za
depozyt zabezpieczajacy

Czym jest depozyt zabezpieczający?

W świecie handlu instrumentami pochodnymi, również na rynku Bitcoina, coraz większą uwagę przykuwa Margin Trading (ang. handel depozytem zabezpieczającym). Ta ryzykowna forma handlu znalazła wielu zwolenników również na rynku kryptowalutowym. Na świecie istnieją giełdy, takie jak BitMEX, które specjalizują się w obszarze handlu z dźwignią na kryptowalutach. Giganci tacy jak Binance również udostępniają swoim klientom możliwość prowadzenia handlu z wykorzystaniem depozytu zabezpieczającego. Narzędzie to znajduje miłośników również w Polsce, o czym świadczy gwałtowny wzrost popularności Geco.one – rodzimej platformy tradingowej, specjalizującej się w margin tradingu. Czym jest jednak depozyt zabezpieczający? Czym jest margin trading? Najpierw odpowiemy sobie na te pytania.

Co to depozyt zabezpieczający?

Z pojęciem depozytu zabezpieczającego nierozerwalnie wiąże się termin dźwigni finansowej. Dlatego najpierw zachęcamy do lektury naszego wcześniejszego artykułu. Depozyt zabezpieczający w języku angielskim określany jest jako margin lub margin level. W dosłownym tłumaczeniu określilibyśmy ten termin jako margines lub rezerwę.

Cały proces margin tradingu opiera się na pożyczaniu pieniędzy od pośrednika w celu dokonania inwestycji. Aby utworzenie pozycji na inwestycji było w ogóle możliwe, od traderów wymaga się w pierwszej kolejności uiszczenia odpowiedniego depozytu zabezpieczającego. Depozyty takie dzieli się na dwa rodzaje – depozyt wstępny i depozyt właściwy.

Depozyt wstępny to wartość, którą inwestor wnosi przed złożeniem zlecenia na kontrakty terminowe. Proces ten odbywa się poprzez blokadę pieniężnej kwoty na rachunku inwestora. W tym przypadku nie powierzamy innym osobom żadnych pieniędzy.

Drugim rodzajem jest depozyt właściwy. Depozyt zabezpieczający właściwy to minimalna wartość środków, które muszą być utrzymane na rachunku przez inwestora. Dalej w wyniku ruchów na wykresie naszej inwestycji, wartość depozytu może maleć lub rosnąć. Może zdarzyć się, że wartość depozytu spadnie do poziomu poniżej depozytu właściwego – wtedy biuro maklerskie/pośrednik może wezwać inwestora do uzupełnienia środków.

Dobrą praktyką na rynku margin trading jest jednak zamykanie pozycji inwestorów, zanim ta spowoduje powstanie ujemnego salda, co naraziłoby inwestora na dodatkowe straty. Zabezpieczenie to stosuje np. Geco.one.

Jak obliczyć depozyt zabezpieczający?

Jak już wcześniej pisaliśmy, obliczenie poziomu depozytu zabezpieczającego jest uzależnione od poziomu zastosowanej dźwigni finansowej. Kalkulacja depozytu zabezpieczającego w przypadku handlu Bitcoinem na dźwigni 1:100, 1:50 i 1:10 tak naprawdę nie jest niczym trudnym.

Zwiększenie lewaru na danej inwestycji w konsekwencji zmniejsza wysokość depozytu zabezpieczającego, którą inwestor musi uiścić. I tak – dla dźwigni 1:10, wysokość depozytu zabezpieczającego zostanie zmniejszona do 10% całkowitej wartości zlecenia. Podobnie sprawa ma się przy innych poziomach dźwigni finansowej:

– 1:50 – broker wymaga depozytu zabezpieczającego w wysokości 2% zlecenia
– 1:100 – 1% wartości zlecenia

Dźwignia – duże zyski, duże ryzyko

Pamiętajmy, że obniżanie depozytu zabezpieczającego i granie na dźwigni wiąże się z dużym ryzykiem. Ta możliwość inwestycji daje inwestorom szansę na wielkie zarobki nawet przy niskim wkładzie własnym. Niestety, wiąże się to z ryzykiem znacznych strat w przypadku niepowodzenia inwestycji.

Warto mieć na uwadze iż na platformie geco.one, która daje możliwość lewarowania można również zawierać transakcje w sposób bezpieczny czyli jeśli deponujemy 0.1 BTC i operujemy pozycjami nie przewyższającym posiadane saldo, wówczas tak naprawdę nie używamy dźwigni.

Mamy natomiast szereg innych korzyści jak:

  • Bardzo szybkie wykonywanie zleceń;
  • Brak poślizgów ceny;
  • Możliwosć zastosowania kilku rodzajów zleceń, których nie ma w ofercie giełd typu SPOT;
  • Możliwość gry na spadki na danej kryptowalucie;
  • Trading na bardzo niskim spreadzie.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności