za
Bitcoiny robią się coraz starsze, czyli o „dojrzałości” podaży BTC. Analiza on-chain

Bitcoiny robią się coraz starsze, czyli o „dojrzałości” podaży BTC. Analiza on-chain

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Rynek bitcoina (BTC) powoli – acz skutecznie – wspina się coraz wyżej razem z innymi ryzykownymi aktywami. Co więcej, robi to w świetle malejących odczytów inflacyjnych na świecie oraz dyskusji na temat tego, czy dalsze agresywne podwyżki stóp procentowych będą potrzebne. Zdecydowanie szybciej od samej ceny zwiększa się natomiast liczba „dojrzałych” bitcoinów, czyli takich, które nie były używane od ponad roku. Sprawdźmy, jakie znaczenie mają wskaźniki dojrzałości podaży dla rynku cyfrowych aktywów.

Rekordowa liczba dojrzałych bitcoinów. 65% podaży „nieruszane” od ponad roku

Ilość podaży, która pozostaje uśpiona (mianem uśpionych nazywa się te bitcoiny, które leżą nieaktywne w portfelach użytkowników) przez co najmniej 1 rok może być użyta do przeanalizowania cyklicznej natury bitcoina, który regularnie wchodzi w okresy dystrybucji (sprzedaży) oraz akumulacji (kupna).

  • Cykle dystrybucji są charakterystyczne dla rynku byka (trendu wzrostowego), ponieważ zachęta do realizacji zysków wzrasta wśród użytkowników posiadających dojrzałe monety. Długoterminowi posiadacze po prostu wyprzedają swoje uśpione monety z zyskiem
  • Cykle akumulacji są charakterystyczne dla rynków niedźwiedzia, ponieważ wielkość potencjalnego zysku słabnie wraz ze spadkiem ceny. HODLowanie (trzymanie długoterminowo w oczekiwaniu na odbicie) stopniowo staje się głównym scenariuszem dla większości graczy. Prowadzi to do wzrostu wskaźnika podaży (monet w obiegu) starszej niż 1 rok.

Obecnie podaż znajduje się na historycznych maksimach, w okolicy poziomu 65%. Coraz wyraźniejsze dojrzewanie monet równoważy się z wydatkami w ramach obecnego trendu niedźwiedzia i powinno być odczytywane jako pozytywny wskaźnik przyszłych ruchów cenowych.

Bitcoiny robią się coraz starsze, czyli o „dojrzałości” podaży BTC. Analiza on-chain

Od maja 2022 roku wskaźnik dojrzałej podaży znajduje się na historycznych maksimach. Źródło: Glassnode

Monety te należą w dużej mierze do osób, które kupowały na dołkach z maja-lipca 2021 roku kiedy bitcoin kosztował 30 tysięcy dolarów. Chociaż obecnie trzymają oni swoje bitcoiny ze stratą, to wzrastająca dojrzałość monet jest wyraźnym znakiem, że nie zamierzają ich sprzedawać pomimo trendu spadkowego.

Wskaźnik HODL Waves potwierdza rosnącą dojrzałość rynku

Zjawisko to możemy przeanalizować jeszcze dokładniej poprzez wyizolowanie monet, które pozostają uśpione od co najmniej 6 miesięcy do okresu 3 lat. W tym celu posłużymy się wskaźnikiem o nazwie HODL Waves, który rozbija BTC na poszczególne grupy wiekowe, w zależności od tego kiedy ostatni raz przesuwały się w ramach łańcucha. Pozwala to spojrzeć na kupujących z cyklu 2020-2022, dla których obecny rynek niedźwiedzia z dużą pewnością jest pierwszym w kryptowalutowej „karierze”.

Zakres wiekowy od 6 do 12 miesięcy rozszerza się od czasu wielkiej migracji górników (gdy kopacze BTC opuszczali Chiny z powodu zmian regulacyjnych w kraju). Obecnie monety posiadające co najmniej od 6 miesięcy do 3 lat stanowią 37% całej podaży znajdującej się w obiegu. Oznacza to, że od momentu wspomnianej migracji górników baza ta wzrosła o 10 punktów procentowych, co jest kolejnym dowodem „dojrzewania” bitcoinów.

Bitcoiny robią się coraz starsze, czyli o „dojrzałości” podaży BTC. Analiza on-chain

Wskaźnik HODL Waves pokazuje, że dojrzałe monety posiadają coraz większe znaczenie na rynku. Źródło: Glassnode

Spójrzmy również na wskaźnik Realized Cap HODL Waves, który pozwala ocenić jaka wartość dolarowa przetrzymywana jest w poszczególnych przedziałach wiekowych (przedziałach dojrzałości) bitcoinów. Całkowita wartość dolarowa utrzymywana w przedziale monet od 6 miesięcy do 3 lat wzrosła o 52% i stanowi obecnie 63% całej zrealizowanej kapitalizacji.

Bitcoiny robią się coraz starsze, czyli o „dojrzałości” podaży BTC. Analiza on-chain

Znaczny wzrost dolarowej wartości dojrzałych bitcoinów. Źródło: Glassnode

Niewrażliwość dużych graczy i inwestorów długoterminowych na spadające ceny zostaje wyraźne podkreślona przez ten ciągły wzrost, który sugeruje minimalne wydatki, a inwestorzy pozwalają posiadanym BTC dojrzewać niezależnie od aprecjacji cen (listopad 2021), i kapitulacji (maj 2022 – do chwili obecnej).

Dominacja starych monet, jednak spadek udziałów wśród HODLerów?

Cykle na rynku bitcoina są napędzane przez stale zmieniającą się równowagę podaży pomiędzy długoterminowymi inwestorami i młodszymi spekulacyjnymi nabywcami. Kolejny z analizowanych wskaźników – a mianowicie RHODL – testuje tę koncepcję porównując ze sobą wartość dolarową monet jednotygodniowych z tymi, których wiek mieści się w przedziale 1-2 lat.

  • Wzrost RHODL sugeruje kumulację bitcoinów wśród nowych, spekulacyjnych nabywców, co jest typowe dla szczytów rynku bitcoina.
  • Spadek RHODL wskazuje na kumulację BTC przez starsze ręce, co sugeruje długoterminowe zachowanie typu HODL.
  • Konsolidujący RHODL wskazuje, że tempo zmian między starą i młodą dominacją jest w równowadze. Ten okres przejściowy jest często obserwowany przy dnach akumulacji lub na szczytach dystrybucji

Obecnie widzimy, że wskaźnik RHODL porusza się w ramach silnego trendu spadkowego, potwierdzając, że dominacja na rynku nadal przesuwa się w kierunku posiadaczy długoterminowych.

Bitcoiny robią się coraz starsze, czyli o „dojrzałości” podaży BTC. Analiza on-chain

Wskaźnik RHODL pokazuje dominację dojrzałych monet na rynku, która trwa od szczytu cenowego z ubiegłego roku. Źródło: Glassnode

Patrząc jednak na podaż wśród posiadaczy długoterminowych (z ang. LTH) widzimy, że po osiągnięciu szczytu udziału w podaży w maju, jesteśmy teraz świadkami stopniowej deprecjacji. Posiadaczy długoterminowych od krótkoterminowych (z ang. STH) oddziela granica 155 dni (zgodnie z założeniami Glassnode). 155 dni temu, czyli w marcu 2022 roku, cena doświadczyła pierwszego rajdu ulgi w kierunku 46 tysięcy dolarów.

Obserwując całkowitą podaż posiadaną przez LTH, możemy poczynić dwie istotne obserwacje:

  • Podaż posiadaczy długoterminowych konsoliduje od szczytu z listopada 2021 roku, osuwając się w tym czasie „tylko” o 300 tys. BTC
  • 150 tys. BTC tego spadku zaobserwowano od czasu wyprzedaży w maju 2022 roku wywołanej upadkiem sieci LUNA

Ostatnie wydatki posiadaczy długoterminowych są większe pod względem wolumenów niż HODLing ze strefy konsolidacji sprzed upadku LUNY. Skutkuje to skromnym, ale obserwowalnym spadkiem utrzymywanej podaży.

Należy zauważyć, że podaż LTH nie musi agresywnie spadać, aby grupa ta doświadczała kapitulacji. Historycznie, podaż LTH ma tendencję do handlu tylko nieznacznie niżej podczas takich wydarzeń, jako że najsłabsze z grup wiekowych – najmłodsze monety – są wyrzucane z rynku i generalnie równoważone przez bardziej odporną akumulację, która wymaga czasu do ponownego osiągnięcia odpowiedniej „dojrzałości”.

Bitcoiny robią się coraz starsze, czyli o „dojrzałości” podaży BTC. Analiza on-chain

Łączna wartość podaży w rękach LTH spada. Źródło: Glassnode

Jak zauważa Glassnode, chociaż podaż LTH odnotowała lokalny spadek, to pozostaje w stosunkowo szerokim zakresie konsolidacji, co wskazuje raczej na ograniczone wydawanie środków, niż na szeroką utratę zaufania do bitcoina.

Wnioski? Rekordowe poziomy dojrzałej podaży na rynku bitcoina w przeszłości pokrywały się z dnami cenowymi. Miejmy nadzieję, że tym razem będzie podobnie!

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności