FBI nie radzi sobie ze śledztwami dot. kryptowalut w Darknecie

Prawo, podatki, księgowość Wiadomości dolar w obcęgach na tle flagi usa

Czy FBI wkrótce zreformuje swoje praktyki dot. wirtualnych walut zgodnie z zaleceniami Departamentu Sprawiedliwości USA? Niedawno opublikowany audyt tego drugiego […]

bitbay zonda

Czy FBI wkrótce zreformuje swoje praktyki dot. wirtualnych walut zgodnie z zaleceniami Departamentu Sprawiedliwości USA? Niedawno opublikowany audyt tego drugiego organu Stanów Zjednoczonych dotyczący praktyk służb w odniesieniu do dochodzeń kryminalnych z zakresu Darknetu wykazał, że FBI nie potrafi dziś w pełni sprawnie prowadzić spraw dot. kryptowalut. Władze sugerują więc wdrożenie całkiem nowej strategii.

FBI na nowo przyjrzy się rynkowi kryptowalut?

Według jawnej wersji audytu opublikowanej w czwartek, obecne wysiłki FBI w zakresie śledztw, które dot. Darkentu są mocno utrudnione przez „zdecentralizowany” zestaw praktyk, polityk i programów szkoleniowych. Ogólnie na tym polu panuje ponoć chaos.

W szczególności kontrola wykazała, że ​​istnieją dwa oddzielne zespoły ds. wirtualnych walut, które pomagają w dochodzeniach dot. ciemnej strony sieci, z których oba są finansowane przez fundusz zajmujący się konfiskatą aktywów Departamentu Sprawiedliwości. Ponadto „rosnące koszty i stałe finansowanie z funduszu zajmującego się konfiskatą  aktywów spowodowały spór między tymi dwoma zespołami ds. walut wirtualnych w sprawie priorytetyzacji zasobów”. Mało tego, okazało się, że te dwa zespoły prowadziły nierzadko te same, pokrywające się działania.

Fundusz zajmujący się konfiskatą aktywów otrzymuje część swoich funduszy poprzez zajęcie i sprzedaż mienia oraz też aktywów, w tym kryptowalut, związanych z dochodzeniami karnymi.

Departament Sprawiedliwości wydał pięć zaleceń dotyczących usprawnienia dochodzeń i polityk dot. Darknetu, z których wiele koncentruje się na scentralizowaniu procedur w celu ograniczenia „niejednoznacznych lub nakładających się obowiązków dochodzeniowych”. Obejmuje to zalecenie, aby „opracować ramy czasowe w celu uzyskania informacji zwrotnych od pozostałych oddziałów FBI i zakończyć opracowywanie strategii wsparcia [działań dot.] kryptowalut w całej FBI”.

Nowe prawo

Zalecenia Departamentu Sprawiedliwości pojawiają się akurat w czasie, gdy FBI może wkrótce i tak będzie mieć więcej pracy w związku z nowymi przepisami. Sieć ds. ścigania przestępstw finansowych Ministerstwa Skarbu zaproponowała bowiem niedawno nowe zasady, które wymagałyby od firm wdrożenia bardziej rygorystycznych przepisów z zakresu KYC w przypadku transakcji przekraczających 3000 USD.

fbi

Tagi
bitcoin FBI USA

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.