za
cyfrowy rubel duma

Duma przegłosowała ustawę o CBDC

Binance Launchpool

Rosyjska Duma Państwowa – niższa izba parlamentu – uchwaliła ustawę, która jest kolejnym krokiem w emisji cyfrowego rubla.

Rosja idzie w kierunku CBDC

Duma Państwowa przegłosowała ustawę dot. CBDC i „wdrożenia płatności bezgotówkowych przy użyciu tej formy waluty narodowej”. Ustawodawstwo, jeśli zostanie oficjalnie przyjęte (konieczne jest jego przegłosowanie w izbie wyższej i podpis prezydenta), uniemożliwia jednak otwieranie konsumentom lokat opartych na CBDC. Cyfrowa waluta ma być tylko środkiem płatniczym. “W przypadku bankructwa dłużnika cyfrowe ruble będą wchodzić w skład masy upadłościowej”, zapewniła jednak izba niższa parlamentu.

Nadzór nad CBDC ma sprawować bank centralny. Ma kontrolować cały proces emisji i używania nowego rubla. Instytucja będzie również odpowiedzialna za bezpieczeństwo tego produktu finansowego oraz prawidłowe księgowanie transakcji.

Ustawa trafi teraz do wyższej izby rosyjskiego parlamentu – Rady Federacji. Ostatnim krokiem jest uzyskanie podpisu prezydenta Władimira Putina.

CBDC może być używane do płatności międzynarodowych

CBDC może być Rosji potrzebne też do wykonywania transakcji transgranicznych. To zwłaszcza ważne dziś – w dobie funkcjonowania sankcji nałożonych na Moskwę w wyniku ataku na Ukrainę. Możliwe, że nowa forma rubla pomoże w ich obchodzeniu. Do tego nad CBDC od dawna pracują Chiny, jeden z głównych partnerów politycznych i gospodarczych Rosji.

Elvira Nabiullina – prezes Banku Rosji – przyznała, że emisja cyfrowego rubla stanowi dla jej instytucji najwyższy priorytet. Podkreśliła też znaczenie CBDC w procesie wymiany transgranicznej. “Cyfrowy rubel należy do projektów priorytetowych. Dość szybko stworzyliśmy prototyp… teraz przeprowadzamy testy z bankami, a w przyszłym roku będziemy sukcesywnie przeprowadzać transakcje pilotażowe”, stwierdziła Nabiullina.

Za powstaniem cyfrowego rubla opowiada się też jeden z najbogatszych Rosjan – Władimir Potanin. Uważa Bitcoina i altcoiny za ryzykowne, „niewiarygodne produkty”, których organy nadzorujące nie mogą monitorować. Argumentował, że CBDC, które będą przecież kontrolowane przez władze, mogą być odpowiednim rozwiązaniem finansowym do stymulowania rosyjskiej gospodarki i alternatywą dla kryptowalut.

Możliwe, że powstanie cyfrowego juana i rubla to też wstęp do stworzenia CBDC grupy państw BRICS.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
59 100,93 USD0,00%
Ethereum logo
EthereumETH
2988,56 USD-0,62%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,25%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
562,52 USD-0,25%
Solana logo
SolanaSOL
139,14 USD2,68%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,06%
XRP logo
XRPXRP
0,52 USD0,72%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
2984,43 USD-0,64%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,13 USD1,10%
Toncoin logo
ToncoinTON
5,09 USD3,04%