Agenci FBI zatrzymali inżyniera nuklearnego, który sprzedawał tajne informacje wojskowe za kryptowaluty

Wiadomości

Amerykański inżynier nuklearny oraz jego żona zostali aresztowani w Zachodniej Wirginii pod zarzutem szpiegostwa i sprzedaży strzeżonych danych wojskowych. Za […]

Amerykański inżynier nuklearny oraz jego żona zostali aresztowani w Zachodniej Wirginii pod zarzutem szpiegostwa i sprzedaży strzeżonych danych wojskowych. Za przekazywanie poufnych informacji wojskowych otrzymywali zapłatę w formie kryptowalut.

Inżynier jądrowy sprzedawał tajne informacje za kryptowaluty

Zdrada tajemnicy wojskowej i zasadzka FBI

Małżeństwo zostało oskarżone o sprzedaż poufnych danych dotyczących projektów okrętów wojennych o napędzie atomowym. Tajne informacje miały zostać przekazane osobie, która przez prawie rok czasu podawała się za agenta pracującego dla obcego rządu. Finalnie osoba ta okazała się być tajnym agentem FBI, który rozliczał się z małżeństwem w formie kryptowalut.

Jonathan i Diana Toebbe w sobotę, 9 października zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy FBI i amerykańską agencję zajmująca się przestępstwami związanymi z Marynarką Wojenną Stanów Zjednoczonych i Korpusem Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. We wtorek, 12 października stawią się w sądzie federalnym. Według oświadczenia prokuratora generalnego Merricka B. Garlanda:

Skarga obciąża ich zarzutami o spisek mający na celu przekazanie informacji dotyczących projektu naszych atomowych okrętów podwodnych obcemu krajowi

Jonathan Toebbe służył jako inżynier nuklearny przydzielony do Programu Napędów Jądrowych Marynarki Wojennej i zajmował się na co dzień poświadczeniem bezpieczeństwa narodowego za pośrednictwem Departamentu Obrony USA. 

W kwietniu 2020 r. FBI nabrało podejrzeń wobec inżyniera po zwróceniu ich uwagi, że wysłał pewnej osobie paczkę zawierającą przykładowe dane i instrukcje, jak nawiązać kontakt z nim w celu zakupu większej ilości informacji. W czerwcu tego roku jeden z agentów FBI wysłał na jeden z adresów Toebbe 10 000 USD w nieokreślonej kryptowalucie jako płatność po otrzymaniu próbki strzeżonych danych.

Toebbe i jego żona, w okresie od 8 czerwca do 9 października 2021 roku, próbowali  trzykrotnie sprzedać zastrzeżone informacje jak podaje akt oskarżenia. 

Małżeństwo spotkało się z agentem FBI przy trzech różnych okazjach i przekazała zastrzeżone dokumenty, w tym zaszyfrowane dane załadowane na karty SD ukryte w paczce gumy do żucia i pół kanapki. Analiza otrzymanych kart SD ujawniła, że zawierały one ograniczone dane dotyczące podwodnych reaktorów jądrowych.

Toebbe otrzymali łącznie 100 000 dolarów w kryptowalutach zanim ostatecznie zostali zatrzymani przez FBI.

Nie była to pierwsza taka sytuacja, gdy amerykańskie agencje federalne wykorzystały kryptowaluty w ramach dochodzeń wymierzonych w działalność przestępczą.

W sierpniu Departament Stanu USA zaczął oferować odszkodowanie w formie cyfrowych monet za pośrednictwem swojej strony internetowej „rewards for Justice” w zamian za dostarczenie informacji prowadzących do schwytania wysoko postawionych osób podejrzanych o zagraniczny terroryzm.

Tagi
FBI kryptowaluty Tajemnica wojskowa

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.