za
inflacja polska

Drożyzna powraca: inflacja nie hamuje

Choć politycy i urzędnicy twierdzili przez ostatnie tygodnie, że w kwestii inflacji najgorsze jest już za nami, nowe dane pokazują coś innego. Ceny we wrześniu wzrosły w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku o ponad 3 proc. To więcej niż prognozowali ekonomiści. Innymi słowy, drożyzna powraca.

Drożyna: reaktywacja

Dokładnie 18 wrześnie pisaliśmy o słowach Adama Glapińskiego, szefa NBP, który był wtedy zdania, że w przyszłym roku czeka nas prawdopodobnie dalszy spadek inflacji, co w obecnych uwarunkowaniach makroekonomicznych nie dziwi”. 

Z kolei parę miesięcy temu, gdy kryzys gospodarczy dopiero się zaczynał, premier Mateusz Morawiecki prognozował, że czeka nas bardziej deflacja, a nie skok cen.

Teraz jednak wiemy, że jest inaczej. Inflacja nadal rośnie.

Skok o 3,2 proc.

drożyznaCeny we wrześniu wzrosły w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku o dokładnie 3,2 proc., wynika z nowego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Na dokładne wyliczenie poczekamy, ale z reguły nie różni się ono znacznie od wstępnych obliczeń urzędników. Możliwe, że wynik zostanie skorygowany o symboliczne miejsce po przecinku.

To niepokojące dane, bowiem jest to więcej niż prognozowali ekonomiści. Ci spodziewali się, że wskaźnik utrzyma się poniżej 3 proc. i wyniesie najwyżej 2,9 proc.

Nic takiego nie ma, jak już wiemy, miejsca. Mało tego, ceny rosną nawet w ujęciu miesięcznym, co jest o tyle ciekawe, że miesiące wakacyjne (lipiec i sierpień, gdy ludzie jeżdżą na urlopy) powinny mocniej stymulować skoki cen. Natomiast ostatecznie w porównaniu z sierpniem średni wzrost cen wyniósł 0,2 proc. I na tym polu ekonomiści polegli, bowiem spodziewali się, że średni poziom cen we wrześniu nie zmieni się w porównaniu z sierpniem.

Jednocześnie stopy proc. są na tak niskim poziomie, że Polacy raczej nie będą w dłuższej perspektywie deponować na nich środków, a to oznacza wzrost cyrkulacji pieniądza na rynku. Inflacja może więc nadal rosnąć. NBP twierdzi jednak, że jej spadek zacznie się w 2021 r. Czy to wiarygodne prognozy? Zobaczymy wkrótce…

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności