za
Analiza on-chain. Bitcoin z większym zyskiem niż w dotychczasowych trendach spadkowych

Analiza on-chain. Bitcoin z większym zyskiem niż w dotychczasowych trendach spadkowych

Nexo Earn Aplikacja

Zapraszam do zapoznania się z kolejnym artykułem poświęconym analizie on-chain, w którym jak zwykle korzystam z wykresów dostarczanych przez platformę Glassnode. W pierwszym artykule omawiałem słabą aktywność sieci w ostatnich tygodniach (i miesiącach), w drugim natomiast przyglądałem się rekordowej trudności wydobycia BTC oraz rekordowo wysokich zarobkach górników (w przeliczeniu na dolary).

Dzisiaj natomiast chciałbym prześwietlić zestaw kolejnych wskaźników on-chain, które pokazują między innymi relatywnie wysoką rentowność całej sieci oraz aktywnych w jej ramach inwestorów. 67% HODLerów realizuje obecnie „papierowe zyski”. Pomimo tego, że cena BTC wróciła do zakresu konsolidacji rysowanej od początku roku, perspektywy analityczne wydają się pozostawać pozytywne.

Rynek pozycjonuje się o wiele lepiej niż we wcześniejszych, historycznych rynkach niedźwiedzia.

Rentowność sieci BTC. Znaleźliśmy się w ważnym punkcie

Ocena rentowności sieci Bitcoina jest użytecznym narzędziem w ocenie ewentualnego ryzyka po stronie sprzedających oraz do określenia, czy HODLerzy w danym momencie realizują zyski.
Poniższy wykres pokazuje nam odsetek rynku, który jest obecnie „pod kreską”, czyli traci. Jako miarę łącznej rentowności sieci wykorzystano na nim procent adresów (różowy), podmiotów (zielony) i podaży (niebieski), które przynoszą zyski. Jak widać, obecny rynek niedźwiedzia nie jest tak dotkliwy jak najgorsze fazy wszystkich poprzednich cykl spadkowych – zaledwie 25% do 30% rynku przynosi niezrealizowane straty. Wkrótce okaże się, czy dalsza presja ze strony sprzedających spowoduje spadek rynku, a tym samym sprowadzi większą część traderów do zakresu niezrealizowanych strat, jak to miało miejsce w poprzednich trendach.

Zwróć uwagę, że z czasem więcej monet będzie poruszać się po znacznie niższych cenach, dlatego też spodziewam się długoterminowego trendu wzrostowego tych wskaźników:

Analiza on-chain. Bitcoin z większym zyskiem niż w dotychczasowych trendach spadkowych

Podaż bitcoina, liczba podmiotów oraz adresów realizujących papierowy zysk lub stratę. W obecnym rynku niedźwiedzia 70-75% rynku znajduje się na plusie. Źródło: Glassnode

67% HODLerów z zyskiem, lepsze wyniki obecnie generują krótkoterminowi posiadacze

Długoterminowi posiadacze bitcoina (LTH) gromadzą obecnie 13,66% podaży pod kreską, co stanowi w przybliżeniu podobną wartość wolumenu sprzedaży, jaki obserwowano w trakcie byczego rynku z okresu 2020-2021. Prawdopodobieństwo wydania i sprzedaży monet LTH jest statystycznie bardzo niskie. Rok 2018 oraz marzec 2020 r. pokazał nam, że długoterminowi posiadacze są w stanie przetrzymać znacznie mocniejsze osunięcia rynku. Odsetek monet LTH przetrzymywanych ze stratą osiągnął ponad 35% podaży w głębi poprzednich cykli niedźwiedzia, co stanowi 2,5 razy więcej wolumenu niż obecnie.

Analiza on-chain. Bitcoin z większym zyskiem niż w dotychczasowych trendach spadkowych

Rozkład zysków i strat wśród podaży długoterminowych i krótkoterminowych posiadaczy BTC. Źródło: Glassnode

 

Posiadacze krótkoterminowi (STH) są właścicielami znacznie mniejszej liczby monet niż LTH (18,74% podaży), jednak ta grupa odnotowała ostatnio wyraźny wzrost zyskowności. W miarę wychodzenia rynku z konsolidacji, inwestorzy którzy nabyli bitcoiny w przedziale cenowym od 33 tys. do 42 tys. dolarów, powrócili do niezrealizowanego zysku. Pokazuje to, że spora grupa spekulantów i traderów dostrzegała okazje zakupowe w trakcie konsolidacji rysowanej od początku roku.

Jest to pozytywna zmiana w porównaniu do ostatnich minimów rynkowych z 22 stycznia, kiedy to 100% wszystkich monet STH przyniosło straty. Poprawa zyskowności inwestorów, zwłaszcza w tej bardziej wrażliwej na cenę grupie, zmniejsza prawdopodobieństwo panicznej presji sprzedażowej.

Analiza on-chain. Bitcoin z większym zyskiem niż w dotychczasowych trendach spadkowych

Rozkład zmian zysków i strat wśród monet krótkoterminowych. Źródło: Glassnode

Bitcoin i rozkład realizowanych strat oraz zysków

W trakcie korekty wzrostowej rynku BTC, która miała miejsce w marcu i na początku kwietnia, zaobserwowano jednak skok realizacji zysków. Dzienne zrealizowane straty spadły z około 20 tys. BTC/dzień przy najniższych poziomach w styczniu do około 8,3 tys. BTC/dzień obecnie. Okresy wysokiej i trwałej realizacji strat są typowe dla rynków niedźwiedzia, a od końca listopada rynek absorbuje ponad 8,3 tys. BTC zrealizowanych strat dziennie.

Analiza on-chain. Bitcoin z większym zyskiem niż w dotychczasowych trendach spadkowych
Realizowane straty na rynku bitcoina wynoszą obecnie 8,3 tys. BTC dziennie. Źródło: Glassnode

Oprócz monet przynoszących straty, od połowy lutego rynek odnotowuje około 13,3 tys. BTC zysków dziennie. Realizacja zysków w takim rozmiarze nie jest historycznie ekstremalna, jednak wydaje się, że stanowi wystarczający czynnik hamujący wzrost wartości cen. Większa realizacja zysków jest typowa dla hossy, gdzie duży napływ nowego popytu jest w stanie wchłonąć podaż i pchnąć rynek wyżej.

Analiza on-chain. Bitcoin z większym zyskiem niż w dotychczasowych trendach spadkowych

Codziennie około 13,3 tys. BTC jest sprzedawanych z zyskiem. Źródło: Glassnode

Na sam koniec chciałbym jeszcze zauważyć, że dominacja rentowności wydanego wolumenu przesunęła się w kierunku realizacji zysków. Innymi słowy, 58% wolumenu przynosi obecnie profit, co stanowi zmianę w stosunku do tendencji realizowania strat, która utrzymywała się od grudnia.

Trwałe okresy dominacji zrealizowanych strat są typowe dla rynków niedźwiedzia, a odwrócenie trendu w kierunku zrealizowanych zysków może sygnalizować, że nastroje również się zmieniają, a popyt jest w stanie wchłonąć stronę sprzedającą.
Jednakże, biorąc pod uwagę, że ceny nadal konsolidują, sugeruje to, że strona popytowa pozostaje nieco słabsza, a inwestorzy realizują zyski podczas każdego widocznego umocnienia rynku.

Analiza on-chain. Bitcoin z większym zyskiem niż w dotychczasowych trendach spadkowych

Wartość wolumenu znajdującego się w zysku osiągnęła najwyższe poziomy w tym roku. Źródło: Glassnode

Bitcoin wrócił do swojej kilkumiesięcznej konsolidacji, perspektywy on-chain są jednak pozytywne

Rynek bitcoina cofnął się ponad tydzień temu po wybiciu z wielomiesięcznej konsolidacji. Wyraźnie wrócił do jej zakresu i walczy obecnie ze stratą 40 tysięcy dolarów. Ceny jak dotąd nie zdołały znaleźć trwałego impulsu wzrostowego i istnieją oznaki umiarkowanej realizacji zysków przez inwestorów.

Zwłaszcza w przypadku wskaźników aktywności on-chain, takich jak liczba transakcji i aktywnych użytkowników, poprawa sytuacji była jak dotąd stosunkowo słaba i nadal sugeruje, że BTC jest rynkiem zdominowanym przez HODLerów, na który napływa niewielu nowych inwestorów. Rentowność sieci poprawiła się, wskazując, że od stycznia nastąpiła ponowna akumulacja tokenów. Łączna rentowność sieci pozostaje w znacznie zdrowszej sytuacji w porównaniu z poprzednimi cyklami niedźwiedzia.

Niski popyt na BTC objawia się niską łączną opłatą transakcyjną co sprawia, że obecna nagroda za blok denominowany w BTC jest bliska najniższej w historii. Jednak mimo to konkurencja w branży wydobywczej ustanawia nowe rekordowe poziomy – przychody górników w dolarach wzrosły o 150% od czasu ostatniego halvingu (maj 2020), a hash-rate jest obecnie o 20% wyższy od poprzedniego maksimum z maja 2021 r.

Bitcoin „buja się” obecnie na horyzontalnej linii trendu rozciągniętej na wysokości 40 tysięcy dolarów. Od marcowych szczytów osuwa się o 17% i chociaż wywołało to niewątpliwie panikę wśród części kupujących – i spore upłynnienie długich pozycji lewarowanych – to osobiście nie widzę jeszcze powodów do paniki. Niebezpiecznie zacznie dziać się dopiero w momencie gdyby BTC/USD pokonał tegoroczne minima i zszedł wyraźniej poniżej 34 tys. dolarów. Wtedy jednak zawsze mamy jeszcze „ostateczne wsparcie”, czyli poziom 30 tys. USD.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności