za

Bank Hiszpanii planuje testować hurtowe CBDC

2022-12-08
CBDC
Binance Launchpool

Hiszpański bank centralny, Bank Hiszpanii, poinformował, że zamierza uruchomić eksperymentalny program, którego celem będzie testowanie CBDC. Instytucja chce współpracy z lokalnymi firmami finansowymi i technologicznymi.

Bank Hiszpanii testuje CBDC

Bank skoncentruje się na trzech głównych obszarach. Chodzi o symulację przepływów środków, eksperymentowanie z likwidacją aktywów finansowych oraz analizę korzyści i wad wprowadzenia na rynek hurtowego CBDC.

Pojęcie hurtowego CBDC odnosi się do waluty cyfrowej używanej zwykle przez banki do utrzymywania rezerw w banku centralnym (w przeciwieństwie do detalicznego CBDC, który jest używany do użytku publicznego).

Hiszpański program ma mieć zasięg krajowy i nie ma związku z pracami podejmowanymi w ramach Unii Europejskiej, których celem jest stworzenie cyfrowego euro.

Zainteresowane strony, które chcą wziąć udział w programie, muszą spełnić minimalne wymagania określone przez bank centralny i ujawnić „środki ekonomiczne”, które są skłonne przeznaczyć na projekt. Proces składania wniosków kończy się 31 stycznia 2023 r.

W uzasadnieniu rozpoczęcia programu bank stwierdził, że badanie CBDC może pomóc określić, w jakim stopniu cyfrowa waluta może przyczynić się do „dostosowania do potrzeb i wymagań coraz bardziej cyfrowego społeczeństwa”.

Zauważono również, że kwestie dot. CBDC są „analizowane” w wielu jurysdykcjach, gdzie skoncentrowano się jednak głównie na zastosowaniach detalicznych. Dodano, że coraz więcej firm zagłębia się w kwestie „o charakterze hurtowym lub międzybankowym”.

Inne kraje a CBDC

Brad Jones, zastępca gubernatora Banku Rezerw Australii (Reserve Bank of Australia, RBA), powiedział 8 grudnia na konferencji banku centralnego, że detaliczne CBDC może spowodować, że ludzie będą całkowicie unikać banków komercyjnych i potencjalnie wyprzeć z rynku dolara australijskiego. W ramach ankiety przeprowadzonej przez RBA, opublikowanej 9 sierpnia, ponad 80 podmiotów finansowych zaproponowało przypadki użycia CBDC. Zauważono także, że banki mogą napotkać problemy z płynnością, jeśli CBDC stanie się “preferowanym źródłem zasobów”.

Z kolei Bank Tajlandii spodziewa się uruchomienia pilotażowego programu CBDC przed końcem 2022 r.

Bank of China uruchomił pierwszą wersję próbną swojego e-CNY w kwietniu 2020 r. Dziś cyfrowy juan to najczęściej stosowane CBDC na świecie.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności