Dlaczego 5 krajów może zalegalizować bitcoina w 2022 roku? Poznaj 3 powody

Bitcoin

Decyzja Salwadoru, aby oficjalnie uczynić bitcoina legalnym środkiem płatniczym wywołała spore kontrowersje. Wielu mieszkańców wyraziło swój sprzeciw organizując nawet liczne […]

Decyzja Salwadoru, aby oficjalnie uczynić bitcoina legalnym środkiem płatniczym wywołała spore kontrowersje. Wielu mieszkańców wyraziło swój sprzeciw organizując nawet liczne protesty. Jednak prominentni inwestorzy, tacy jak np. Michael Saylor, chwalili to posunięcie uznając je za „nadzwyczajne” i „wstrząsające światem”.

Póki co nie wiadomo jeszcze jakie skutki przyniesie ruch Salwadoru. Być może będzie to początek udanej rewolucji monetarnej. Z drugiej strony jednak może okazać się to kolejną próbą zdobycia władzy i poparcia przez ważnego polityka.

W niedawnym wpisie na blogu Alexander Höptner – dyrektor generalny giełdy instrumentów pochodnych BitMEX – stwierdził jednak, że inicjatywa ta może jak najbardziej przynieść korzyści. Napisał on też, iż wcale nie jest zaskoczony, że wszyscy ci, którzy kierują obecnym systemem finansowym zaatakowali Salwador. Dodał jednak:

To, czego krytycy nie dostrzegają, to fakt, że kraje rozwijające się, takie jak Salwador, przodują na świecie w przyjmowaniu zdecentralizowanych cyfrowych walut i płatności.

Co więcej, powiedział, że w 2022 roku przynajmniej pięć krajów rozwijających się pójdzie w ślady Salwadoru. Swoją tezę poparł następującymi argumentami.

Przekazy pieniężne

Znaczny odsetek osób pochodzących z krajów takich jak Salwador pracuje za granicą, aby wysłać fundusze do swoich krewnych i w ten sposób zapewnić im lepszy byt. Jednak największe firmy przekazów pieniężnych „zdzierają z ludzi” wysokie opłaty. Co więcej, transakcje są wolne i mało efektywne. Według dyrektora BitMEX, bitcoin może być najlepszym rozwiązaniem tego problemu. Wszystko za sprawą „prawie nieistotnych opłat i szybkich transakcji 24/7/365”.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy dyrektor generalny BitMEX porównuje aktywa cyfrowe i tradycyjne finanse. W niedawnym wywiadzie, powiedział, że kryptowaluty rozwijają się znacznie szybciej niż FIATy:

To, co widzieliśmy w tradycyjnym świecie finansowym w ciągu ostatnich 30 lat, wydarzyło się w ciągu 2 lat w branży kryptowalut.

inflacja w usa

Inflacja

Kolejnym powodem, który podał Höptner, jest ryzyko wzrostu inflacji ze względu na konsekwencje pandemii COVID-19. Oczywiste jest, że rozwijające się kraje dotknięte będą tą kwestią o wiele bardziej niż zaawansowane gospodarki. A kiedy inflacja zaczyna wstrząsać finansami, ludzie zazwyczaj szukają alternatywy dla waluty fiat. Dyrektor generalny BitMEX, aby uargumentować swoją wypowiedź, jako przykład podał Turcję:

Gdy inflacja wspięła się znacznie powyżej 15 procent w tym roku w Turcji, adopcja kryptowalut gwałtownie wzrosła. Turcja zareagowała szybkim zakazem używania kryptowalut dla towarów i usług, ale inflacja wynosi teraz 19,25 procent.

Höptner nie jest jedyną postacią, która uważa, że pierwotna kryptowaluta może być skutecznym zabezpieczeniem przed kryzysem gospodarczym. Podobne zdanie mają też miliarderzy Paul Tudor Jones III i Dawn Fitzpatrick. Wierzą oni, że ograniczona podaż bitcoina może być najlepszym instrumentem przeciwko masowemu drukowaniu pieniądza.

Polityka

Bitcoin to nie tylko cyfrowa waluta. Jest to również technologia, magazyn wartości, a według wielu – obraz przyszłego systemu finansowego. Dlatego też politycy będą mieli interes w tym, aby pozycjonować się jako „postępowi, populistyczni i myślący o nowej erze”.

Pomimo bycia zwolennikiem takiej inicjatywy, Höptner ostrzegł, że czołowi politycy mogą zwiększyć swoją popularność nie z powodu tego, co osiągnęli w ciągu swojej pracy, ale z powodu bitcoina:

To nie będzie list miłosny do prezydenta Bukele z Salwadoru, który stawia swoją polityczną przyszłość na udanym wprowadzeniu tej polityki. Oczywiście popieram tę politykę, ale myślę, że istnieje długoterminowe ryzyko w przyznawaniu zbyt dużego zaufania jednostkom w przestrzeni kryptowalut.

Następnie zaopiniował, że jeśli polityk, który odgrywa znaczącą rolę w adopcji BTC, zawiedzie jako lider, może to automatycznie zaszkodzić wizerunkowi kryptowaluty.

Tagi
bitcoin Bitmex btc inflacja legalna waluta przekazy pieniężne Salwador

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.