za
google web3 blockchain

Czy warto zostać programistą blockchain?

Chcąc zrobić karierę w branży IT warto postawić na specjalizację, która jest pożądana na rynku oraz posiada duży potencjał rozwoju. Przykładem może być blockchain, czyli jedna z najszybciej rozwijających się obecnie technologii informatycznych na świecie. Jak zostać programistą blockchain? Dlaczego warto specjalizować się w tej dziedzinie programowania? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czy warto zostać programistą blockchain?

Czym jest technologia blockchain?

Blockchain nierozerwalnie  kojarzony jest z bitcoinem, jednak technologia ta ma o wiele szersze zastosowanie. Zgodnie z definicją jest to współużytkowany i niemożliwy do zmiany rejestr, który upraszcza proces rejestrowania transakcji i śledzenia zasobów (materialnych i niematerialnych) w sieci biznesowej. Sieć blockchain umożliwia śledzenie oraz handel niemal wszystkim, co posiada wartość (np. walutami, kryptowalutami, energią itp.). Wykorzystanie technologii blockchain ogranicza ryzyko oraz koszty ponoszone przez wszystkie zaangażowane strony transakcji.

Dlaczego warto zostać programistą blockchain?

Technologia blockchain szybko się rozwija i może odegrać znaczącą rolę w ekonomii oraz przyczynić się do rozwoju gospodarki. Dlatego też zostanie specjalistą w tej dziedzinie daje ogromne możliwości, które można wykorzystać pracując w różnych sektorach gospodarki. Pierwszą branżą, która rozpoznała potencjał blockchain były finanse, a sama technologia została odpowiednio doinwestowana, co umożliwiło jej dalszy rozwój. Obecnie jest używana praktycznie w każdej dziedzinie gospodarki, co sprawia, że popyt na programistów blockchain stale rośnie.

Dowodem na to jest fakt, że znajomość technologii blockchain znalazła się na pierwszym miejscu pod względem najbardziej wartościowych umiejętności w rankingu LinkedIn. Wynika to z ogromnego wzrostu zapotrzebowania na tego typu specjalistów, których jest w tej chwili jeszcze relatywnie nie wielu. Dzięki temu mogą oni liczyć na wyższe wynagrodzenia, niż eksperci z innych obszarów IT.

Jakie umiejętności musi posiadać programista blockchain?

Obligatoryjnym wymaganiem dla programisty blockchain jest znajomość podstaw informatyki oraz przynajmniej jednego języka programowania. Oczywiście najlepiej znać wszystkie podstawowe języki programowania. Wynika to z faktu, że przykładowo Bitcoin został zaprogramowany w C ++, a Ethereum używa C ++ i Python. Inne popularne aplikacje blockchain obsługują Java, Python, NodeJS i C #. Znajomość wszystkich tych języków sprawi, że dany specjalista będzie bardzo pożądanym programistą w każdej branży technologicznej, nie tylko blockchain. W przypadku programistów blockchain istotna jest również wiedza z zakresu kryptografii, decentralizacji oraz bezpieczeństwa IT. Pozostałe wymagania zależą od tego, czy wytwarzamy oprogramowanie wykorzystujące technologię blockchain, czy tworzymy własne blockchainy.

Jak zostać programistą blockchain?

Blockchain jest na tyle nową technologią, że polskie uniwersytety nie zdążyły jeszcze wdrożyć jej do swoich programów nauczania. Nie oznacza to jednak, że nie można się jej nauczyć. W tym celu należy skupić się na doskonałym opanowaniu wymienionych w poprzednim akapicie języków programowania. Następnym krokiem jest pogłębienie wiedzy jak funkcjonuje blockchain, co ułatwi wzięcie udziału w specjalistycznych kursach online.

Pozwalają one zdobyć wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktycznego wykorzystania technologii. Oczywiście, aby zostać specjalistą w tej dziedzinie należy zacząć samodzielnie programować w blockchain, najlepiej pod okiem osoby, która jest już ekspertem w tej dziedzinie. Więcej informacji na temat ścieżek rozwoju w branży IT znajdziesz na https://mindworkers.pl/.

Programista blockchain – zarobki

Jak już wspomniano technologia blockchain jest przyszłością branży IT, co sprawia, że specjalista w tym zakresie musi być dobrze opłacany. Szacuje się, że programiści blockchain zarabiają w Polsce od 10 do 20 tys. złotych brutto. Oczywiście wiele zależy od poziomu ich doświadczenia oraz projektów, które realizują. Bezpośredni wpływ na wysokość zarobków ma również forma zatrudnienia (b2b czy etat). To jednak nic w porównaniu z wynagrodzeniem otrzymywanym przez programistów blockchain w USA, ponieważ tamtejsi specjaliści mogą liczyć na pensję w wysokości 150 – 170 tys. dolarów rocznie.

Programista blockchain to zawód przyszłości, który daje ogromne możliwości zarówno pod kątem pracy w różnych branżach, jak i uzyskiwanych zarobków. Dlatego też chcąc pracować w branży IT warto rozważyć zostanie tego typu specjalistą, ponieważ pozwoli to zdobyć umiejętności, które będą pożądane przez długie lata.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
63 698,66 USD3,12%
Ethereum logo
EthereumETH
3126,36 USD1,33%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,00%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
591,22 USD1,91%
Solana logo
SolanaSOL
146,46 USD2,73%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD-0,01%
XRP logo
XRPXRP
0,54 USD1,89%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3124,02 USD1,41%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,17 USD18,05%
Toncoin logo
ToncoinTON
5,71 USD3,73%