za
chainalysis

Chainalysis: W 2021 r. przestępcy wyprali kryptowaluty o wartości 8,6 mld dolarów

Blockchainowa firma analityczna Chainalysis oszacowała, że całkowita wartość wypranych kryptowalut w 2021 roku wyniosła 8,6 miliarda dolarów. Jest to o 30% więcej niż w roku 2020. Według firmy, taki wzrost jest jednak poniekąd oczekiwany. Zwłaszcza biorąc pod uwagę wykładniczy wzrost tej klasy aktywów.

Pranie pieniędzy w kryptowalutach staje się coraz powszechniejsze

W swoim najnowszym raporcie Chainalysis poinformował, że cyberprzestępcy zajmujący się kryptowalutami mają jeden wspólny cel: przenieść swoje “nieuczciwie zarobione fundusze do usługi, w której mogą być bezpiecznie ukrywane przed władzami i ostatecznie przekształcone w gotówkę”.

Firma zauważyła, że wraz z szybką ekspansją branży w 2021 r., gwałtownie wzrosły też nielegalne operacje z udziałem bitcoina i altcoinów. Podczas gdy w 2020 roku przestępcy wyprali cyfrowe aktywa o wartości 6,6 miliarda dolarów, liczba ta wzrosła w 2021 roku do 8,6 miliarda USD.

Chainalysis
źródło: Chainalysis

Prawie 17% z 8,6 miliarda dolarów trafiło do aplikacji DeFi. W 2020 roku odsetek ten stanowił zaledwie 2%. W raporcie dodano, że więcej środków z nielegalnych adresów trafiło też do pooli miningowych, giełd wysokiego ryzyka i mikserów kryptowalut.

Chainalysis wyjaśnił, że liczby te uwzględniają jedynie środki pochodzące z “przestępstw związanych z kryptowalutami”. Można do nich zaliczyć handel na darknetowych rynkach lub ataki ransomware. Firma podsumowała:

Trudniej jest zmierzyć, ile waluty fiat pochodzącej z przestępstw offline – na przykład tradycyjnego handlu narkotykami – jest konwertowane na kryptowaluty, aby je wyprać. Wiemy jednak, że anegdotycznie ma to miejsce.

Krypto przestępczość w 2021 r.

W ubiegłym roku głównym rodzajem kryptowalutowych przestępstw wciąż były kradzieże i oszustwa. Prawie połowę skradzionych środków do aplikacji DeFi wysłały portfele powiązane właśnie z kradzieżą. W sumie przeniosły one cyfrowe aktywa warte ponad 750 milionów dolarów.

Może to być związane z faktem, że w ubiegłym roku z takich protokołów skradziono więcej kryptowalut niż z jakiegokolwiek innego rodzaju platform. Z drugiej strony, oszuści wysyłają większość swoich środków na scentralizowane giełdy.

Wśród innych wiodących form przestępstw w 2021 r. znalazły się handel na darknetowych rynkach, finansowanie terroryzmu i ransomware. Podobnie jak oszuści, przestępcy działający w tych sektorach wysyłali większość swoich środków na scentralizowane platformy.

Warto zauważyć, że ze względu na regulacje takie jak np. “Travel Rule”, firmy zajmujące się cyfrowymi aktywami w wielu krajach muszą teraz przeprowadzać dodatkowe kontrole zgodności. Co więcej, muszą też raportować transakcje o wartości przekraczającej 1000 USD. Nic więc dziwnego, że nielegalne adresy wysyłają ogromną liczbę przelewów poniżej tego progu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności