za
china metaverse

Chiny chcą wprowadzić w metaverse system oceny społecznej

1,5% dla maluszka

Chiny chcą wdrożyć w wirtualnych światach system oceny społecznej, który obowiązuje już w “realu”. Informację podało POLITICO. Za inicjatywą ma stać państwowa firma telekomunikacyjna China Mobile, która zaproponowała stworzenie cyfrowego identyfikatora dla wszystkich użytkowników metaverse.

Metaverse też musi być pod kontrolą!

Propozycja China Mobile ma opierać się na założeniu, że w metaverse konieczne jest „zachowanie porządku i bezpieczeństwa”. Cyfrowy identyfikator, ID, będzie powiązany z mnóstwem danych osobowych, przez co umożliwi zidentyfikowanie osoby, która stoi za danym awatarem. Administratorzy będą mogli m.in. odkryć, jaką pracę wykonuje dany użytkownik. Firma sugeruje, aby takie dane były trwale przechowywane i udostępniane władzom.

Przykładowo – w wyniku wprowadzenia systemu w życie – użytkownik, który zaburza porządek społeczny w metaverse – np. „sieje plotki i wprowadza chaos” — będzie mógł zostać ukarany przez policję. W praktyce chodzi zapewne o próby wykorzystywania metaverse do siania fake newsów dot. polityki czy spraw społecznych. To natomiast pokazuje, że Pekin podchodzi do wirtualnych światów bardzo poważnie, traktując je jak “nowy internet”.

Propozycja jest niejako odbiciem chińskiego systemu oceny społecznej, którego celem jest “korygowanie” niepożądanych przez społeczeństwo (a w praktyce władze) zachowań. System pomaga oceniać i klasyfikować obywateli na podstawie różnych wskaźników. Niska punktacja może utrudniać danej jednostce życie codzienne, np. uniemożliwiając jej wzięcie kredytu czy zakup biletu lotniczego. W 2019 roku Associated Press poinformowało, że w 2018 roku władze 17,5 miliona razy blokowały osobom o niskim scoringu zakup biletów na lot. Aż 5,5 mln razy uniemożliwiono niepokornym obywatelom nabycie biletów kolejowych.

Przyszły standard dla metaverse?

5 lipca firma China Mobile przedstawiła swoje propozycje w ramach dyskusji z grupą fokusową ds. metaverse, utworzoną przez agencję technologii komunikacyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych, Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU).

Wspomniana grupa fokusowa spotyka się ponownie w październiku. Ma wtedy głosować nad propozycjami China Mobile. Jeśli te zostaną przyjęte, mogą znacząco wpłynąć na firmy telekomunikacyjne i technologiczne.  Grupa dąży bowiem do opracowania nowych, ogólnoświatowych standardów dot. metaverse.

Według jednego z uczestników grupy, który rozmawiał z POLITICO, chińskie firmy biorące udział w pracach grupy fokusowej rzekomo prezentują znacznie więcej propozycji dot. metaverse niż podmioty ze Stanów Zjednoczonych czy Europy. Chiny „próbują grać w długoterminową grę” i chcą, by ich propozycje stały się standardem dla metaverse.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
59 831,69 USD3,90%
Ethereum logo
EthereumETH
3019,81 USD2,82%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,05%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
566,26 USD3,02%
Solana logo
SolanaSOL
141,16 USD7,82%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD-0,08%
XRP logo
XRPXRP
0,52 USD1,91%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3016,62 USD2,75%
Toncoin logo
ToncoinTON
5,33 USD11,91%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,13 USD6,41%