za
chiński bank centralny

Chiński bank centralny ostrzega przed stablecoinami

European Halving Party 2024

Podczas gdy Visa i inne główne prywatne sieci płatnicze dostrzegają potencjał stablecoinów, chiński bank centralny uważa, że ​​tego typu cyfrowe waluty stanowią poważne zagrożenie dla globalnych systemów finansowych.

Chiński bank centralny boi się stablecoinów

Chiński bank centralny jest „dość zaniepokojony” globalnym ryzykiem finansowym związanym z walutami cyfrowymi, w szczególności stablecoinami.

Informację tę podał Fan Yifei, zastępca prezesa Ludowego Banku Chin (PBoC). Urzędnik wyraził swoje obawy związane z rzekomo poważnym zagrożeniem, jakim są stablecoiny, takie jak Tether (USDT). W jego odczuciu stanowią one coś groźnego dla globalnych systemów finansowych i rozliczeniowych.

Dodał, że tempo rozwoju prywatnych systemów płatniczych jest „bardzo niepokojące”, a PBCh działa przeciwko wszelkim monopolom i „nieporządnej ekspansji kapitału”.

– Tak zwane stablecoiny niektórych komercyjnych organizacji, zwłaszcza te globalne, mogą nieść za sobą ryzyko i wyzwania dla międzynarodowego systemu monetarnego oraz systemu płatności i rozliczeń – wyjaśnił.

Zauważył, że chiński rząd podjął już pewne kroki w celu ograniczenia ekspansji globalnych stablecoinów. Podkreślił, że bank centralny kraju zastosuje wobec podmiotów, które stoją za stablecoinami, te same restrykcje, które zastosował wobec Alibaby i firmy Ant.

O co chodzi? Otóż Chiny wstrzymały rekordowe IPO firmy Ant, uruchamiając również dochodzenie antymonopolowe dot. Alibaby.

Oprócz ostrzeżenia przed stablecoinami urzędnik skrytykował również główne kryptowaluty, takie jak bitcoin (BTC), twierdząc, że takie waluty cyfrowe „stały się narzędziami spekulacyjnymi” i stanowią potencjalne zagrożenie dla „bezpieczeństwa finansowego i stabilności społecznej”.

Chiny od dawna są dość wrogo nastawione do kryptowalut. Przygotowują się też do emisji własnego CBDC, więc mogą celowo chcieć osłabić bitcoina.

chiński bank centralny

Chińskie CBDC

Pekin od kilku lat pracuje nad swoim CBDC, ale prace przyspieszyły dopiero w 2019 r. Dziś wiemy już, że e-juan pojawi się na rynku przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w 2022 r.

Mu Changchun, szef działu badań walut cyfrowych w PBoC, powiedział niedawno, że cyfrowa waluta chińskiego banku centralnego ma na celu zapewnienie wsparcia dla głównych usług płatności detalicznych w Chinach, takich jak AliPay i WeChat Pay.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności