za

Centralny Bank Iranu pracuje nad CBDC

European Halving Party 2024

Bank Centralny Iranu poinformował banki i instytucje kredytowe o przepisach dotyczących cyfrowego riala, elektronicznej wersji waluty banku centralnego (CBDC). Przepisy zawierają szczegóły dotyczące tworzenia i dystrybucji cyfrowej waluty. Przewiduje się, że CBI samodzielnie zadecyduje o maksymalnej podaży eRiala.

Cyfrowa waluta Iranu ma wykorzystywać technologię rozproszonej księgi, czyli cyfrowy system do rejestrowania transakcji aktywów, w którym ich szczegóły są rejestrowane w wielu miejscach jednocześnie. W przeciwieństwie do tradycyjnych baz danych, księgi rozproszone nie posiadają centralnego magazynu danych.

Przypominamy, że Iran akceptuje bitcoiny i inne kryptowaluty jako przedmiot obrotu. Ma to związek z nałożonymi na kraj sankcjami. Obecnie ze względu na zimowe niedobory prądu, irański rząd nakazał górnikom wstrzymanie miningu.

CBDC Iranu ma poprawić integrację finansową kraju

Według wcześniejszych oświadczeń, cyfrowy rial ma być nowym rodzajem waluty narodowej, podobnie jak banknoty i monety. Wprowadzenie CBDC ma na celu poprawę integracji finansowej i wygodniejszy dla obywateli dostęp do obrotu pieniędzmi. W oparciu o dotychczasową wiedzę na temat inicjatywy CBI, waluta cyfrowa nie ma na celu konkurować z kryptowalutami. W przeciwieństwie do nich, CBDC są scentralizowane, a ich sposób działania jest zgodny z przepisami o przeciwdziałaniu prania pieniędzy (AML). Bank centralny otrzymuje uprawnienia do autoryzacji członków systemu i będzie regularnie oceniał wpływ nowej waluty na gospodarkę narodową. Przepisy nie wspominają nic o cyfrowych portfelach i opłatach transakcyjnych.

W 2018 r. Informatics Services Corporation (ISC), ramię wykonawcze CBI odpowiedzialne za lokalną sieć automatyzacji bankowości i usług płatniczych, otrzymało zadanie opracowania krajowej cyfrowej waluty. W styczniu bieżącego roku Centralny Bank Iranu zapowiedział, że w najbliższej przyszłości uruchomi projekt CBDC.

CBDC na Jamajce

Zainteresowanie cyfrowymi walutami rośnie na całym świecie. Jest to odpowiedź na zmiany w płatnościach, finansach i technologii, a także na masowe globalne zakłócenia spowodowane przez Covid-19. Jak dotąd 55 krajów pracuje nad weryfikacją koncepcji CBDC, a dziewięć już w pełni wprowadziło waluty cyfrowe. Najnowsza jest Nigeria ze swoją eNairą.

Na początku tego roku Bank Jamajki (Bank Of Jamaica) ogłosił pomyślne zakończenie pilotażu po roku testowania prototypu cyfrowej waluty zwanej Jam-Dex. Bank Jamajki jest na dobrej drodze do osiągnięcia celu wdrożenia CBDC w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Kolejne banki centralne na całym świecie wciąż przygotowują się do pilotażu CBDC.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Dla Bitcoin.pl zajmuję się pisaniem artykułów - przede wszystkim dłuższych form edukacyjnych. Odpowiadam za prowadzenie mediów społecznościowych związanych z naszym serwisem: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram oraz TikTok.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności