za
Dark HunTor

Operacja Dark HunTor: FBI rozbija darknetowy gang

Binance Launchpool

Operacja służb Dark HunTor pomogła rozprawić się z przestępcami zajmującymi się sprzedażą dziesiątek tysięcy nielegalnych towarów i usług w Europie, Australii i Stanach Zjednoczonych.

Operacja Dark HunTor

Międzynarodowa operacja, w której brali udział agenci FBI i Europolu, zakończyła się sukcesem. Służby aresztowały grupę aż 150 rzekomych handlarzy narkotyków, którzy działali w darknecie, przejmując przy tym 4,9 miliona dolarów w kryptowalutach. Ponoć przestępcy byli zaangażowani w sprzedaż dziesiątek tysięcy nielegalnych towarów i usług w Australii, Bułgarii, Francji, Niemczech, Włoszech, Holandii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i USA.

Służby amerykańsko-włoskie skonfiskowały przy tym aż 3,6 mln EUR (4,17 mln USD) w kryptowalutach. Do tego policja skonfiskowała około 1 mln USD z wpływów z narkotyków, w tym 700 000 USD w kryptowalutach.

Ogólnie rzecz biorąc, operacja Dark HunTor zaowocowała przejęciem ponad 31,6 miliona dolarów w gotówce i cyfrowych walutach, około 234 kilogramów narkotyków na całym świecie i 45 sztuk broni palnej.

Amerykański Departament Sprawiedliwości donosi, że konta dostawców towarów były powiązane z osobami sprzedającymi nielegalne produkty na aktywnych rynkach, a także z nieaktywnymi platformami darknetu, takimi jak Dream, WallStreet, White House, DeepSea i Dark Market.

– Darknetowe rynki przestępcze istnieją, więc dilerzy narkotyków mogą czerpać zyski kosztem bezpieczeństwa innych. FBI jest zaangażowane we współpracę z naszymi partnerami z JCODE [Joint Criminal Opioid and Darknet Enforcement] i Europolu, aby zakłócić funkcjonowanie tych rynków i globalnego handlu nielegalnymi substancjami– powiedział dyrektor FBI Christopher Wray w oświadczeniu.

Dark HunTor

FBI po reformie?

Według jawnej wersji audytu opublikowanej w 2020 r., zeszłoroczne wysiłki FBI w zakresie śledztw, które dotyczyły darkentu były – i może nadal są – mocno utrudnione przez „zdecentralizowany” zestaw praktyk, polityk i programów szkoleniowych. Ogólnie na tym polu panuje ponoć chaos.

Kontrola wykazała, że istnieją dwa oddzielne zespoły ds. cyfrowych walut, które pomagają w dochodzeniach dotyczących ciemnej strony sieci, z których oba są finansowane przez fundusz zajmujący się konfiskatą aktywów Departamentu Sprawiedliwości. Ponadto „rosnące koszty i stałe finansowanie z funduszu zajmującego się konfiskatą aktywów spowodowały spór między tymi dwoma zespołami ds. walut wirtualnych w sprawie priorytetyzacji zasobów”. Mało tego, okazało się, że te dwa zespoły prowadziły nierzadko te same, pokrywające się działania.

Możliwe, że po audycie dokonano pewnej reformy FBI.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności