Członek parlamentu Tonga chce, aby bitcoin stał się prawnym środkiem płatniczym

Bitcoin

Lord Fusitu – tongijski adwokat, działacz społeczny i poseł – jest zagorzałym zwolennikiem uczynienia bitcoina rzeczywistą walutą w granicach kraju. […]

Lord Fusitu – tongijski adwokat, działacz społeczny i poseł – jest zagorzałym zwolennikiem uczynienia bitcoina rzeczywistą walutą w granicach kraju. Planuje on złożyć projekt ustawy, która uczyni kryptowalutę prawnym środkiem płatniczym obok narodowej waluty Tonga, pa’anga.

Dlaczego warto uczynić bitcoin prawnym środkiem płatniczym w Tonga?

Tonga to mały wyspiarski kraj i archipelag położony na wschód od Australii. Jak donosi Financial Review, pierwszym krokiem Fusitu w kierunku przyjęcia bitcoina jest współpraca z cyfrowym portfelem „Strike” Jacka Mallera. Pomoże to Tonganom otrzymać kompletne przekazy pieniężne od ich zagranicznych pracowników, co według Fusitu jest kluczową kwestią.

Tonga jest najbardziej uzależnionym od przekazów pieniężnych krajem na ziemi. Między 38% a 41,1% naszego PKB, w zależności od tego, z których danych Banku Światowego korzystasz, to przekazy pieniężne.

Według posła, Western Union obecnie „bierze 30- procentową prowizję” z przekazów pieniężnych wysyłanych z powrotem do kraju. Podobnie jest w Salwadorze, gdzie opłaty Western Union „zbliżają się do 50%”. Salwador był pierwszym krajem, który w zeszłym miesiącu uczynił bitcoin legalnym środkiem płatniczym.

Poprzez Strike, obywatele tego kraju mogą korzystać z sieci Lighting Network, aby wysyłać przekazy pieniężne praktycznie bez żadnych kosztów. Dlatego powszechne użycie aplikacji może być niesamowitym dobrodziejstwem dla wzrostu gospodarczego Tonga. Co więcej, Strike nie musi wymagać zatwierdzenia takiego wniosku ze strony parlamentu lub banku centralnego Tonga. Jest to bowiem rozwiązanie całkowicie komercyjne.

Jack Mallers, założyciel Zap Solutions, jest zagorzałym krytykiem Western Union. Wierzy on, że jego portfel to lepsza alternatywa. Wykorzystywana jest ona już m.in. przez Twittera, który za jej pomocą pozwala dawać twórcom napiwki.

Oprócz przekazów pieniężnych, Fusitu wierzy również, że Tonga może skorzystać z podstawowych właściwości bitcoina jako pieniądza.

Bitcoin jest pierwszym prawdziwie globalnym natywnie otwartym systemem monetarnym. Blockchain jest najbardziej optymalnym medium do przechowywania pieniędzy, jeśli twoim celem jest decentralizacja i całkowita, egalitarna demokratyzacja pieniędzy.

tongatongasalwador btc

Czy Tonga będzie następna po Salwadorze?

Jeśli chodzi o jego projekt ustawy, Fusitu nie będzie w stanie przedstawić go do następnego otwarcia parlamentu państwowego w 2022 roku. Jednak poseł pozostaje przekonany, że może pokonać opór polityczny wobec swojej propozycji.

Faktycznie, zanim ustawa zostanie uchwalona, może go czekać jednak długa droga. Sione Ngongo Kioa, prezes Reserve Bank of Tonga, nie jest do końca otwarty na taki ruch i powiedział niedawno:

Przyjęcie bitcoina jako oficjalnej alternatywnej waluty jest zdecydowanie mało prawdopodobne.

Tagi
bitcoin btc Salwador Tonga

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.