za
Elad Roisman i Hester Peirce

Elad Roisman i Hester Peirce, członkowie SEC, krytykują władze za brak regulacji dot. kryptowalut

European Halving Party 2024

Hester Peirce, komisarz Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), znana jako Crypto Mom, sprzeciwia się programowi organu regulacyjnego, którego jest członkinią. SEC nie planuje bowiem – przynajmniej jak na razie – uwzględniania wyjaśnień regulacyjnych dotyczących aktywów cyfrowych w swoich działaniach.

Hester Peirce jest rozczarowana

W poniedziałkowym wspólnym oświadczeniu Peirce i inny komisarz SEC – Elad Roisman – przekazali, że są „rozczarowani” brakiem w programie regulacyjnym elementów mających na celu pomoc firmom w pozyskiwaniu kapitału i zwiększeniu ochrony inwestorów. Do tego urzędnikom brakuje wyjaśnień dotyczących kryptowalut. Według duetu niepewne stanowisko Genslera w sprawie aktywów cyfrowych może stwarzać problemy dla firm, które chcą działać na tym nowym rynku.

Zamiast podejmować trudne zadania formułowania zasad, które pozwolą inwestorom i podmiotom regulowanym na interakcję z aktywami cyfrowymi, (…) Agenda [Genslera]– poprzez milczenie [szefa SEC] na temat kryptowalut – sygnalizuje, że rynek może jeszcze oczekiwać ciągłych pytań (…)

– przekazali Peirce i Roisman. Urzędnicy dodali, że “taka cisza [regulacyjna] ośmiela tylko oszustów i przeszkadza sumiennym inwestorom którzy chcą przestrzegać prawa”.

Według Peirce i Roismana odroczenie działań w zakresie regulacji naraża inwestorów na spore niebezpieczeństwo.

Elad Roisman i Hester Peirce

Gensler zawodzi?

Gensler, który od kwietnia pełni funkcję przewodniczącego SEC, wydał wiele publicznych oświadczeń związanych z kryptowalutami. Prosił ekspertów z tego rynku o dialog. Okazuje się jednak, że wszystko zaczyna i kończy się na mówieniu. Rynek oczekuje zaś jasnych działań.

W sierpniu Gensler stwierdził, że ma nadzieję wprowadzić zmiany w polityce związanej z kryptowalutami, ofertami tokenów, zdecentralizowanymi finansami, stablecoinami, depozytami, funduszami giełdowymi i platformami pożyczkowymi.

Jako główny regulator produktów finansowych w Stanach Zjednoczonych, SEC jest też obwiniane przez wielu znawców tematu za utrudnianie uruchomienia funduszy ETF powiązanych z kryptowalutami. Chociaż regulator niedawno zatwierdził ETF-y z ekspozycją na kontrakty futures na bitcoinie (BTC) od menedżerów inwestycyjnych ProShares i Valkyrie, nie dał jeszcze zielonego światła dla innego kryptowalutowego funduszu ETF – takiego, który byłby wprost oparty na cyfrowej walucie.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności