za
Cynthia Lummis regulacje

Joe Biden podpisze ustawę regulującą rynek kryptowalut – twierdzi Cynthia Lummis

Senator Cynthia Lummis i kongresman Patrick McHenry pojawili się na Consensus 2023. W czasie debaty weszli na temat regulacji rynku cyfrowych walut.

Regulacje kryptowalut w USA czają się za rogiem?

Problemem rynku kryptowalut w USA jest przede wszystkim brak jasnych przepisów. Ponoć wkrótce ma się to zmienić. Lummis jest zdania, że prezydent Joe Biden w ciągu roku podpisze pierwszą ustawę regulującą branżę kryptowalut. Do tego już wkrótce poznamy szczegóły nowej wersji Ustawy o odpowiedzialnych innowacjach finansowych. Ta zostanie przedłożona w Senacie w ciągu najbliższych 8 tygodni.

Wspomniane przepisy, których współautorem jest senator Kirsten Gillibrand, mają na celu zapewnienie jasności regulacyjnej w wielu obszarach branży aktywów cyfrowych. Jednym z nich jest kwestia klasyfikacji kryptowalut jako papierów wartościowych lub towarów. Warto jednak dodać, że w przeciwieństwie do pierwszej wersji projektu ustawy, który został opublikowany w czerwcu 2022 r., dodano teraz sekcje dotyczące ochrony bezpieczeństwa narodowego i zwalczania cyberprzestępczości.

Joe Biden

Z kolei McHenry – przewodniczący House Financial Service Committee (HFSC) – powiedział, że władze przeprowadzą w maju pierwsze wspólne przesłuchanie w sprawie struktury rynku kryptowalut. Potem, w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, kongresmeni planują opracować projekt ustawy, który stworzy ramy dla rynku aktywów cyfrowych. Chodzi o wyjaśnienie najbardziej spornej kwestii – które cyfrowe aktywa to papiery wartościowe, a które towary.

Zapytany, czy w ciągu najbliższych 12 miesięcy prezydent podpisze jakiekolwiek przepisy dotyczące zasobów cyfrowych, McHenry powiedział, że wierzy, że tak właśnie się stanie.

Potrzeba regulacji

O potrzebie regulacji rynku kryptowalut w USA mówi się od dawna. W swojej kampanii wyborczej mówił o tym np. Andrew Yang, polityk młodego pokolenia, który przy poprzednich wyborach prezydenckich walczył o nominację Partii Demokratycznej. Twierdził, że obecny system regulacyjny dot. blockchaina w jego kraju jest “patchworkowy” – niemal każdy stan ma w tym zakresie inne prawodawstwo.

Tematem od dawna zajmuje się też m.in. Lummis i grupa innych kongresmenów. Sporym problemem pozostaje też działalność SEC. Odpowiednik polskiej Komisji Nadzoru Finansowego twierdzi, że większość kryptowalut to papiery wartościowe, co kontrastuje z opiniami wielu ekspertów.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności