za
Europejski Bank Centralny wzywa do regulacji stablecoinów

Społeczność Bitcoina momentalnie odpowiada na ostatni atak ze strony Europejskiego Banku Centralnego

1,5% dla maluszka

Europejski Bank Centralny (EBC) w dniu 30 listopada opublikował na swoim blogu post, w którym porusza temat pierwszej kryptowaluty oraz skupia się na jej wadach. To wydarzenie nie umknęło kryptowalutowej społeczności i nie trzeba było długo czekać, by na Twitterze zaczęły się pojawiać pierwsze reakcje członków środowiska BTC na wpis EBC.

Środowisko BTC reaguje na wpis EBC

W świetle katastrofy giełdy kryptowalut FTX , wokół której toczy się skandal związany z załamaniem się płynności giełdy, regulatorzy z Unii Europejskiej coraz usilniej próbują doprowadzić do podporządkowania branży cyfrowych aktywów nowym przepisom.

W dniu 30 listopada na bloku Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pojawił się nowy wpis zatytułowany „Ostatni bastion Bitcoina”. Jak czytamy w jego treści, zawiera on opis zmiany struktur finansowych bitcoina (BTC) w obliczu obecnych wahań cen. Na co trzeba tu zwrócić uwagą, to fakt, że autorzy wpisu zamiast nakreślić cały obraz związany z ekosystemem bitcoina, który obejmowałby zarówno wzloty, jak i upadki tej kryptowaluty, postawili przedstawić jedynie jej wady.

A wspomnianymi autorami są Ulrich Bindseil oraz Jürgena Schaaf,  czyli dyrektor generalny oraz doradca EBC. Napisali oni bowiem, że cyfrowa waluta jest na „drodze do nieistotności”. Panowie twierdzą, że bitcoin jest rzadko stosowany przy przeprowadzaniu transakcji prawnych. Co więcej, wzywają oni instytucje bankowe do zachowania czujności przed interakcją z cyfrową walutą, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na ich reputację.

Dodatkowo na oficjalnym Twitterze EBC napisano, że niezależnie jaka by nastąpiła stabilizacja kursu tego aktywa, to będzie ona sztucznie wywołana:
https://twitter.com/ecb/status/1597894360510922752?s=20&t=9CixG20KEDhKQ26QnUvnBw

Cóż, wygląda na to, że Bindseil i Schaaf otwarcie nawołują do bojkotu pierwszej kryptowaluty, a ich wpis jest swego rodzaju rzuceniem rękawicy społeczności Bitcoina. Jak łatwo można się było domyślić, ta nie pozostała im dłużna i momentalnie pojawiły się pierwsze wpisy na Twitterze jako reakcja na niesłuszne oskarżenia regulatorów. Sam Tweet opublikowany przez EBC spotkał się z setkami odpowiedziami, a społeczność kryptowalut weryfikowała twierdzenia zawarte w artykule i podkreślała pochodzenie jego autorów.

Jeden z użytkowników zauważa, że Bindseil wcześniej napisał różne artykuły na temat walut cyfrowych banku centralnego (CBDC) i przypadków ich użycia, tak więc dochodzi tu do swego rodzaju konfliktu interesów, a nawet i hipokryzji ze strony Bindseila.

Inny użytkownik zwraca uwagę na to, że twierdzenia Europejskiego Banku Centralnego odnośnie przeprowadzania transakcji prawnych przy użyciu bitcoina są nieaktualne i mijają się z prawdą.

Wiele osób ze społeczności BTC postanowiło wbić szpilkę w EBC i przytoczyli sytuację z  grudnia 2021 r., by wskazać błędne prognozy instytucji na temat spadku inflacji w 2022 r.

Christine Lagarde domaga się powstania MiCA II

Christine Lagarde po raz kolejny nazwała regulacje i nadzór nad kryptowalutami „absolutną koniecznością”. Jej zdaniem proces ten – tj. regulowanie rynku – powinien przyspieszyć zwłaszcza po upadku giełdy kryptowalut FTX.

Podczas przesłuchania przed Komisją Gospodarczą i Monetarną Parlamentu Europejskiego, które miało miejsce 28 listopada, Lagarde podała librę Facebooka jako przykład zaangażowania EBC, które „pomogło powstrzymać niektórych graczy” przed ich wejściem na rynek kryptowalut Powiedziała jednak, że sytuacja z FTX dotyczyła bardziej „stabilności i niezawodności” giełdy. Dodaje, że EBC musi wzmocnić swoją rolę regulatora, aby odpowiedzieć na rosnące zainteresowanie ludzi aktywami cyfrowymi. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności