za
dex defi

Aktywność na DEXach wzrosła o ponad 500% w 2021 roku

2021-11-15
Bitcoin
European Halving Party 2024

W 2021 roku sektor DeFi odnotował ogromny napływ pieniędzy do swojego ekosystemu. Poziom środków sprawił, że aktywność handlowa na dużych zdecentralizowanych giełdach (DEX) wzrosła o ponad 500% – przewyższając wolumeny handlowe na popularnych CEXach. Tak wynika z najnowszego raportu firmy analitycznej Chainalysis.

2021 jest rokiem zdecentralizowanych finansów

Raport podkreślił ostrą konkurencję w tym roku wśród scentralizowanych giełd. Wolumen transakcji na giełdach kryptowalut osiągnął ogromny przyrost. I chociaż nie jest on stały, pokazuje ogólny trend wzrostowy.

Scentralizowane giełdy zostały wyprzedzone przez DEX-y. Duże protokoły, takie jak Curve, PancakeSwap i Uniswap, wzrosły o około 550% w pierwszym i drugim kwartale 2021 roku. Zdecentralizowane platformy handlowe były najbardziej aktywnymi giełdami od I kwartału 2019 roku.

Poniższy wykres przedstawia porównanie DEXów z innymi modelami biznesowymi, takimi jak OTC, instrumenty pochodne, CEXy i giełdy wysokiego ryzyka (platformy z minimalnymi wymaganiami KYC)

wykres chainalysis

Scentralizowane giełdy nie dorównują swoim rywalom.

W pierwszym kwartale 2021 r., gdy rynek kryptowalut przeżywał ogromny boom, scentralizowane giełdy prowadziły zaciętą rywalizację. Jednak liczba aktywnych giełd zaczęła później spadać. Na rynku przewodzą już teraz tylko detaliczni giganci, tacy jak Binance, Kraken i Coinbase. Nie wiadomo dokładnie, dlaczego do tego doszło, ale według Chainalysis, dużą rolę w przetrwaniu platform odgrywa dostępność aktywów:

Może to wynikać z wielu powodów. Być może nowi użytkownicy częściej słyszą o większych giełdach, a zatem kierują się do nich, gdy decydują się na zakup swojej pierwszej kryptowaluty. Lub, być może, większa płynność większych giełd pozwala im przyciągnąć największych traderów. Nasza analiza sugeruje, że liczba dostępnych unikalnych aktywów kryptowalutowych odgrywa dużą rolę w przeżywalności giełd w badanym okresie czasu.

W przeciwieństwie do tego, liczba DEX-ów i brokerów OTC (over-the-counter) gwałtownie rosła począwszy od I kwartału 2019. Aktywność DeFi w ciągu 2021 roku przyćmiła nawet aktywność na scentralizowanych platformach. Całkowita wartość otrzymana przez DEXy jeszcze w lipcu 2020 roku wynosiła zaledwie 10 miliardów. W maju osiągnęła jednak ATH na poziomie 368 miliardów dolarów.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności