za
tesla bitcoin sprzedaż

Elon Musk został pozwany na ponad 250 mld USD. Powód? Jego sympatia do dogecoina

1,5% dla maluszka

Miliarder Elon Musk wraz ze swoimi firmami SpaceX i Tesla Inc., został pozwany na aż 258 miliardów dolarów odszkodowania za „zaangażowanie się w piramidę kryptowalutową”. Wniosek z oskarżeniem wskazuje bezpośrednio na dogecoina (DOGE).

Elon Musk promował piramidę?

Odszkodowania to ponad 34-krotność obecnej kapitalizacji rynkowej dogecoina (7,5 miliarda dolarów) i prawie trzykrotność kapitalizacji rynkowej z połowy 2021 r. (88,68 miliarda dolarów).

W pozwie zbiorowym, złożonym w czwartek w sądzie okręgowym w Nowym Jorku przez prawnika z Evan Spencer Law, podano, że Musk „używał swojego wizerunku jako najbogatszego człowieka na świecie” do wspierania domniemanej piramidy, jaką był ponoć dogecoin. Robił to “dla zysku i rozrywki”.

W złożonym wniosku powód, Keith Johnson będący obywatelem USA, twierdzi, że Musk i jego korporacje „niesłusznie wzbogaciły się” o 86 miliardów dolarów w wyniku oszustwa i innych bezprawnych działań. Johnson twierdzi, że on i inni pozywający teraz Muska ludzie stracili około 86 miliardów dolarów w okresie między majem 2021 r. a czerwcem 2022 r. Domagają się teraz kwoty zadośćuczynienia wraz z kolejnymi 172 miliardami dolarów dodatkowego odszkodowania i opłat sądowych.

Na czym polega wina Muska? Czy można łączyć to z tym, że w styczniu ogłosił, że jego firma zajmująca się pojazdami elektrycznymi, Tesla, zaakceptuje dogecoina jako formę płatności? Z kolei w maju zapowiedział, że płatności DOGE będą również akceptowane przez jego firmę zajmującą się badaniem kosmosu, SpaceX.

Powód w sprawie domaga się też wydania nakazu uznającego handel dogecoinami za hazard w ramach prawa nowojorskiego i federalnego, a także twierdzi, że Musk i jego firmy naruszyły stanowe i federalne przepisy dotyczące hazardu.

elon musk pozew

Społeczność kryptowalut wyśmiała pozew

Jak nie trudno było przewidzieć, społeczność kryptowalut kpi z tej dziwnej inicjatywy. Twórca dogecoina, Shibetoshi Nakamoto określił pozew jako „głupi jak cholera”. Jednocześnie przyznał, że handel kryptowalutami nie różni się zbytnio od hazardu.

https://twitter.com/BillyM2k/status/1537521141434134528?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1537521141434134528%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fcointelegraph.com%2Fnews%2Felon-musk-gets-hit-with-ridiculous-258b-dogecoin-lawsuit

Rahul Sood, dyrektor generalny i współzałożyciel firmy Irreverent Labs, która tworzy gry oparte na technologii blockchain, również nie kryje zażenowania:

Zadziwiające, że w USA ktoś mógł wszcząć tak głupi pozew zbiorowy. Wszyscy ci faceci wiedzieli, w co się pakują. Śmieszne to.

Musk nadal “nagania”?

Jeśli kogoś irytują posty Muska, wkrótce będzie miał kolejne powody do pozywania miliardera. Teraz przekazał on bowiem, że jego zdaniem integracja płatności cyfrowych z Twitterem „ma sens”.

Pieniądze są w tym momencie zasadniczo cyfrowe i były takie już od jakiegoś czasu

– przekazał Musk, przemawiając na wirtualnym spotkaniu Twittera.

Rozsądne byłoby zintegrowanie [cyfrowych] płatności z Twitterem, aby łatwiej przesyłać pieniądze tam i z powrotem

– dodał.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności