za
cbdc

CBDC w 2023. Które kraje poczyniły największe postępy we wprowadzaniu cyfrowej waluty?

Rok 2023 już zarysowuje się jako kluczowy rok w dziedzinie badania cyfrowych walut banków centralnych. Już 137 krajów testuje możliwość wprowadzenia CBDC. Państwa te reprezentują ponad 98 procent światowego PKB.

Dla porównania, jeszcze w maju 2020 roku zaledwie 35 krajów rozważało taką opcję. Nowy rekord wynosi obecnie 64 kraje, które znajdują się w zaawansowanej fazie rozwoju CBDC – od etapu projektowania, przez testy pilotażowe, aż po wdrożenia. Jedenaście krajów wprowadziło już pełnoprawne cyfrowe waluty.

cbdc

CBDC w krajach grupy G20

Niemal każdy z 19 krajów G20 jest teraz na zaawansowanym etapie tworzenia swojego CBDC. 9 z nich prowadzi już testy pilotażowe. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy, prawie wszystkie kraje z tej grupy zainwestowały nowe zasoby w stworzenie własnych cyfrowych walut.

Australia

Commonwealth Bank oraz Australia and New Zealand Banking Group dołączyły do pilotażowego programu Reserve Bank of Australia. W jego ramach badają potencjalne zastosowania eAUD.

Brazylia

Po przeprowadzeniu zamkniętego programu pilotażowego z instytucjami finansowymi w 2023 roku, prezes Banco Central do Brasil, Roberto Campos Neto, zapowiedział, że zamierza uruchomić CBDC w 2024 roku.

Kanada

Na początku 2023 roku Bank Kanady opublikował notatkę analityczną, podkreślającą znaczenie funkcjonalności płatności offline w CBDC.

Chiny

W styczniu 2023 roku, Chiny uwzględniły e-CNY w obiegu swojej waluty. Chiński pilot CBDC, który obecnie obejmuje 260 milionów osób, jest testowany w ponad 200 różnych scenariuszach. W tym w publicznym transporcie, płatnościach stymulacyjnych czy e-commerce.

Indie

W 2023 roku największy indyjski detalista, Reliance Retail, rozpocznie akceptowanie płatności w cyfrowej rupii podczas fazy pilotażowej. W tym roku Indie przetestują również funkcjonalność offline dla swojej cyfrowej waluty.

Japonia

Bank Japonii rozpocznie w tym roku pilotażowy program, aby przetestować techniczne możliwości “cyfrowego jena”. Japonia utworzy również forum CBDC, zapraszając prywatne firmy zajmujące się płatnościami detalicznymi lub pokrewnymi technologiami do udziału w dyskusji. W oparciu o wyniki, bank zdecyduje natomiast, czy wprowadzić cyfrową walutę do 2026 roku.

Arabia Saudyjska

W styczniu 2023 roku Saudyjski Bank Centralny ogłosił, że zwiększa zakres badań nad CBDC. Skupi się na przypadkach użycia cyfrowej waluty dla krajowych instytucji i lokalnych banków komercyjnych.

Turcja

W grudniu 2022 roku, Centralny Bank Republiki Turcji ogłosił, że z powodzeniem przeprowadził swoje “pierwsze transakcje płatnicze” za pomocą cyfrowej Liry. Planuje pełne uruchomienie cyfrowej waluty banku centralnego już w tym roku.

Unia Europejska

Europejski Bank Centralny ogłosił, że jest na dobrej drodze do rozpoczęcia pilotażu cyfrowego euro.

Wielka Brytania

W lutym 2023 roku, Bank Anglii i Ministerstwo Skarbu opublikowały dokument przedstawiający argumenty za wprowadzeniem cyfrowego funta. Dokument stwierdził jednak, że jest za wcześnie na decyzję o wprowadzeniu cyfrowej wersji waluty. Mimo to prace przygotowawcze w tym kierunku już trwają.

Rosja

Bank Rosji przygotowuje się do wprowadzenia pierwszego konsumenckiego pilotażu dla cyfrowego rubla jeszcze w tym roku.

Stany Zjednoczone

Podsekretarz Skarbu USA ds. Finansów Krajowych, Nellie Liang, ogłosiła utworzenie międzyresortowej grupy roboczej do badania rozwoju CBDC podczas przemówienia w Atlantic Council. Zaznaczyła, że w skład tej grupy wejdą przedstawiciele Departamentu Skarbu, Rezerwy Federalnej, Rady Bezpieczeństwa Narodowego i innych odpowiednich agencji rządowych. USA jednak interesuje póki co jedynie wprowadzenie hurowego CBDC CBDC (cyfrowej waluty, która będzie używana pomiędzy instytucjami).

cbdc

Rozwój CBDC w pozostałych krajach

Przyjrzyjmy się również aktualizacjom dotyczącym reszty świata:

Jordan

W lutym 2023 roku, Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował techniczny raport na temat implementacji cyfrowej waluty banku centralnego. Raport stwierdził, że transgraniczne CBDC byłoby szczególnie korzystne dla Jordanii.

Kazachstan

W 2023 roku Narodowy Bank Kazachstanu uruchomił pilotaż swojej cyfrowej waluty, który potrwa do 2025 roku.

Laos

W 2023 roku Centralny Bank Laosu rozpocznie testowanie prototypu cyfrowej waluty o nazwie Digital Lao Kip (DLak).

Czarnogóra

Premier Dritan Abazović ogłosił, że Czarnogóra rozważa wprowadzenie cyfrowej waluty we współpracy z Ripple.

Filipiny

W styczniu 2023 roku centralny bank Filipin ogłosił, że jego pilotażowy projekt, który testuje cyfrową walutę dla instytucji, potrwa do 2024 roku .

Zjednoczone Emiraty Arabskie

W 2023 roku, w ramach programu transformacji infrastruktury finansowej, Zjednoczone Emiraty Arabskie planują wprowadzenie CBDC. Mają bowiem nadzieję na rozwiązanie problemów z płatnościami transgranicznymi i stymulowanie innowacji na rynku krajowym. Co ciekawe, ZEA rozważają rozwój i interoperacyjność waluty we współpracy z Reserve Bank of India.

Ukraina

W styczniu 2023 roku, zastępca premiera Ukrainy ogłosił, że będzie pobierał wynagrodzenie w e-hrywnie. Początkowy plan Ministerstwa Transformacji Cyfrowej zakładał rozpoczęcie fazy pilotażowej w 2024 roku, ale teraz rząd chce uruchomić pilotaż już w 2023 roku.

Szwajcaria

Podczas konferencji bankowej Point Zero Forum w Zurychu, Thomas Jordan, prezes Narodowego Banku Szwajcarii (SNB), ogłosił plany dot. testów CBDC. Jordan nie podał szczegółów dot. daty emisji. Wiemy natomiast, że CBDC w ramach testów trafi na platformę SIX Digital Exchange, która należy do Grupy SIX, kontrolującej m.in. oficjalną giełdę w Szwajcarii.

Polaris – międzynarodowy projekt CBDC

Nordyckie Centrum Innowacji Banku Międzynarodowych Rozliczeń (BIS) uruchamia Project Polaris, aby zbadać bezpieczeństwo i odporność systemów CBDC, a także funkcjonalność płatności online i offline. Projekt rozpocznie się od analitycznego raportu na temat możliwości płatności offline dla systemów CBDC. Następnie odbędzie się wydarzenie “deep-dive”, podczas którego zaproszeni dostawcy omówią swoje rozwiązania dla potencjalnych ryzyk, a także opcje skalowania dla CBDC w formie offline.

CBDC w Polsce

Jak możemy przeczytać na stronie NBP, zarząd instytucji analizuje potencjalne skutki emisji CBDC – prawne, technologiczne oraz ekonomiczne. Narodowy Bank Polski nie znalazł jednak żadnego odzwierciedlenia przesłanek, którymi kierowały się inne banki centralne przy rozpoczęciu testów pilotażowych w zakresie emisji CBDC czy wdrożeń pieniądza cyfrowego. Na ten moment nie zapowiada się więc, by emisja cyfrowego złotego miała mieć miejsce w najbliższym czasie.

NBP uważnie monitoruje postęp prac w zakresie emisji CBDC na świecie, aby – w razie zaistnienia takiej potrzeby – móc podjąć stosowne działania także w Polsce

– powiedział prof. Adam Glapiński, Prezes NBP.

Rozwój CBDC w 2023 – myśl końcowa

Tyle krajów prowadzących prace nad CBDC to niezbity dowód na to, że cyfrowe waluty banków centralnych stają się kluczowym elementem nowoczesnego, cyfrowego krajobrazu finansowego. Wraz z postępem technologii i rosnącą digitalizacją, CBDC stają się nie tylko realnym rozwiązaniem. Są również nieuniknioną częścią przyszłości globalnej ekonomii.

Jeśli chcesz być na bieżąco z rozwojem CBDC w każdym kraju, polecam Ci zapoznać się z narzędziem monitorującym o nazwie CBDCTracker.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Dla Bitcoin.pl zajmuję się pisaniem artykułów - przede wszystkim dłuższych form edukacyjnych. Odpowiadam za prowadzenie mediów społecznościowych związanych z naszym serwisem: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram oraz TikTok.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności