za

Członek zarządu EBC chce zakazać miningu

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Fabio Panetta, członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego (EBC), zaproponował, by Unia Europejska (UE) zakazała aktywów kryptowalutowych, których emisja ma znaczący wpływ na środowisko.

UE zakaże miningu?

Panetta twierdzi, że władze powinny zająć się tematem wpływu miningu na środowisko. Dodał, że tokeny “odpowiedzialne za nadmierny ślad ekologiczny również powinny zostać zakazane”.

Wszedł też na temat innych zagrożeń związanych z rynkiem kryptowalut. Ten w jego oczach bywa często zagrożeniem ze względu na „niewiarygodnie wysoką dźwignię i wzajemne połączenia” pomiędzy podmiotami w branży. Powołał się na upadek giełdy FTX.

– Nieodpowiednie zarządzanie firmami kryptowalutowymi spotęgowało te wady strukturalne. Niewystarczająca przejrzystość i jawność, brak ochrony inwestorów oraz słabe systemy rachunkowości i zarządzania ryzykiem zostały rażąco ujawnione w wyniku upadku FTX. Po tym wydarzeniu [rynek] kryptowalut może odejść od giełd scentralizowanych do zdecentralizowanych, tworząc nowe ryzyko z powodu braku centralnego organu zarządzającego – wyjaśnił.

Warto dodać, że jego apel dot. zakazu “nieekologicznych” kryptowalut ma miejsce po zatwierdzeniu przez Komisję Gospodarczą i Monetarną Parlamentu Europejskiego ustawy o rynkach aktywów kryptowalutowych (Markets in Crypto Assets, MiCA), co miało miejsce w październiku po szeroko zakrojonych dyskusjach. Ramy prawne mają być teraz ostatecznie zatwierdzone po kontroli prawnej i językowej przeprowadzonej przez unijnych prawodawców. Wielu ekspertów spodziewa się, że nowa polityka UE dot. kryptowalut zacznie obowiązywać od 2024 r.

Politycy vs. górnicy

Powiązanie transakcji kryptowalutowych i operacji związanych z miningiem z kwestiami środowiskowymi często było punktem spornym dla globalnych decydentów i fanów bitcoina. Ci ostatni często podkreślają, że kopanie bitcoinów jest oparte w sporej mierze na OZE, więc nie jest tak szkodliwe dla środowiska, jak chcą to widzieć niektórzy politycy.

Warto jednak przypomnieć, że w USA władze stanu Nowy Jork wyraźnie idą w kierunku całkowitego zakazu kopania kryptowalut. Mimo tego burmistrz Nowego Jorku, Eric Adams, powiedział niedawno, że jego miasto nadal koncentruje się na tym, aby stać się centrum kryptowalut. Jego zdaniem wysiłki władz stanu, które dot. ograniczenia emisji, można połączyć z tym celem. Więcej przeczytacie na ten temat tutaj.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
64 433,18 USD-0,02%
Ethereum logo
EthereumETH
3516,33 USD0,20%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,05%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
592,40 USD0,91%
Solana logo
SolanaSOL
134,75 USD-0,94%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3516,47 USD0,18%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,01%
XRP logo
XRPXRP
0,49 USD0,10%
Toncoin logo
ToncoinTON
7,64 USD6,49%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD0,14%