Prezes EBC wzywa do wprowadzenia globalnych regulacji

Regulation ebc-2

Prezes Europejskiego Banku Centralnego – Christine Lagarde, ponownie podkreśliła, że światowe organy regulacyjne muszą zaostrzyć przepisy, aby zapewnić bardziej skoordynowany […]

bitbay zonda

Prezes Europejskiego Banku Centralnego – Christine Lagarde, ponownie podkreśliła, że światowe organy regulacyjne muszą zaostrzyć przepisy, aby zapewnić bardziej skoordynowany nadzór nad Bitcoinem.

Bitcoin pozwala na „śmieszne interesy”

W wywiadzie udzielonym na konferencji Reuters Next – w atmosferze niespotykanej dotąd hossy na rynku – Lagarde przekonywała:

[Bitcoin] jest wysoce spekulacyjnym aktywem, który doprowadził do śmiesznych interesów i ciekawych i całkowicie nagannych działań w zakresie prania brudnych pieniędzy.

Podczas gdy Bitcoin jest raczej pseudonimowy niż anonimowy, jego rozproszony charakter i złożona interakcja z światowymi przepisami stanowi wyzwanie dla międzynarodowych władz. Podczas wywiadu Lagarde nie odniosła się podobno do żadnych konkretnych przypadków prania brudnych pieniędzy. Zamiast tego wskazała na swoją własną świadomoś istnienia takich przypadków. Lagarde powiedziała dziennikarzom:

Musi być regulacja. Muszą być one stosowane i uzgodnione […] na poziomie globalnym, ponieważ jeśli dojdzie do ucieczki, zostanie ona wykorzystana.

Stanowisko Christine Lagarde

Lagarde konsekwentnie opowiadała się za koniecznością międzynarodowej regulacji kryptowalut. Już w 2018 r. twierdziła, że ich wzrost był częściowo napędzany przez „mentalność stada”, wśród osób poszukujących wysokodochodowych produktów finansowych. Następnie w Lipcu 2019 roku stwierdziła, że Bitcoin jest zagrożeniem dla systemu:

Myślę, że rola zakłócaczy i wszystkiego, co wykorzystuje technologię księgi rozproszonej, czy nazwiemy to kryptowalutą, aktywami, czy czymkolwiek innym… wyraźnie wstrząsa systemem. Nie chcemy tak silnych wstrząsów, które spowodują, że stracilibyśmy potrzebną nam stabilność

We wrześniu 2019 r. przyjęła bardziej pojednawczy ton. Był to jednak okres, kiedy rynek kryptowalut był mniej przegrzany. W tym czasie Lagarde zrównoważyła potrzebę zmniejszenia potencjalnego ryzyka związanego z krypto produktami, poprzez zwiększenie regulacji. Uznała wtedy potencjał „szerszych korzyści społecznych płynących z innowacji”, które można by osiągnąć, pozwalając na rozwój branży.

W międzyczasie Lagarde zasugerowała, że strefa euro może potrzebować nawet czterech lat, zanim uruchomi cyfrowe euro.

Niezależnie od Brexitu, Unia Europejska i Wielka Brytania wydają się być po tej samej stronie barykady, jeśli chodzi o prywatne rynki kryptograficzne. W odpowiedzi na dużą niestabilność Bitcoina w ostatnich tygodniach, brytyjski regulator finansowy wydał nowe ostrzeżenie. Napisał w nim, że inwestorzy powinni być gotowi na utratę wszystkich zainwestowanych w kryptowaluty środki.

Tagi
Christine Lagarde ebc regulacje

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.