Pozostałe

Cyfrowy rubel wciąż może być podatny na oszustwa – ostrzegają rosyjskie banki

Wg lokalnych instytucji finansowych, cyfrowa waluta rosyjskiego banku centralnego czyli tzw. CBDC, może stanowić źródło zagrożeń cybernetycznych i oszustw. Cyfrowy […]

Data publikacji: 13 stycznia 2021

bitbay

Wg lokalnych instytucji finansowych, cyfrowa waluta rosyjskiego banku centralnego czyli tzw. CBDC, może stanowić źródło zagrożeń cybernetycznych i oszustw.

Cyfrowy rubel niesie zagrożenie

Stowarzyszenie Rosyjskich Banków (Association of Russian Banks, ARB) w dniu 13 stycznia opublikowało oficjalny feedback dot. projektu rosyjskiego cyfrowego rubla. W opracowaniu wzięło udział 17 instytucji kredytowych ARB, które łącznie reprezentują 58% wszystkich aktywów krajowego systemu bankowego. Według raportu, większość członków ARB uważa, że ryzyko związane z cyfrowym rublem jest podobne do ryzyka związanego z transakcjami bezgotówkowymi dokonywanymi za pomocą rachunków i kart bankowych, a także kryptowalut.

ARB zwróciła szczególną uwagę na zagrożenia związane z bezpieczeństwem cybernetycznym. Stowarzyszenie ostrzegło, że rozliczenia internetowe są często podatne na nieautoryzowany dostęp do rachunków, danych i operacji klientów. Dodało też, że w wyniku włamania na konto lub błędów w identyfikacji, istnieje ryzyko kradzieży tożsamości lub kradzieży środków. Według ARB, te zagrożenia są związane ze wszystkimi modelami cyfrowego rubla zaproponowanymi dotychczas przez Bank Rosji.

Rosja nie musi się spieszyć

Stowarzyszenie zwróciło również uwagę na rodzaje ryzyka związane z wdrożeniem rubla cyfrowego w trybie off-line, w tym niezdolność organów regulacyjnych do śledzenia nieuczciwych transakcji.

Płatności offline znacznie zmniejszają możliwość wykrywania i zapobiegania nieuczciwym płatnościom, a ten cyfrowy model rubla byłby szczególnie niebezpieczny.

Bank Rosji swój pierwszy dokument konsultacyjny w sprawie rozwoju cyfrowego rosyjskiego rubla opublikował w dniu 13 października 2020 r. Bank ogłosił, że użytkownicy będą mieli dostęp do swoich cyfrowych środków na e-portfelach i urządzeniach przenośnych, zarówno online, jak i offline.

Wkrótce po tym, jeden z wyższych rangą urzędników administracji prezydenckiej powiedział, że Rosja nie musi się spieszyć. Dmitrij Peskow, specjalny przedstawiciel prezydenta Federacji Rosyjskiej ds. rozwoju cyfrowego i technologicznego, stwierdził, że ryzyko związane z cyfrową walutą banku centralnego jest tak duże, że kraj potrzebuje czasu na zbadanie tej kwestii.

Tym czasem sąsiad Rosji – Ukraina, zamierza stworzyć swoją cyfrową walutę banku centralnego (CBDC) we współpracy z Stellar Development Foundation (SDF).

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion