za
Bitcoin w oku cyklonu. 10 wykresów, na które warto zwrócić uwagę

Bitcoin w oku cyklonu. 10 wykresów, na które warto zwrócić uwagę

Konferencja Kryptoraport

Mamy do czynienia z utrzymującym się wzorcem wysoce zmiennej geopolityki połączonej z dużą zmienność rynków. Poniżej przedstawiam 10 wykresów, które moim zdaniem w tym momencie bardzo dobrze opisują to, co obecnie dzieje się na rynku kryptowalut oraz samym rynku bitcoina (BTC).

Do każdego dołączam krótki, telegraficzny wręcz opis. Moim zdaniem lektura ta pozwoli Wam zorientować się, „na czym obecnie stoimy”, nie tylko w zakresie samych cyfrowych aktywów, ale również pośrednich czynników, które na nie wpływają.

10 wykresów obrazujących sytuację na rynku kryptowalut

Bitcoin w oku cyklonu. 10 wykresów, na które warto zwrócić uwagę

Wykres 1: Kwartalne stopy zwrotu bitcoina. Źródło: Glassnode

Pomimo bliskich powiązań z amerykańskimi akcjami, wybuchu wojny na Ukrainie, wysokich oczekiwań inflacyjnych i większej zmienności, bitcoin odrobił większość strat w I kwartale 2022 roku. Zamknął go na poziomie -4,53%, podczas gdy indeks S&P500 zanotował pierwszy od 2 lat stratny kwartał na poziomie -4,6%.

Bitcoin w oku cyklonu. 10 wykresów, na które warto zwrócić uwagę

Wykres 2: Ważny poziom wsparcia dla BTC. Źródło: Glassnode

Wskaźniki on-chain i struktura handlu bitcoina wydają się sugerować, że nowy poziom wsparcia wykuwa się na wysokości 39-40 tys. USD, ale ponieważ korelacja z tradycyjnymi aktywami opartymi na ryzyku pozostaje wysoka, nadal zalecana jest ostrożność.

Od czasu gdy bitcoin testował poziom 48 tys. dolarów, cena spadła z powrotem do kanału notowań obserwowanego od początku roku w przedziale 38-45 tys. dolarów. Inwestorów przestraszyły ”jastrzębie komentarze” Rezerwy Federalnej (Fed) na temat planów szybkiego ograniczenia bilansu. Chociaż zmniejszyło to impet wzrostowy kursu, nadal uważam, że wsparcie znajduje się teraz przy 40 tys. dolarów.

Bitcoin w oku cyklonu. 10 wykresów, na które warto zwrócić uwagę

Wykres 3: Ryzyko inflacyjne rozszerza się. Źródło: Glassnode

Sygnał ryzyka dla BTC przesunął się z powrotem do historycznie wysokich poziomów. Analiza on-chain nadal sugeruje, że ta odnowiona wrażliwość na ryzyko rynkowe i większe prawdopodobieństwo silniejszych cofnięć cen nie wynika z braku zaufania do aktywów, ale raczej z naładowanego otoczenia makroekonomicznego. Na przykład, gdy obserwujemy, jak (niegdyś uważane za przejściowe) ryzyko inflacyjne przenosi się na okres 1, 2 i 5 lat zgodnie z oczekiwaniami konsumentów, to staje się jasne, w jaki sposób rosnąca niepewność globalna wywiera presję na nastroje inwestorów.

Bitcoin w oku cyklonu. 10 wykresów, na które warto zwrócić uwagęWykres 4: Przez inflację środki odpływają z amerykańskich aktywów. Źródło: Glassnode

Fed przyjął bardziej agresywne, ”jastrzębie stanowisko”, zapowiadając comiesięczne zmniejszanie bilansu o maksymalnie 95 mld USD w nadziei na walkę z rosnącą inflacją. Inwestorzy instytucjonalni szybko poszli za tym przykładem i wycofali z amerykańskich papierów wartościowych o stałym dochodzie środki o wartości prawie 5 mld dolarów. Takie ruchy wpływają negatywnie na samego BTC.

Bitcoin w oku cyklonu. 10 wykresów, na które warto zwrócić uwagęWykres 5: Kapitał wraca do dolara amerykańskiego. Źródło: Glassnode

Pomimo odpływu środków z amerykańskich rynków akcji, silny dolar amerykański zachęcał inwestorów do przenoszenia kapitału z aktywów zagranicznych do aktywów denominowanych w USD. Ponieważ euro osłabia się w stosunku do dolara, inwestorzy z trudem osiągają względne zyski z inwestycji w europejską walutę.

Tymczasem rosnące ryzyko rozszerzenia się wojny na Ukrainie na terytorium UE sprawia, że krótkoterminowy krach euro staje się coraz bardziej prawdopodobny. Na poniższym wykresie widać, że w ujęciu rocznym dominują amerykańskie akcje, podczas gdy dolar przez ostatnie półtora roku znacząco zyskiwał na wartości w stosunku do innych walut światowych.
Bitcoin w oku cyklonu. 10 wykresów, na które warto zwrócić uwagę

Wykres 6: Rynek amerykańskich papierów wartościowych przeżywa załamanie. Źródło: Glassnode

W związku z przepływem kapitału do dolara amerykańskiego i odpływem kapitału z amerykańskich obligacji, indeks Bloomberga US Treasury zanotował największą stratę od czasu jego powstania w 1994 r., która wynosi -10,88%. Interesujące jest jednak to, że inwestorzy nie równoważą jeszcze swoich portfeli amerykańskimi akcjami.

Bitcoin w oku cyklonu. 10 wykresów, na które warto zwrócić uwagę
Wykres 7: Bitcoin podąża śladem rynku akcyjnego. Źródło: Glassnode

Jeśli chodzi o kryptowaluty, w ubiegłym tygodniu odnotowano 134 mln dolarów odpływów z funduszy, co stanowi drugi najwyższy tygodniowy odpływ w 2022 roku. Solana otrzymała 3,7 mln USD napływu, a altcoiny (multi-asset) 5 mln dodatnich przepływów netto w dolarach, podczas gdy z bitcoina odpłynęło 131 mln dolarów.

Bitcoin stał się przedmiotem obrotu wielu inwestorów instytucjonalnych, podobnie jak akcje blue-chipów. Wysoka korelacja pomiędzy tymi dwoma rynkami powoduje, że poruszają się one w wyraźnym tandemie.
Bitcoin w oku cyklonu. 10 wykresów, na które warto zwrócić uwagęWykres 8: Przepływy kapitałowe na rynku BTC oraz S&P 500. Źródło: Glassnode

Ogólnie rzecz biorąc, porównując wyniki bitcoina i indeksu S&P500, można zauważyć silną zależność między nimi. Gdy oba aktywa tracą na sile, ich szybsze (50-dniowe) średnie ruchome lub ostatnie działania cenowe tracą na znaczeniu w stosunku do dłuższych średnich ruchomych (100-dniowych). Można więc wnioskować, że kapitał odpływa z obu klas aktywów. Zauważ, że na poniższym wykresie strzałki wskazują trend spadkowy (odpływ kapitału) dla obu klas aktywów.

Bitcoin w oku cyklonu. 10 wykresów, na które warto zwrócić uwagę

Wykres 9: Inwestorzy giełdowi nadal szukają ekspozycji na BTC. Źródło: Glassnode

Podczas gdy fundusze mogły ograniczyć część swojej ekspozycji na fizyczne bitcoiny, z perspektywy rynku akcji popyt na ekspozycję kryptowalutową utrzymywał się. Dyskonto Grayscale Bitcoin Trust dalej się zmniejsza. Mimo że zarówno w przypadku bitcoinów, jak i akcji, nastąpiły spadki, dynamika popytu i podaży na rynku spowodowała, że wartość rynkowa GBTC zbliżyła się do NAV – całkowitej wartości netto udziałów w bitcoinach.

Bitcoin w oku cyklonu. 10 wykresów, na które warto zwrócić uwagę
Wykres 10: Spekulacja wpływa na cenotwórcze ruchy BTC. Źródło: Glassnode

Ponadto stosunek wolumenu on-chain i off-chain, czyli wolumenu kontraktów terminowych i wolumenu spot, pokazuje, że cena bitcoina jest napędzana przez zwiększoną spekulację tworzoną na giełdach. Innymi słowy, mimo że podstawy bitcoina są silne, to dominująca siła wpływająca na jego cenę ma charakter egzogeniczny.

Co z tego wynika?

Uważam, że ruch kursu bitcoina w kierunku 47 tys. dolarów, czyli obecnego poziomu oporu, został zahamowany przez wyprzedaż na tradycyjnych rynkach. Zauważ, jak bitcoin osiągnął szczyt i powrócił do poziomu 38 tys. dolarów, gdy korelacja z indeksem S&P500 wyłamała się z trendu spadkowego.

Główne wsparcie to natomiast wspomniana na początku strefa 39-40 tysięcy dolarów. W swoich wcześniejszych tekstach wielokrotnie sugerowałem, że jej pokonanie jest oczywiście możliwe. Wtedy ostatecznym wsparciem – przynajmniej moim zdaniem – powinien być poziom 30 tysięcy dolarów.

Jak na razie na wykresie (znowu) dominuje konsolidacja, której świadkami jesteśmy od początku roku. Chwilowa próba jej pokonania na przełomie marca i kwietnia zakończyła się fiaskiem. Jednak w obliczu wojny na Ukrainie, spadków Wall Street i braku apetytu na ryzykowne aktywa ciężko liczyć, że w kolejnych tygodniach sytuacja ulegnie drastycznej zmianie.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności