za
tokeny użytkowe

Czym są tokeny użytkowe?

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Utility tokens, znane w Polsce jako tokeny użytkowe, to często spotykany typ aktywa na rynku kryptowalutowym. W tym artykule dowiemy się, czym one dokładnie są, przyjrzymy się ich właściwościom oraz dowiemy, do czego można je wykorzystywać.

Czym są utility tokens?

Przed wyjaśnieniem czym są tokeny użytkowe, najpierw należy zastanowić się, czym w ogóle są tokeny? W najprostszy sposób możemy je scharakteryzować jako środek wymiany, który nadaje transakcji wartość. To czy dany token ma charakter użytkowy zależy jednak od jego przeznaczenia.

Słownik Merriam Webster definiuje utility tokeny jako kryptowalutowe środki wymiany, emitowane w celu rozwoju kryptowaluty, która później może zostać wykorzystana do zakupu dóbr i usług oferowanych przez emitenta. W dużym uproszczeniu, utility tokeny są więc narzędziem wspierającym finansowanie startupów. Omawiany termin wiąże się nierozerwalnie z ICO.

W teorii, tokeny użytkowe nabywane są w celu późniejszego wykorzystania zgodnie z ich przeznaczeniem. Mimo to, praktyka najczęściej pokazuje, że inwestorzy liczą na wysokie zwroty z inwestycji w to aktywo.

Różne tokeny użytkowe

Zdecydowana większość projektów, które znajdziemy w rejestrze Coinmarketcap, to tokeny użytkowe. Przykładem takich tokenów są najczęściej wszystkie te, które tworzone są w oparciu o blockchain Ethereum. Bardzo duża część projektów emituje swoje tokeny w oparciu o standard ERC-20, a następnie w trakcie rozwoju własnych platform przechodzi na natywne rozwiązania blockchainowe. Dobrym przykładem projektów wykorzystujących tokeny użytkowe jest BAT. Basic Attention Token znajduje się w centrum społecznościowego systemu wspierania twórców, a także jest istotnym mechanizmem przeglądarki Brave.

Szczególnym wariantem tokenów użytkowych mogą być tokeny emitowane przez giełdy. Chociaż tokeny giełd mają swoją własną kwalifikację, to jednak są to najczęściej takie, które oferują pewne usługi w ramach platform handlowych.  Przykładem takich tokenów są Binance Coin oraz GeCoin (giełdy Geco.one). Te tokeny wykorzystuje się w ramach funkcjonalności handlowych – obniżanie prowizji, etc.

Właściwości użytkowe

Podsumujmy jakie funkcje posiadają utility tokens. To w znacznym stopniu pozwoli je odróżnić od kryptowalut o charakterze stricte płatniczym – takich jak bitcoin.

Tokeny użytkowe przede wszystkim dają posiadaczowi prawo do wykorzystania produktu lub usługi konkretnej platformy. Token stanowi także środek wymiany wartości za oferowane usługi – jest więc zdecentralizowanym magazynem wartości. Jest narzędziem gratyfikacji za poszczególne aktywności użytkowe dokonywane w obrębie systemu (kontrola jakości, propozycje usprawnień, uczestnictwo w programach ambasadorskich). Przede wszystkim tokeny typu użytkowego są jednak walutą funkcjonującą w obrębie danego systemu.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Ekonomista, aktor i prezenter. Związany z branżą kryptowalutową od 2017 roku. Współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi projektami kryptowalutowymi. Robi dla nich reklamy, kreacje video, content, a także doradza w kwestii strategii komunikacji. Uwielbia przeglądać środowiskowe dramy na X - najchętniej do porannej kawki i partyjki w szachy.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności