za
iran

Iran zakazuje kopania kryptowalut

2021-12-28
Mining
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Władze Iranu nakazały lokalnym górnikom kryptowalut wyłączenie sprzętu do kopania cyfrowych walut. Zakaz miningu obowiązuje w okresie zimy.

Iran zakazuje miningu

Irańskie Ministerstwo Energii nakazało lokalnym górnikom kryptowalut czasowe zawieszenie działalności. Powód? Niedobory energii elektrycznej w najzimniejszych miesiącach roku. To już jednak drugi raz, kiedy władze podejmują tego rodzaju działania. Wcześniejszy zakaz obowiązywał wiosną i latem.

Władze Iranu twierdzą, że kopanie BTC zużywa zbyt wiele energii. Prowadzi to do przerw w dostawie prądu. Już pod koniec maja br. wprowadzono pierwszy zakaz miningu. Urzędnicy twierdzili, że sieć energetyczna nie wytrzymuje tak intensywnego zużycia prądu przez kopalnie. Sprawę utrudniały wysokie temperatury. Zakaz zniesiono dopiero 22 września (kiedy temp. zaczęła spadać).

Trzy miesiące później Ministerstwo Energii wdrożyło te same zasady przed sezonem zimowym, kiedy zużycie energii ponownie wzrosło do maksymalnych poziomów. W wywiadzie dla lokalnych mediów Mostafa Rajabi Mashhadi – prezes Iran’s Grid Management Company (Tavanir) – powiedział:

Ministerstwo Energii wdraża od zeszłego miesiąca środki mające na celu zmniejszenie zużycia paliw ciekłych w elektrowniach, w tym odcięcie zasilania licencjonowanym kopalniom kryptowalut, wyłączenie latarni w mniej ryzykownych obszarach i rygorystyczny nadzór nad zużyciem.

Dyrektor wyjaśnił, że działania są konieczne, ponieważ zgodnie z prognozą Organizacji Meteorologicznej, od tego tygodnia temperatura powietrza zacznie spadać. Doprowadziłoby to do gwałtownego wzrostu zużycia energii elektrycznej i zakłóciłoby działanie krajowej sieci energetycznej.

Podczas poprzedniej operacji tłumienia działań kopalni kryptowalut władze były dość surowe. W czerwcu skonfiskowano około 7000 koperek znalezionych w opuszczonej fabryce w stolicy Iranu – Teheranie.

iran mining

Rynek miningu

Iran był wcześniej jednym z światowych liderów w wydobywaniu kryptowalut, mogąc pochwalić się nawet 4% całkowitej mocy hash sieci.

W chwili pisania tego tekstu, Stany Zjednoczone są odpowiedzialne za generowanie większości mocy hash (35,4%). Następny z 18,1% jest Kazachstan, a na kolejnych miejscach znajdują się kolejno: Federacja Rosyjska (11,2%) i Kanada (9,6%).

Warto zauważyć, że na tę sytuację duży wpływ miał całkowity zakaz kryptowalut nałożony tego lata przez Chińską Republikę Ludową. Wcześniej najbardziej zaludniony kraj był niekwestionowanym liderem pod tym względem.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności