Chiny planują wprowadzić cyfrowego juana przed Olimpiadą w 2022 roku

Wiadomości cyfrowy juan

W niedzielę, Chiny potwierdziły swój plan, aby umożliwić obcokrajowcom i sportowcom korzystanie z cyfrowej waluty podczas Olimpiady w Pekinie w […]

bitbay zonda

W niedzielę, Chiny potwierdziły swój plan, aby umożliwić obcokrajowcom i sportowcom korzystanie z cyfrowej waluty podczas Olimpiady w Pekinie w 2020 roku.

Przemawiając podczas Boao Forum for Asia, zastępca gubernatora Peoples Bank of China – Li Bo powiedział, że Chiny chcą udostępnić cyfrową walutę kraju zarówno dla krajowych użytkowników, jak i zagranicznych sportowców i gości.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie mogą być pierwszym przypadkiem, w którym międzynarodowi goście będą korzystać z chińskiego juana. Już teraz realizowanych jest kilka projektów w dużych miastach, takich jak Pekin i Shenzhen. e-CNY jest tam używany w sklepach detalicznych. Jak powiedział Li, bank centralny planuje przetestować cyfrowego juana w większej liczbie miast i scenariuszy.

PBOC pracuje nad projektem od 2014 roku i właśnie niedawno dokonał przełomu. Cyfrowy juan zasadniczo nie jest kryptowalutą i nie jest w żaden sposób podobny do Bitcoina. Chiny chcą wykorzystać tę walutę, aby zastąpić istniejącą gotówkę oraz przyspieszyć bezgotówkowy system płatności.

Cyfrowy juan stanie się walutą rezerwową świata?

Ostatnio pojawiły się obawy o to, że cyfrowy juan prześcignie dolara amerykańskiego jako światową walutę rezerwową. Obecnie większość płatności międzynarodowych odbywa się w dolarach amerykańskich. Obawy pojawiły się po tym, jak Pekin poczynił znaczne postępy w zakresie tworzenia cyfrowej waluty. Komentatorzy uważają, że cyfrowa waluta może umiędzynarodowić renminbi i rzucić wyzwanie dolarowi.

Li odniósł się jednak do tych obaw mówiąc, że celem umiędzynarodowienia cyfrowego juana nie jest podważenie wartości dolara. PBOC skupia się na krajowym wykorzystaniu waluty. Li powtórzył, że internacjonalizacja renminbi jest naturalnym procesem, który nie dąży do zastąpienia jakiejkolwiek międzynarodowej waluty.

Naszym celem jest zapewnienie rynkowi możliwości wyboru oraz wspieranie inwestycji i handlu międzynarodowego.

Wicegubernator PBOC zauważył ponadto, że osiągnięcie międzynarodowej interoperacyjności jest złożoną kwestią i nie ma pośpiechu w znalezieniu rozwiązania. Nie wykluczył on jednak całkowicie międzynarodowego wykorzystania chińskiego cyfrowego juana. Li twierdzi, że w dłuższej perspektywie może dojść do transgranicznego użycia.

Rozwiązanie dla międzynarodowej interoperacyjności

Przemawiając podczas tego samego forum, które moderowało CNBC, dyrektor generalny Banku Rozrachunków Międzynarodowych, Agustin Carstens, zauważył, że waluty cyfrowe mają ogromny potencjał do wykorzystania w skali międzynarodowej. Według Carstensa, waluty cyfrowe mogą zwiększyć efektywność transakcji i rozliczeń.

Tagi
2022 cbdc Chiny cyfrowy juan juan Olimpiada

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.