za
Coinbase sec

Coinbase traci cierpliwość. Giełda złożyła sądowy przeciwko SEC

Binance Launchpool

Coinbase domaga się odpowiedzi ze strony amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w kwestii wysłanej 9 miesięcy temu petycji. Chodziło m.in. o wskazanie, w jaki sposób regulator klasyfikuje dane aktywa jako papiery wartościowe lub towary. Drugim żądaniem jest zaproponowanie przez SEC strategii na uzyskanie jasności w przepisach dot. kryptowalut. Z związku z brakiem jakiejkolwiek reakcji na otrzymane w lipcu 2022 roku pismo, amerykańska giełda złożyła pozew przeciwko SEC w federalnym sądzie. Ten ruch ma na celu zmuszenie organu nadzorczego do zareagowania na otrzymaną petycję.

Coinbase vs. SEC

W lipcu zeszłego roku zespół prawników giełdy Coinbase wysłał oficjalną petycję do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Stanowiła ona prośbę, by adresat zaproponował sposób określenia jasnych wytycznych odnośnie regulacji sektora cyfrowych aktywów. Ludzie Gary’ego Genslera nie ustosunkowali się jednak do otrzymanego dokumentu. Do dziś z ich strony nie nadeszła odpowiedź w tej sprawie.

Coinbase jednak nie ustępuje. Przedstawiciele giełdy są zdania, że oficjalne stanowisko komisji w kwestiach, o które pyta się ją w wysłanej petycji, jest kluczowe dla regulacji rynku. Przypomnijmy, że pismo zawiera 50 precyzyjnych pytań o stosunek regulatora do poszczególnych kryptowalut. Szczególnie istotną kwestią jest to, w jaki sposób SEC klasyfikuje dane aktywa jako papiery wartościowe lub towary. Przy tej okazji należy zwrócić uwagę, że przewodniczący komisji – Gary Gensler – w zeszłym tygodniu zeznawał w Kongresie przez Izbą Reprezentantów. Podczas przesłuchania był pytany wprost, czy jego zdaniem ether jest papierem wartościowym czy towarem. Nie udzielił jednak odpowiedzi na to pytanie.

W tym samym czasie, kiedy do sądu wpłynął pozew przeciwko komisji, to na oficjalnym blogu giełdy pojawił się ważny wpis autorstwa jej naczelnego prawnika – Paula Grewala. Wyjaśnia w nim, że nowe prawodawstwo dot. postępowania administracyjnego wymaga, by regulator udzielił odpowiedzi na petycję dotyczącą regulacji giełdy. Istotnym jest, by ta napłynęła ”w rozsądnym terminie”.

Wygląda na to, że SEC już podjęła decyzję o odrzuceniu naszej petycji. Ale jeszcze nie poinformowali opinii publicznej. Tak więc pozew złożony dzisiaj przez Coinbase po prostu prosi sąd o zwrócenie się do SEC o udostępnienie jego decyzji. Ważne jest, aby SEC i każda inna agencja, do której zwrócono się o tworzenie przepisów, odpowiedziała na petycję, gdy agencja podejmie decyzję, zwłaszcza jeśli odpowiedź brzmi „nie”

– wyjaśnił Grewal.

Prawnik dodał także, że jasność w kwestii tego ustawodawstwa ma kluczowe znaczenie. Zwrócił szczególną uwagę na fakt, że w marcu Coinbase otrzymało zawiadomienie ”Wells Notice”. Jest to równoznaczne z tym, że giełda może się już szykować na skierowane przeciwko niej działania egzekucyjne ze strony SEC.

Coinbase i inne kryptowalutowe podmioty stoją w obliczu potencjalnych działań egzekucyjnych ze strony SEC, mimo że nie powiedziano nam, w jaki sposób SEC uważa, że ​​prawo ma zastosowanie do naszej działalności

– zauważa prawnik.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Jestem redaktorem i dziennikarzem skupionym na sektorach kryptowalut, blockchain oraz web3. Dla Bitcoin.pl piszę od 2021 roku. Prowadzę program ''Web'3'n'more'' - cykl wywiadów poświęconych polskim projektom z tej branży. W wolnym czasie zajmuję się muzyką, jestem wokalistą zespołów Lords of the Deep Forest oraz Brütal Melon.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
65 253,61 USD-0,50%
Ethereum logo
EthereumETH
3553,00 USD-0,19%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,10%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
598,41 USD-0,03%
Solana logo
SolanaSOL
134,72 USD-4,64%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3551,83 USD-0,26%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,12%
XRP logo
XRPXRP
0,49 USD-0,78%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD-3,26%
Toncoin logo
ToncoinTON
7,04 USD-2,29%