Los bitcoina jest obecnie w rękach STH a nie HODLerów. Gdzie podziały się BTC?
To, że z giełd kryptowalutowych odpływają kolejne partie bitcoinów (BTC) obserwujemy niemal nieprzerwanie od początku roku. Skala tego odpływu jest obecnie największą od czasu załamania covidowego, które miało miejsce ponad 2 lata temu. Co więcej, analiza on-chain pokazuje, że sporą część podaży (dostępnych monet), przejmują krótkoterminowi inwestorzy (STH), którzy weszli na rynek w czasie rozrysowania się dołków z tegorocznych wakacji. To właśnie od nich będzie teraz zależało co dalej zrobi najstarsza kryptowaluta.
Gdzie są te bitcoiny? Czyli odpływ kryptowalut z giełd
Chcąc dokładniej przeanalizować podaż bitcoina znajdującą się w obiegu (tak zwaną circulating supply), warto jej się przyjrzeć z trzech poziomów: długoterminowego, krótkoterminowego i giełdowego.
Zaczynając od końca, giełdy kryptowalut doświadczają nadal zauważalnych spadków utrzymywanej podaży, przy czym trend ten rozwija się od covidowej kapitulacji z marca 2020 roku. W skali rocznej odpływy z giełdy są kontynuowane z coraz większą intensywnością w miarę spadku cen. Podkreśla to utrzymujący się strukturalny popyt, zarówno ze strony małych, jak i dużych inwestorów, na samodzielne zarządzanie swoimi kryptowalutami, między innymi w zimnych portfelach (z ang. cold wallet), czyli takich, które nie posiadają bezpośredniego podłączenia do Internetu. W sumie giełdy odnotowały odpływ netto w wysokości 100 tys. BTC po załamaniu sieci kryptowalutowej LUNA w maju 2022 r. Stanowi to 3,2% całkowitych odpływów od ich historycznego szczytu z marca 2020 r.
W trakcie tegorocznych wakacji giełdy kryptowalutowe tracą bardzo dużą liczbę bitcoinów. Źródło: Glassnode
W dalszej części przyjrzyjmy się natomiast właśnie tej podaży (ilości BTC) utrzymywanej poza giełdami, z podziałem na inwestorów długoterminowych (LTH) oraz krótkoterminowych (STH). Podaż LTH odnotowała niewielki spadek o 200 tys. BTC od czasu odnotowania swojego ATH w maju 2022 roku. Jednakże pozostaje wciąż skutecznie ograniczona wyraźną konsolidacją przez ostatnie 12 miesięcy. Podkreśla to stosunkowo zrównoważoną dynamikę napływu i odpływu dla tej grupy inwestorów. Z drugiej strony, podaż STH nadal się rozwija, a krótkoterminowi inwestorzy zwiększyli swój udział w rynku o kolejne 330 tysięcy tokenów.
Od majowego upadku LUNY nastąpił transfer netto około 300 tys. BTC z rąk LTH i portfeli giełdowych w kierunku STH. Biorąc pod uwagę towarzyszące temu spadki cen, jest to niezwykle podobne do książkowej kapitulacji rynkowej. Dynamicznie rosnąca podaż STH opisuje akumulację przez kupujących, którzy wkroczyli na rynek podczas dynamicznych spadków, a teraz posiadają młode monety (niedawno kupione) o niskiej bazie kosztowej (średniej wartości fundamentalnej, wartości zakupu).
Liczba tokenów trzymanych przez STH cały czas rośnie, w tym samym czasie nieznacznie osuwa się podaż STH, a wyraźniej spada liczba BTC na giełdach. Źródło: Glassnode
Nowy narybek inwestorów skupuje obecne dołki. Może zostać grupą HODLerów
Ekstremalna akumulacja w wykonaniu STH (czyli wzmożone zakupy) jest zwykle zbieżna z formowaniem się szczytów na rynku byka, jednak jak pokazuje bieżąca sytuacja, nie musi tak być zawsze. Na poniższym wykresie na niebiesko zaznaczono największe zmiany pozycji, gdy rynek znajdował się w trendzie wzrostowym, a na czerwono, gdy w trendzie spadkowym.
- W 2015 roku miejsce miał podwójny skok napływu o 300 tys. monet, który zaznaczał początek oraz koniec rynku niedźwiedzia w tamtym okresie,
- Rajd ulgi od kwietnia do lipca 2019 r. z dołków rynku niedźwiedzia,
- Kapitulacja w marcu 2020 roku,
- Wyprzedaż w czerwcu 2022 r. poniżej szczytu z ostatniego cyklu 20 tys. dolarów, ze wzrostem podaży STH o ponad 300 tys. BTC.
STH – będący głównie nowymi inwestorami – zazwyczaj najwięcej kupują na szczytach i sprzedają na dołkach (popełniając błędy początkujących). Na wykresie widać jednak wyraźne odchylenie od tego trendu. Ostatnie napływy były odpowiedzią na ekstremalne spadki cen, jak i wcześniejszą kapitulację STH w trakcie trwającego od końca ubiegłego roku rynku niedźwiedzia, o czym wielokrotne wspominałem we wcześniejszych artykułach.
Takie sytuacje wyraźnie pokazują transfer monet do nowych nabywców, którzy początkowo są klasyfikowani jako STH, ale posiadają bardzo niską bazę kosztową (cenę zakupu). W efekcie, ich pozycja do stania się w przyszłości HODLerami jest niezwykle korzystna.
Zmiana ilości monet trzymanych przez STH w ujęciu miesięcznym. Źródło: Glassnode
Rekordowa wartość młodej podaży na rynku BTC. Historia znowu się powtarza
Podobne wnioski – mówiące, że wzrost BTC trzymanych przez grupę STH sugeruje w tym przypadku rozrysowanie podłogi zakupowej w ramach trendu spadkowego – można wyciągnąć również przyglądając się podaży utrzymywanej przez najmłodsze monety, które zostały zakupione mniej niż 3 miesiące temu.
Grupa ta osiągała szczyty udziału w łącznej podaży w 2015 roku, w listopadzie 2018 roku, w marcu 2020 roku oraz podczas ostatniej wyprzedaży BTC. Górka ta więc historycznie pokrywała się z dołkami cenowymi. Sygnalizuje to zarówno ostateczne wypłukanie sprzedających, po którym następują miesiące stopniowej akumulacji, jak i wycofanie monet z aktywnie handlowanego rynku.
Młoda podaż zalicza szczyty po tym, jak wcześniej rynek został wypłukany z kupujących. Źródło: Glassnode
Przeliczając majątek bitcoinowy nabywców z ostatnich trzech miesięcy na dolary amerykańskie widzimy jednak, że jego wartość spadła do najniższych poziomów od 2015 roku. Deprecjacja była dynamicznie kontynuowana od szczytu ustanowionego w marcu 2021 roku. Jest to efekt zarówno zachowania akumulacyjnego (pozwalającego monetom dojrzewać), ale także przeceny monet w trakcie trwania rynku niedźwiedzia.
Skok wartości denominowanej w BTC nie znajduje odzwierciedlenia na wykresie denominowanym w USD. Dzieje się tak, ponieważ podczas gdy 300 tys. bitcoinów w wolumenie monet zostało przeniesione, ich wartość zrealizowana w USD spadła z zakresu 50-60 tysięcy, do zaledwie 20 tysięcy dolarów.
Potwierdza to jak silną kapitulację obserwowaliśmy w ostatnich miesiącach. Dodatkowo przypomina, że to teraz od tych krótkoterminowych nabywców zależy, czy bitcoinowi uda się utrzymać obecne wsparcia cenowe i pozostać nad pułapem 20-24 tys. dolarów.
Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.
Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.
Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.
Newsletter Bitcoin.pl
Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.
Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności