za
chatgpt włochy

ChatGPT jest ponownie dostępny we Włoszech

zondacrypto bitcoin giveaway

Władze Włoch znoszą wprowadzony blisko miesiąc wcześniej zakaz używania ChatuGPT. Będą jednak wymagały od OpenAI, firmy, która stoi za chatbotem, ujawnienia praktyk dot. przetwarzania danych i wdrożenia systemu kontroli wieku.

ChatGPT wraca do Włoch

Przypomnijmy, że 31 marca ChatGPT firmy OpenAI został tymczasowo zablokowany we Włoszech. Stało się to po tym, jak organ nadzorujący rynek danych osobowych uznał, że działanie programu narusza Ogólne przepisy Unii Europejskiej dotyczące ochrony danych (RODO). Już jednak 29 kwietnia dyrektor generalny OpenAI, Sam Altman, ogłosił na Twitterze, że ChatGPT jest „ponownie dostępny we Włoszech”. Nie dowiedzieliśmy się jednak od niego, jakie zmiany wprowadzono w chatbocie, że włoskie władze umożliwiły ponowne uruchomienie programu.

Media podają, że cofnięcie zakazu jest efektem ujawnienia przez OpenAI sposobu przetwarzania danych oraz wdrożenia do ChatGPT kontroli wieku. Ta druga ma zapewnić, że najmłodsze osoby – poniżej 13. roku życia – nie mogłą korzystać z aplikacji.

Jak podkreślił włoski regulator, tymczasowy zakaz pojawił się w odpowiedzi na niedawne naruszenie przepisów dot. danych osobowych przez OpenAI. Miało to miejsce w marcu. Wtedy też okazało się, że program miał w sobie pewne błędy, które umożliwiły sprawdzenie u części osób tego, o czym “rozmawiały” one ze sztuczną inteligencją.

OpenAI udało się “naprawić błąd w bibliotece open source, który umożliwiał niektórym użytkownikom przeglądanie tytułów z historii chatów [ze sztuczną inteligencją] innych użytkowników”.

Nasze dochodzenie wykazało również, że 1,2% użytkowników ChatGPT Plus mogło ujawnić dane osobowe innemu użytkownikowi

– dodała firma.

Unijne regulacje

W tle ustawodawcy z Unii Europejskiej pracują nad nowym projektem ustawy, który ma umożliwić monitorowanie ewolucji sztucznej inteligencji. Wspomniane regulacje mają na celu sklasyfikowanie narzędzi AI zgodnie z poziomami ryzyka w oparciu o ich możliwości. Poziomy te mają być stopniowalne: od minimalnego do niedopuszczalnego. Narzędzia wysokiego ryzyka nie zostaną zakazane. Będą jednak podlegać surowym wymogom prawnym.

Rozwój AI wymusi zresztą na władzach na całym świecie uregulowanie tego rynku. W tym przypadku mówimy bowiem o większej rewolucji niż na rynku blockchaina.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
ai chatbot chatgpt sztuczna inteligencja Unia Europejska Włochy
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.