EBC włącza kryptowaluty i stablecoiny do regulacji płatności

Regulacje cyfrowe euro ebc

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego zatwierdziła niedawno nowe ramy płatności elektronicznych PISA. Obejmą one kryptowaluty, stablecoiny i cyfrowe tokeny płatnicze. […]

bitbay zonda

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego zatwierdziła niedawno nowe ramy płatności elektronicznych PISA. Obejmą one kryptowaluty, stablecoiny i cyfrowe tokeny płatnicze.

Kryptowaluty i stablecoiny w nowych ramach PISA

Regulacje PISA – ramy nadzoru Eurosystemu – celują w firmy, które umożliwiają wsparcie dla transferów pieniądza elektronicznego, kart płatniczych, cyfrowych tokenów płatniczych i innych aspektów sektora elektronicznych transakcji. Najnowsze ramy, które zostały zatwierdzone po konsultacjach społecznych, obejmują również płatności kryptowalutowe.

Według Fabio Panetta, członka zarządu EBC, zmiana była konieczna, biorąc pod uwagę gwałtowny wzrost ekosystemu płatności detalicznych. Urzędnik EBC powiedział:

Ramy PISA będą obejmować cyfrowe tokeny płatnicze, takie jak stablecoiny, obok tradycyjnych instrumentów płatniczych i schematów, w których zdobywaliśmy doświadczenie przez lata. Konieczne będzie również zintensyfikowanie działań koordynowanych na szczeblu międzynarodowym, aby sprostać wyzwaniom stawianym przez globalne rozwiązania w zakresie płatności cyfrowych i stablecoinów.

Firmy, które już podlegają nadzorowi Eurosystemu, mają czas do 15 listopada 2022 r. na dostosowanie się do nowych ram. Wszystkie pozostałe mają równo rok od momentu otrzymania powiadomienia o objęciu ich nadzorem w ramach odnowionej struktury regulacyjnej.

EBC cyfrowe euro

EBC chętny do regulacji stablecoinów

Komunikat EBC mówi również, że nowe ramy PISA uzupełniają przewidywane regulacje dotyczące aktywów kryptowalutowych i stablecoinów zaproponowane przez UE.

Tymczasem oświadczenie Panetty pojawia się w kontekście rosnących rozmów regulacyjnych dotyczących stablecoinów. W lutym EBC poprosił prawodawców Unii Europejskiej o prawo weta w sprawie regulacji stablecoinów.

Wcześniej, EBC spierał się o użycie nazwy „stablecoin”, twierdząc, że jest ona niewłaściwa. Później, we wrześniu 2020 roku, ministrowie finansów z pięciu państw członkowskich UE (Włochy, Niemcy, Hiszpania, Francja i Holandia), wezwali Komisję Europejską do stworzenia ścisłych regulacji dotyczących stablecoinów.

Według ministrów finansów, stablecoiny nie powinny być dopuszczone dopóki nie spełnią wymogów regulacyjnych. Urzędnicy rządowi argumentowali, że uregulowanie tokenów zabezpieczonych aktywami zapewni zachowanie suwerenności monetarnej, ochronę konsumentów i ograniczenie ryzyka.

Oprócz UE, regulacja stablecoinów jest priorytetem również w Stanach Zjednoczonych.

Tagi
ebc Europa PISA regulacje stablecoiny

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.