Czy Sam Bankman-Fried miał wpływ na upadek Terry? Do Kwon komentuje
Wiele podmiotów z sektora kryptowalut ”liże rany” poniesione w wyniku upadku giełdy FTX. W tym czasie otrzymujemy kolejne doniesienia dotyczącego głównego sprawcy całego krachu związanego z katastrofą tej firmy, czyli Sama Bankmana-Frieda. Okazuje się bowiem, że były dyrektor generalny giełdy mógł być zamieszany również w inne, wcześniejsze wydarzenie, które wywróciło naszą branżę do góry nogami, czyli załamanie się ekosystemu Terra.
Sam Bankman-Fried i Terra
Prokuratora Federalna Stanów Zjednoczonych wszczęła dochodzenie, które ma na celu ustalenie, czy Sam Bankman-Fried brał udział w manipulacji transakcjami, które doprowadziły do upadku stablecoina UST oraz kryptowaluty LUNA w maju tego roku, jak donosi serwis New York Time.
Osoby, które posiadają informacje na temat sprawy, twierdzą że SBF mógł manipulować rynkiem, by osiągnąć pewne korzyści dla zarządzanych przez siebie podmiotów – giełdy kryptowalut FTX oraz funduszu Alameda Research. Postępowanie śledcze znajduje się obecnie na dość wczesnym etapie, a prokuratorzy mają za zadanie ustalenie tego, czy faktycznie SBFa można pociągnąć do odpowiedzialności za upadek Terry.
Co ciekawe, do sprawy rzekomego powiązania Bankmana-Frieda z ekosystemem Terra odniósł się sam CEO Terraform Labs, czyli Do Kwon. Opublikował on na swoim Twitterze wpis, w którym stwierdza, że „co dzieje się w ciemności, wyjdzie na światło dzienne”.
Kwon jest zdania, że kryptowalutowy pożyczkodawca Genesis Trading miał dostarczyć około 1 miliarda dolarów w postaci stablecoina UST Bankmanowi lub jego funduszowi Alameda Research przed tym, jak doszło do stracenia powiązania tego aktywa z dolarem amerykańskim:
Myślę, że nadszedł czas, aby Genesis Trading ujawniło, czy dostarczyło 1 miliard dolarów UST na krótko przed katastrofą SBFa lub Alameda – zakup od LFG został przedstawiony jako wynikający z „zainteresowania udziałem w ekosystemie Terra Defi”- nie po to, aby dostarczyć amunicję do ataku kołkowego.
Kwon następnie omawiał sprawę tego, dlaczego Alameda miała zaciągnąć pożyczkę w BTC o wartości ponad 1 miliarda dolarów od Voyagera w trakcie depegu i dlaczego zwróciła się do innych pożyczkodawców o otrzymanie ponad 10 milionów dolarów w BTC.
Klęska Terry i FTX
Upadek ekosystemu Terra oraz giełdy kryptowalut FTX bez wątpienia stanowią najbardziej katastrofalne wydarzenia, jakie miały miejsce w ostatnich latach na rynku kryptowalut.
Geneza upadku tego pierwszego jest związana ze stratą powiązania sztywnego kursu ich stablecoina UST z dolarem amerykańskim. Biorąc jego algorytmiczny charakter aktywów i silne powiązanie z tokenem LUNA, części traderom udało się odnieść spory zysk z arbitrażu. To zjawisko skutkowało spadkiem kursu obu tych tokenów praktycznie do zera w przeciągu kilku dni.
Przypadek FTX dotyczył początkowo powstałych problemów z płynnością, które w rezultacie doprowadziły do upadku ich tokena FTT. Spowodowało to ogromne zatrzęsienie na rynku i problemy dla wielu firm z tego sektora. Jeśli chodzi o byłego już dyrektora generalnego giełdy, czyli Sama Bankmana-Frieda, to próbował jak najbardziej oczyścić się ze stawianych mu zarzutów o mieszanie środków klientów giełdy z aktywami funduszu Alameda. Jednakże nikt w środowisku kryptowalut nie wierzy w jego słowa i otwarcie zarzuca mu się kradzież funduszy inwestorów. Wiele osób związanych z branżą kryptowalut otwarcie nazywa SBFa oszustem, w tym Elon Musk oraz Changpeng Zhao, dyrektor generalny Binance.
Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.
Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.
Newsletter Bitcoin.pl
Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.
Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności