za
Cardano uruchamia blockchain skoncentrowany na prywatności oraz emituje własnego stablecoina

Cardano uruchamia blockchain skoncentrowany na prywatności oraz emituje własnego stablecoina

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Dla wielu zwolenników technologii blockchain temat prywatności stanowi bardzo kluczową kwestię. W związku z tym ekosystem Cardano, wspierany przez firmę technologiczną Input Output Global (IOG), pracuje nad uruchomieniem nowego łańcucha bloków, który ma być w pełni zorientowany na zachowanie prywatności.

Cardano stawia na prywatność

Cyfryzacja na świecie z roku na rok coraz bardziej postępuje. Na świecie nie ma praktycznie żadnego państwa, które nie miałoby styczności z nowymi technologiami, takimi jak blockchain czy Web3. Mimo wszystko kwestia ochrony prywatności, pozostaje wciąż znaczącym problemem, z którym musi się mierzyć rynek technologiczny. Cardano jednak postanowiło zmierzyć się z tym wyzwaniem i dostarczyć na rynek blockchaina gotowe rozwiązanie w postaci nowego łańcucha bloków.

Charles Hoskinson podczas ostatniego wydarzenia, które miało miejsce na Uniwersytecie w Edynburgu, przekazał, że Cardano wprowadzi również na rynek nowy token. Ma on się nazywać Dust i jego funkcją ma być zarządzanie oddzielnym i skoncentrowanym na prywatności ekosystemem. Deweloperzy zakładają, że nowy blockchain firmy, nazwany Midnight, będzie stanowił ulepszoną wersję poprzednich projektów skoncentrowanych na prywatności, jak np. Monero.

https://twitter.com/i/broadcasts/1lPJqBjvdPnxb

Midnight docelowo ma zapewnić osobom fizycznym, firmom i programistom prywatność oraz bezpieczeństwo ich danych handlowych oraz osobowych.

Abstrahując od poprzednich protokołów prywatności, nowo utworzony blockchain ma zaangażowanie organów rządowych na podstawie zezwoleń przyznanych przez organy regulacyjne. Finalnie ma to dostarczyć użytkownikom kontrolę nad ich prywatnością oraz zachowaniem poufności.

O co dokładnie chodzi? Bowiem potentaci technologiczni zawsze przyjmowali z otwartymi rękoma produkty zapewniające większą prywatność, aczkolwiek rządy stały w opozycji wobec nich. Chodziło przede wszystkim o obawy, że dane produkty mogą zostać wykorzystane przez nielegalnie działające podmioty w przepływie funduszy pochodzących z działań przestępczych.

Jako przykład może posłużyć tutaj słynny mikser kryptowalut Tornado Cash. Władze rządowe twierdzą bowiem, że to narzędzie pomogło północnokoreańskim hakerom w praniu skradzionych kryptowalutowych aktywów. Więcej o tej sprawie pisaliśmy tutaj.

Cardano uruchamia blockchain skoncentrowany na prywatności oraz emituje własnego stablecoina

CEO Cardano wypowiada się o Monero oraz Zcash

Ochrona prywatności i bezpieczeństwa danych stanowi kluczowy cel dla większości firm z sektora kryptowalut. Jednakże Charles Hoskinson jest zdania, że stawianie na tego typu aspekt przy projektach blockchainowych nie należało nigdy do łatwych, a wręcz spowalniało adopcję kryptowalut.

Dyrektor generalny Cardano wypowiedział się krytycznie o poprzednich projektach blockchainowych, które stawiały na prywatność. Hoskinson przyznał, że takie projekty, jak  Zcash i Monero stosowały ”dziwnych metod”, takich jak sygnatury zk-SNARKs, które ograniczały zasięg programistów w zakresie modyfikowania infrastruktury projektu zgodnie z potrzebami. Jego zdaniem programowanie instrukcji w zrozumiałym języku, takim jak JavaScript, deweloperom większą możliwość zapewnienia prywatności.

Midnight rozwinęła technologię prywatności monet, w której wszystko było domyślnie anonimowe, co właśnie zrobili Zcash i Monero z SNARK i podpisami pierścieniowymi. To zupełnie nowy sposób pisania i obsługi prywatnych smart kontraktów oraz prywatnych obliczeń. Możesz więc mieć prywatny DEX  lub wydobywać anonimowy zestaw danych lub tego typu rzeczy

– oznajmił CEO Cardano.

Cardano emituje własnego stablecoina

To nie koniec nowości z obozu Cardano. Emurgo, czyli partner finansowy wspierający ten ekosystem, ogłosiło wprowadzenie na rynek regulowanego przez Cardano stablecoina o nazwie USDA. Ma on pojawić się na rynku na początku 2023 roku. USDA jest pierwszym projektem skupionym na stablecoinach w ramach Cardano, który jest w pełni wspierany aktywami fiducjarnymi. Dyrektor zarządzający ds. FinTech w Emurgo – Vineeth Bhuvanagiri – zwraca uwagę w piątkowym oświadczeniu na to, że:

Wprowadzenie w pełni wspieranego przez fiat, zgodnego z przepisami stablecoina to kolejny krok w realizacji przyszłości naszej społeczności.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.