za
Analiza on-chain. Rozkład podaży BTC się zmienia, a 200 DMA stanowi ważne wsparcie

Analiza on-chain. Rozkład podaży BTC się zmienia, a 200 DMA stanowi ważne wsparcie

Konferencja Kryptoraport

W ostatnim artykule poświęconym analizie on-chain ustaliliśmy między innymi, że mniejsi gracze aktywnie w ostatnim czasie skupują bitcoina (BTC) oraz, że z giełd odpływa coraz więcej środków. W kontynuacji tej analizy, chciałbym przyjrzeć się dodatkowo podaży w sieci BTC oraz temu, jakim zmianom ulega. Na pierwszy ogień weźmy Luna Foundation Guard (LFG) oraz wzrost bilansu obserwowany w ostatnich tygodniach.

Luna masowo skupuje bitcoiny.

Jednym z najbardziej aktywnych dużych podmiotów na rynku BTC w ostatnim czasie jest Luna Foundation Guard (LFG), który zgromadził już 42 406,92 bitcoinów. O najnowszych zakupach organizacji non-profit wspierającej Terra pisaliśmy tutaj.

Po początkowym zakupie 9 564 BTC pod koniec stycznia, których wartość wynosiła wówczas 358,6 mln dolarów, w ciągu dziewięciu dni saldo LFG wzrosło o 21 163 BTC. Łączna wartość salda LFG wynosi obecnie ponad 1,79 miliarda USD.

Więcej o zakupach bitcoina przez Terrę, która jest reprezentowana przez Fundację LFG oraz Do Kwona, przeczytasz w tym miejscu. W telegraficznym skrócie, budowana jest właśnie wielomiliardowa rezerwa w BTC i tokenie LUNA, której celem jest zapewnienie wsparcia i pokrycia dla stablecoina TerrraUSD (UST), który Kwon chce dynamicznie rozwijać.

Analiza on-chain. Rozkład podaży BTC się zmienia, a 200 DMA jest ważnym wsparciem

LFG dodaje ponad 21 tys. BTC do swojego bilansu w przeciągu zaledwie 9 dni. Źródło: Glassnode

Podaż WBTC znalazła się na historycznych maksimach

W ostatnich latach obserwuje się również stały trend przekształcania bitcoina w stokenizowaną wersję, która może zostać wdrożona na innych blockchainach. Ponad 1,449% podaży bitcoina (275 236 BTC) jest obecnie przechowywane przez depozytariusza BitGo i emitowane jako tokenizowany Wrapped BTC (WBTC) na blockchainie Ethereum.

Od najniższych poziomów rynkowych w dniu 22 stycznia, podaż WBTC wzrosła o dodatkowe 12,5 tys. BTC, co świadczy o zwiększonym popycie na zabezpieczenie bitcoina w DeFi, pomimo chaotycznych warunków makroekonomicznych i geopolitycznych.

Analiza on-chain. Rozkład podaży BTC się zmienia, a 200 DMA jest ważnym wsparciem

Od końca stycznia ilość BTC wykorzystywana w WBTC zwiększyła się o 12,5 tys. tokenów. Źródło: Glassnode

Kanadyjskie ETF-y BTC z rekordową popularnością

Na przełomie marca i kwietnia odnotowano również znaczący napływ środków do różnych kanadyjskich funduszy ETF śledzących cenę bitcoina na rynku kasowym, przy czym Purpose ETF otrzymał lwią część wszystkich funduszy.

Purpose Bitcoin ETF posiada obecnie 35 tys. BTC, a od najniższych poziomów cenowych z 22 stycznia napłynęło do niego netto 5521 BTC. Jest to wzrost o 18,7% całkowitych udziałów w BTC w tym czasie, pośród burzy czynników makro i geopolitycznych. Fundusz Purpose Bitcoin ETF posiada obecnie 1,627 mld dolarów aktywów w zarządzaniu.

Analiza on-chain. Rozkład podaży BTC się zmienia, a 200 DMA jest ważnym wsparciem

Kanadyjskie ETF-y na bitcoina cieszą się rosnącą popularnością. W tym momencie sam Purpose Bitcoin ETF gromadzi 35 tys. BTC. Źródło: Glassnode

Od końca stycznia łączny stan posiadania wszystkich kanadyjskich funduszy ETF wzrósł o 6594 BTC, osiągając najwyższy w historii poziom nieco ponad 69 tys. BTC (0,36% podaży dostępnej na rynku). Imponujący jest dla mnie fakt, że pomimo licznych czynników makroekonomicznych i geopolitycznych w ostatnich miesiącach obserwujemy tak silny odpływ środków z giełd, a także napływ środków do produktów ETF, aplikacji DeFi i portfeli on-chain.

Bitcoin udowadnia swoją rolę jako ważnego zabezpieczenia dla inwestorów

Rynek BTC doświadczył kilku tygodni historycznie silnej akumulacji – jak wskazywałem we wcześniejszej analizie – która była dość rozległa w odniesieniu do udziału poszczególnych grup portfeli. Krewetki i wieloryby są w ostatnim czasie najbardziej agresywnymi kupującymi, a wielu dużych nabywców notowanych publicznie na giełdzie, takich jak LFG i MicroStrategy, ponownie podkreśla znaczenie bitcoina jako bardzo ważnego zabezpieczenia przed wahaniami rynkowymi.

Najbardziej imponujący jest ogólny wzrost popytu na bitcoina we wszystkich produktach ETF dostępnych w Kanadzie, pomimo wielu przeciwności, takich jak wojna na Ukrainie, wzrost cen towarów i ich niedobory oraz zaostrzenie warunków monetarnych.
Ogólnie rzecz biorąc, rynek wydaje się postrzegać BTC i jego rolę w przyszłej gospodarce bardziej optymistycznie niż w ostatnich miesiącach. Najwyraźniej widać to po odpływie środków z giełd. Trend ten trwa nieprzerwanie od 2020 roku i jest cały czas regularnie kontynuowany.

Po wydobyciu ponad 19 milionów BTC i przy ogólnej akumulacji wielokrotnie przekraczającej dzienną emisję nowych tokenów, bitcoin może znowu powrócić na pierwszy plan jako bezpieczna przystań, zabezpieczenie przed inflacją oraz hedge wobec innych inwestycji, w tym na rynku akcyjnym.

200 DMA zapewnia bitcoinowi ważne odbicie?

Na sam koniec oprócz analizy on-chain, chciałbym pochylić się również nad analizą techniczną. Wykres BTC/USD korzysta bowiem w ostatnich dniach bardzo aktywnie ze wsparcia, które zapewnia 200-dniowa wykładnicza średnia ruchoma (200 EMA lub 200 DMA).
Ostatni raz notowania miały kontakt z tym poziomem pod koniec września ubiegłego roku, po czym odbijały w kierunku historycznych maksimów. Wówczas wzrost z lokalnego dołka do rekordowych szczytów wynosi niemal 75%. Gdyby sytuacja miała się powtórzyć, to już w czerwcu moglibyśmy zobaczyć bitcoina na nowym ATH, w okolicach 74 tysięcy dolarów!

Analiza on-chain. Rozkład podaży BTC się zmienia, a 200 DMA stanowi ważne wsparcie

Bitcoin odbije równie dynamicznie od 200 EMA co w 2021 roku? Źródło: CoinMarketCap

Jak zwykle przypominam: historyczne zachowanie rynku nie musi odzwierciedlać tego, co cena zrobi w przyszłości. Może to być dodatkowa wskazówka, ewentualnie „samospełniająca się przepowiednia”, nie polecałbym jednak na podstawie takich pojedynczych sygnałów opierać swoich decyzji inwestycyjnych.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności