za
7 wykresów pokazujących, jak bitcoin (nie) radzi sobie z silnym dolarem

7 wykresów pokazujących, jak bitcoin (nie) radzi sobie z silnym dolarem

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Bitcoin w kwietniu trzykrotnie spadał poniżej poziomu 40 tys. dolarów, a obecnie wiele wskazuje na to, że ma zamiar zostać tam na dłużej. Umacniający się dolar, zyskujący na napięciach geopolitycznych i niepewnościach makroekonomicznych, wywiera coraz silniejszą presję na ryzykowne aktywa.

Tracą przez to akcje, spadają amerykańskie indeksy giełdowe, a w ślad za nimi podążają kryptowaluty. W tym artykule zapraszam na przegląd 7 wykresów przeciwstawiających BTC silnej walucie Stanów Zjednoczonych.

Wykres 1. Bitcoin utknął w konsolidacji

Od początku roku notowania bitcoina konsolidują, jednak wraz ze wzrostem siły dolara amerykańskiego kanał ruchu bocznego stale się zawęża, obecnie do zakresu 38,5 tys. – 42 tys. dolarów. Zdaniem analityków z Glassnode, od których pochodzą również poniższe wykresy, obserwujemy obecnie „Armagedon” ryzykownych aktywów.

Indeks dolara – DXY – znalazł się bowiem na historycznie wysokich poziomach oporu, a ewentualne ich przełamanie może przynieść kolejną silną falę umocnienia waluty.

7 wykresów pokazujących, jak bitcoin (nie) radzi sobie z silnym dolarem

Bitcoin porusza się w coraz węższej konsolidacji. Rosnąca siła USD może ją jeszcze bardziej zawęzić i zwiększyć ryzyko wybicia dołem. Źródło: Glassnode

Kwiecień według danych historycznych miał być silnym miesiącem dla BTC, ostatecznie pierwotna kryptowaluta traciła jednak 17%. Maj to również okres, w którym bitcoin głównie rośnie – mediana wynosi bowiem 35%. Chociaż takie dane o sezonowości ładnie wyglądają na papierze to musimy pamiętać, że „historyczne wyniki nie są gwarantem przyszłych zysków” (jak głoszą standardowe informacje o ryzyku większości domów maklerskich, brokerów i platform handlowych).

Jak na razie kondycja bitcoina sugeruje raczej, że maj również może być spadkowy. Szczególnie, że para BTC/USD próbowała naruszać dolne ograniczenie obecnej konsolidacji spadając w dniu 1 maja do poziomu zaledwie 37,4 tys. dolarów.

Wykres 2. Silny DXY vs słaby bitcoin

W tej chwili odwrotna korelacja między bitcoinem a DXY sugeruje, że jeśli indeks utrzyma się powyżej poziomu 102 punktów, może to osłabić kryptowalutę, a cena cofnie się do obszaru 35 tys. dolarów lub niżej. Zwłaszcza, jeśli wzrost DXY można przypisać zacieśnianiu polityki monetarnej. Jest również prawdopodobne, że dolar nadal będzie piął się w górę ze względu na plany USA dotyczące eksportu większej ilości gazu ziemnego w celu uzupełnienia dostaw w Europie, co przyspieszy konwersję na dolary.

Tego rodzaju katalizator mógłby potencjalnie podnieść próg krytyczny, jaki DXY może osiągnąć przed kolejnym wstrząsem na rynkach kryptowalut. Jednakże, niepowodzenie DXY w przebiciu się powyżej wspomnianego poziomu oporu może spowodować, że bitcoin wróci bliżej górnego ograniczenia obecnego kanału, czyli poziomu 42 tys. USD

– komentuje Glassnode.

7 wykresów pokazujących, jak bitcoin (nie) radzi sobie z silnym dolarem
DXY vs bitcoin. Źródło: Glassnode

Wykres 3. Jak USA walczy z wysoką inflacją?

Rozwój kursu dolara amerykańskiego jest w dużym stopniu uzależniony od działań Rezerwy Federalnej (Fedu), czyli amerykańskiego banku centralnego. Rosnąca inflacja i potencjalna podwyżka stóp o 50 pb na początku maja może wzmocnić DXY.

Na wykresie poniżej widać, że Fed kończy swoją kampanię skupu aktywów, jednak w porównaniu z wielkim kryzysem finansowym z 2008 roku „zwijanie” (z ang. tapering) luźnej polityki pieniężnej, nie jest tak wyraźne.

7 wykresów pokazujących, jak bitcoin (nie) radzi sobie z silnym dolarem

Bilans monetarny Fedu kurczył się o wiele szybciej po kryzysie finansowym z 2008 roku. Źródło: Glassnode

Jesteśmy zgodni co do tego, że Fed przyspieszy zacieśnianie polityki, biorąc pod uwagę, że ceny czynników produkcji będą zwiększać stopę inflacji. Od czasu pandemii łańcuchy dostaw znajdowały się pod presją, podczas gdy popyt pozostawał ogólnie silny, powodując wzrost cen producentów

– dodaje Glassnode.

Wykres 4. Inflacja miażdży producentów dóbr

Oznacza to, że na wszystkich poziomach łańcucha dostaw pojawia się wiele dodatkowych zmian, które zaostrzają błędne koło, czego dobitnym przykładem jest pięcioprocentowa “opłata paliwowa i inflacyjna” nałożona przez firmę Amazon na sprzedawców zewnętrznych w przypadku najlepszych przesyłek.

Ta jednostkowa zmiana polityki wpływa na koszty około 2 milionów sprzedawców na platformie, którzy tylko w samym 2020 roku byli źródłem ponad 80 miliardów dolarów przychodów firmy.

Silny dolar w połączeniu z wysoką stopą inflacji spowoduje wzrost kosztów towarów, usług i budownictwa, co będzie stanowić dodatkową przeszkodę dla bitcoina i innych ryzykownych aktywów.

7 wykresów pokazujących, jak bitcoin (nie) radzi sobie z silnym dolarem

Wykres pokazujący zmianę wartości wskaźnika inflacji producenckiej. Źródło: Glassnode

Wykres 5. Pożyczanie w dolarach znowu coraz popularniejsze. Słabe euro służy DXY

Aby spojrzeć na dolara z innej perspektywy, warto porównać spready między dwiema walutami, oceniając przyszłe ruchy w oparciu o dynamikę popytu i podaży między nimi. Różnice w rentowności 5-letnich obligacji europejskich, japońskich i amerykańskich sugerują silniejszą motywację do pożyczania w dolarach amerykańskich. Taki rozkład sił jest kolejnym czynnikiem zwiększającym wartość USD.

7 wykresów pokazujących, jak bitcoin (nie) radzi sobie z silnym dolarem

Spready pomiędzy EUR, USD oraz JPY zachęcają inwestorów do zaciągania pożyczek w dolarach. Źródło: Glassnode

Należy pamiętać, że słabe euro samo w sobie może mieć wpływ na wzrost DXY, a obserwujemy ciągłe czynniki ryzyka zagrażające europejskiej walucie, wynikające z wojny na Ukrainie. Na przykład, wstrzymanie importu gazu do Polski i Bułgarii 27 kwietnia uderzyło w EUR i pomogło wypchnąć DXY znacznie powyżej poziomu 102 do 103,5.

Wykres 6. Kapitał spływa do dolarów amerykańskich

Z punktu widzenia stóp zwrotu, w obecnych warunkach gospodarczych ani aktywa nastawione na ryzyko, ani aktywa pozbawione ryzyka nie zyskały na wartości. Złoto pozostało jedyną klasą aktywów notowaną od początku roku na zielono, ale w ubiegłym tygodniu podążyło za amerykańskimi akcjami, obligacjami i bitcoinem w trendzie spadkowym.

Ponieważ te klasy aktywów traciły na wartości, wnioskujemy, że więcej kapitału napłynęło do greenbacka (określenie na papierowego dolara), zwiększając prawdopodobieństwo utrzymania się DXY powyżej 102

– prognozuje Glassnode.

7 wykresów pokazujących, jak bitcoin (nie) radzi sobie z silnym dolarem

Ani aktywa ryzykowne, ani aktywa bezpieczne nie posiadają obecnie bardzo wyraźnej rynkowej przewagi. Chociaż te pierwsze mocniej tracą. Źródło: Glassnode

Wykres 7. Paniczna ucieczka z amerykańskich akcji

Inwestorzy w panice przed spadkami wycofali z amerykańskich akcji 13,7 mld dolarów, co oznacza drugi z rzędu tydzień odpływów kapitałowych. W oczekiwaniu na zbliżającą się podwyżkę stóp procentowych na majowym posiedzeniu Fed, 3,3 miliardy dolarów napłynęło do amerykańskich papierów wartościowych o stałym dochodzie (fixed-income).

Jednak silniejszy dolar może przyciągnąć więcej kapitału z międzynarodowych akcji i papierów wartościowych na rynki amerykańskie i towary, ponieważ zyski denominowane w słabszej walucie są nieatrakcyjne.

7 wykresów pokazujących, jak bitcoin (nie) radzi sobie z silnym dolarem

Spadki na Wall Street spowodowały, że inwestorzy uciekają ze swoim kapitałem z rynku akcyjnego. Źródło: Glassnode

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności