Cyfrowy juan nie ma zastąpić dolara

2020-12-14 Ekonomia Wiadomości

Chiny nie planują zastąpić dolara cyfrowym juanem, mówi były szef PBoC. Cel cyfrowego juana Zhou Xiaochuan, prezes Chińskiego Stowarzyszenia Finansowego […]

Chiny nie planują zastąpić dolara cyfrowym juanem, mówi były szef PBoC.

Cel cyfrowego juana

Zhou Xiaochuan, prezes Chińskiego Stowarzyszenia Finansowego i były gubernator PBoC, stwierdził, że chiński juan cyfrowy nie ma być narzędziem, które ma posłużyć do zastąpienia dolara. O sprawie donosi South China Morning Post.

Chiński cyfrowy juan został zaprojektowany wyłącznie w celu „przekształcenia handlu i inwestycji transgranicznych”, powiedział Zhou. Porównał chińską e-walutę do wspieranej przez Facebooka Libry.

Jeśli zechcesz go użyć, możesz go użyć w handlu i inwestowaniu […] Ale my nie jesteśmy jak Libra i nie mamy ambicji, aby zastąpić istniejące waluty – twierdzi były urzędnik.

Zhou dodał, że Chiny wyciągnęły wnioski z globalnego sprzeciwu regulacyjnego wobec projektu Libra, kiedy to organy regulacyjne stwierdziły się, że waluta Facebooka zakłóci systemy finansowe i suwerenność monetarną. Dodał że Chiny przyjęły bardziej ostrożne podejście.

Niektóre kraje martwią się umiędzynarodowieniem juana […] Nie możemy ich jednak naciskać w tak delikatnych kwestiach i nie możemy narzucić naszej woli – odpowiadał na wspomniane obawy.

Zhou zauważył, że jedną z głównych zalet cyfrowego juana jest to, że umożliwia on zarówno płatności, jak i przeliczanie walut w czasie rzeczywistym.

– Jeśli wymiana walut jest realizowana w momencie transakcji detalicznej, a istnieje nadzór nad tą wymianą […], otwiera to nowe możliwości – powiedział.

Zhou podkreślił również, że większość detalicznych płatności transgranicznych z udziałem chińskich konsumentów jest już bezgotówkowych i rozliczanych za pomocą kart kredytowych lub usług płatniczych, takich jak Alipay i WeChat Pay, ale cyfrowy juan ma dodatkowe zalety, takie jak przetwarzanie w czasie rzeczywistym i przejrzystość.

Prace trwają

Prace nad e-juanem trwają. Ponoć waluta jest już testowana w kilku miastach. Oficjalnej emisji możemy się spodziewać w 2021 r.

Z kolei w październiku 2020 r. wiceminister finansów Japonii ds. międzynarodowych ostrzegł społeczność globalną przed potencjalnym ryzykiem związanym z cyfrowym juanem w Chinach, wspominając o potencjalnym zagrożeniu zdobycia przez Chiny przewagi jako pierwszego gracza na tym polu.

Tagi
Chiny juan libra

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.