za
Fabio Panetta.

Cyfrowe euro zapobiegnie problemom, które mogą wygenerować prywatne firmy płatnicze – mówi Fabio Panetta

2023-09-05
BiznesCBDC
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Cyfrowe euro może zapobiec wielu problemom dot. prywatnych usług płatniczych, twierdzi członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Fabio Panetta.

Członek zarządu EBC mówi o cyfrowym euro

Europejski Bank Centralny jest zadowolony z propozycji legislacyjnych Komisji Europejskiej dotyczących cyfrowego euro. Członek zarządu EBC Fabio Panetta powiedział Komisji Gospodarczej i Monetarnej Parlamentu Europejskiego, że owe propozycje „stawiają Europę w czołówce gospodarek rozwiniętych” pod względem rozwoju waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC), potencjalnie wypierając sektor prywatny i związane z nim zagrożenia.

Komisja Europejska (KE) upubliczniła swoje propozycje 28 czerwca. Panetta, krytyk kryptowalut, nazwał pomysły KE dotyczące euro CBDC „nowym paradygmatem zachowania suwerenności monetarnej”. Ten zapewniłby Europejczykom stały dostęp do publicznej opcji płatności niezależnie od tego, czy byłaby to gotówka, czy cyfrowa waluta. Porównał prywatne systemy e-płatności do systemów wysyłania prywatnych wiadomości, w ramach których użytkownicy są niejako zmuszani do korzystania z najpopularniejszych modeli i rozwiązań.

KE zaproponowała nadanie cyfrowemu euro statusu prawnego środka płatniczego, wprowadzając obowiązek jego przyjmowania w procesie płatności.

Panetta pochwalił także propozycje KE dotyczące prywatności cyfrowego euro.

Eurosystem nie miałby możliwości przeglądania danych osobowych użytkowników cyfrowej waluty euro ani łączenia jakichkolwiek informacji o płatnościach z osobami prywatnymi. Pośrednicy widzieliby jedynie informacje o użytkowniku potrzebne do wdrożenia i zapewnienia zgodności z obowiązującymi przepisami

– wskazał.

Co więcej, możliwość płacenia offline zapewniłaby prywatność zbliżoną do gotówki, bez pośrednika ani banku centralnego przetwarzającego płatność

– stwierdził dalej.

Prywatne rozwiązania stanowią ryzyko!

Podkreślił, że “emisja cyfrowego euro stanowi szansę, a nie ryzyko dla europejskiego sektora finansowego”. Dodał, że alternatywą dla wprowadzenia CBDC nie jest utrzymanie status quo. Na znaczeniu zyskują bowiem rozwiązania firm, które mogą mieć wpływ na gospodarkę. Wskazał np. na stablecoina PayPala, PayPal USD, jako przykład potencjalnego zagrożenia.

Prywatni dostawcy usług płatniczych dążą do zdobycia udziału w rynku i nie mają motywacji do ograniczania zakresu swoich usług ani zapewniania ich kompatybilności z innymi usługami. W rezultacie prywatna firma mogłaby osiągnąć pozycję monopolisty na rynku, co miało miejsce wcześniej

– wyjaśnił Panetta.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności