za
chiński sąd

Chiński sąd zatwierdza handel kryptowalutami

2022-09-15
Bitcoin

Chiński sąd orzekł, że obywatele nadal mogą handlować kryptowalutami pomimo krajowego zakazu świadczenia usług cyfrowych. Władze wprowadziły takie przepisy, powołując się na zagrożenie dla stabilności sektora finansowego.

Chiński sąd orzeka w sprawie związanej z kryptowalutami

Pierwszy Sąd Ludowy w Pekinie orzekł, że zainteresowani inwestorzy mogą handlować kryptowalutami. Powinni być one traktowane jednak jedynie jako aktywa wirtualne, a nie działać jako waluta.

Orzeczenie zapadło w sprawie dotyczącej kryptopożyczki w licecoinach (LTC) z obietnicą spłaty odsetek w walutach cyfrowych. Specyfika sprawy wskazuje, że w 2015 roku Zhai Wenjie pożyczył swojemu przyjacielowi Ding Hao 50 000 litecoinów. Zhai Wenjie stwierdził, że Ding Hao obiecał płacić 1000 litecoinów jako odsetki miesięcznie, czemu zaprzeczył pozwany.

Status Litecoina

Sąd uznał istniejący chiński zakaz handlu kryptowalutami i jego przewodniczący zauważył, że Litecoin nie może być traktowany jako waluta. Cyfrowe aktywa nie są bowiem emitowane przez organ monetarny i charakteryzują się brakiem wsparcia ze strony ram prawnych i finansowych.

„Zgodnie z istniejącymi regulacjami i ustaleniami administracyjnymi, nasz kraj zaprzecza monetarnym atrybutom wirtualnej waluty i zakazuje jej obiegu jako środka płatniczego. Sama kryptowaluta jest jednak własnością chronioną przez prawo”

– orzekł sąd.

Co ciekawe, w Chinach wciąż obowiązuje zakaz korzystania z Bitcoina. Chiński sąd zdecydował się na odrębne podejście do Litecoina, powołałując się na brak przepisów dotyczących postrzegania go jako nielegalnego zasobu. Dlatego sędzia orzekł na korzyść pokrzywdzonego i nakazał oskarżonego zwrócić mu litecoiny.

Stanowisko Chin w sprawie kryptowalut

Orzeczenie w sprawie odzwierciedla niedawną decyzję sądu z siedzibą w Chaoyang, który zabronił wypłacania wynagrodzeń w Tetherze (USDT), właśnie z powodu zakazu obrotu zasobami cyfrowymi.

Warto zauważyć, że różne chińskie sądy okręgowe wydawały różne orzeczenia dotyczące handlu i postępowania z kryptowalutami. Na przykład w maju tego roku, Wysoki Sąd Ludowy w Szanghaju orzekł, że Bitcoin ma „pewną wartość ekonomiczną” i jest chroniony przez prawo tego kraju.

Co ciekawe, pomimo istniejących zakazów, nowe dane wskazują, że coraz więcej obywateli Chin nadal handluje różnymi aktywami. Kraj zajmuje obecnie dziesiąte miejsce na świecie pod względem adopcji kryptowalut.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Dla Bitcoin.pl zajmuję się pisaniem artykułów - przede wszystkim dłuższych form edukacyjnych. Odpowiadam za prowadzenie mediów społecznościowych związanych z naszym serwisem: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram oraz TikTok.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności