za
próg bólu

Analiza on-chain pokazuje słabą aktywność BTC. Za to opłaty są niskie!

Binance Launchpool

Bitcoin z całą pewnością nie może zaliczyć ostatnich tygodni do udanych. Jeszcze na przełomie marca i kwietnia testował kilkumiesięczne maksima, by 11 kwietnia testować poziom 40 tysięcy dolarów, tracąc 17% od lokalnych szczytów.

Dane on-chain sugerują, że aktywność rynkowa cały czas słabnie, a jedynym plusem tej sytuacji wydają się być… niskie opłaty transakcyjne.

Bitcoin w dół i co dalej? Na razie nic się nie zmienia

W tym artykule przyglądam się kilku podstawowym wskaźnikom on-chain, które pokazują między innymi niską aktywność sieci BTC, bliskie rekordowych dołków opłaty transakcyjne, czy też rosnącą adopcję protokołu SegWit.

Zanim jednak przejdziemy do samych wykresów on-chain, najpierw trochę analizy technicznej samego BTC/USD. Krótka uwaga: poniższy wykres był rysowany dnia 11 kwietnia 2022 roku, około godziny 20:00.

Bitcoin przesuwa się od styczniowych dołków we wzrostowym kanale regresji, którego dolne ograniczeni jest obecnie testowane i pokrywa się z psychologicznym poziomem 40 tysięcy dolarów. Czy jeżeli poziom zostanie wybity, to BTC czeka krach, którego tak boją się kupujący? Niekoniecznie. Co prawda ważne poziomy zostaną wybite, jednak należy pamiętać, że po drodze BTC/USD napotka jeszcze kilka kolejnych istotnych poziomów. Osobiście zacząłbym się niepokoić dopiero w momencie, gdy cena zejdzie poniżej tegorocznych dołków, wybijając strefę 33-34 tysięcy dolarów.

Analiza on-chain pokazuje słabą aktywność BTC. Za to opłaty są niskie!

Bitcoin spada o niemal 20% od tegorocznych maksimów, ale na wykresie nie zmienia się zbyt wiele. Źródło: Trading View

Inwestorzy mają tendencję do nadmiernej paniki, co często podkręcają media kryptowalutowe. Patrząc jednak obiektywnie, bitcoin nie zmienił swojej pozycji od początku roku i cały czas porusza się w tej samej konsolidacji.

Rozkład sił zmieni się na dobre dopiero w momencie gdy wykres spadłby na przykład poniżej 30 tys. USD (czego ani sobie, ani Wam nie życzę!) albo wybił opór 50 tys. USD. Tyczy się to również innych altcoinów, w tym etheru (ETH), czy też tracącej 30% LUNY. Terra może i mocno spada, jednak, tak naprawdę jest to zdrowa korekta po rozrysowaniu historycznych maksimów, a cena wraca do głównego wsparcia w okolicach 85-90 dolarów.

Nikt nie lubi spadków – no chyba, że osoby grające również krótkie pozycje, co z pewnością polecam – na panikę jest jednak cały czas zdecydowanie za wcześnie.

Po tym techniczno-przydługim wstępie, przejdźmy do wykresów on-chain!

Aktywność on-chain BTC w dalszym ciągu słabnie

Bardzo ważnym zestawem narzędzi do śledzenia cyklicznej natury rynku bitcoina jest tzw. „aktywność on-chain”. Definiujemy ją jako wykorzystanie przestrzeni blokowej przez aktywnych uczestników sieci wysyłających transakcje i rozliczających wartość. Wskaźniki, które ją opisują, obejmują aktywne adresy, liczbę transakcji i wartość uiszczanych opłat.

W całym tym zestawie wskaźników trudno obecnie znaleźć takie, które sugerowałyby nam, że baza użytkowników sieci wraca do normy lub silnie rośnie. Liczba aktywnych podmiotów (analogicznie do dziennych aktywnych użytkowników) pozostaje w niedźwiedzim kanale, który został ustanowiony w ciągu ostatnich sześciu lat. Jednak obecna liczba aktywnych podmiotów (296 tys. dziennie) znajduje się w górnej części tego układu, a trwały wzrost powyżej tego poziomu pozwoliłby odwrócić długoterminowy trend.

Analiza on-chain pokazuje słabą aktywność BTC. Za to opłaty są niskie!

Liczba aktywnych podmiotów w sieci BTC, średnia 14-dniowa. Źródło: Glassnode

Liczba transakcji jest również stosunkowo niska i wynosi obecnie ok. 225 tys. dziennie, co pokrywa się z wartościami z rynku niedźwiedzia rysowanym w 2019 roku. Podobnie jak w przypadku aktywnych podmiotów, wskaźnik ten odreagował od dołków z rynkowego załamania obserwowanego w miesiącach maj-lipiec 2021 r.,  jednakże dalej daleko mu do cyklu hossy obserwowanego podczas rynków byka (zaznaczonego na zielono).

Interesujące jest to, że w dłuższym horyzoncie czasowym w skali agronomicznej oba te wskaźniki aktywności on-chain nadal rosną, nawet podczas niedźwiedzich trendów. Sygnalizuje to stały wzrost bazy HODLerów. Do tej grupy zaliczamy tych inwestorów, którzy są stosunkowo niewrażliwi na fluktuacje cen i są aktywnymi użytkownikami BTC. Jednocześnie akumulują nowe tokeny niezależnie od warunków rynkowych.

Analiza on-chain pokazuje słabą aktywność BTC. Za to opłaty są niskie!

Liczba realizowanych transakcji również w niedźwiedzim kanale. Źródło: Glassnode

Niska aktywność bitcoina oznacza niskie opłaty transakcyjne

Rezultatem tego stosunkowo niskiego popytu na BTC jest małe przeciążenie sieci, a tym samym niskie opłaty za realizację przelewów. Łączne opłaty transakcyjne płacone górnikom BTC od maja utrzymują się w pobliżu rekordowych dołków, co potwierdza powyższe spostrzeżenia, że ożywienie aktywności on-chain jest w najlepszym razie bardzo skromne.

Analiza on-chain pokazuje słabą aktywność BTC. Za to opłaty są niskie!

Opłaty transakcyjne są zazwyczaj niskie w trakcie trendów spadkowych. Źródło: Glassnode

W momencie przygotowywania tego artykułu średnia wartość realizacji transakcji w sieci BTC wynosiła około 1,35 dol. Dalej jest to sporo w porównaniu do konkurencyjnych blockainów, jednak zdecydowanie mniej niż na przykład w kwietniu ubiegłego roku. Wtedy średnia wartość opłat transakcyjnych sięgała niemal 60 dolarów! Widać różnicę, prawda?

Co ciekawe opłaty nie były tak wysokie nawet w momencie gdy BTC ustanawiał historyczne maksima w listopadzie ubiegłego roku. Wtedy płacono średnio nie więcej niż 5 dolarów za jedną transakcję. Pokazuje to wyraźnie, że istnieje wiele czynników, które wpływają na przeciążenie sieci i łączne opłaty, w tym przyjęcie ulepszeń wydajności, takich jak SegWit oraz grupowanie transakcji. Nie jest wyłącznie kwestia ceny, chociaż jej znaczenie również jest istotne.

SegWit zyskuje na znaczeniu

Poniższy wykres pokazuje, że od czerwca 2021 r. nastąpił znaczny wzrost przyjęcia i wykorzystania SegWit, ponieważ coraz więcej portfeli i giełd wdraża tę technologię.

Analiza on-chain pokazuje słabą aktywność BTC. Za to opłaty są niskie!

Adopcja SegWit znacznie w górę. Źródło: Glassnode

Kolejny wykres również prezentuje wzrost liczby transakcji wykorzystujących technologię SegWit, z wyróżniającym się wzrostem po czerwcu 2021 r.

Transakcje wykorzystujące SegWit są bardziej efektywne pod względem ilości danych, co pozwala zmieścić więcej transakcji w każdym bloku (zmniejszając zatory płatnicze). Jednocześnie pozwala osiągnąć niższe opłaty transakcyjne.

Analiza on-chain pokazuje słabą aktywność BTC. Za to opłaty są niskie!

Znaczny skok adopcji SegWit od czerwca 2021 roku. Źródło: Glassnode

Należy jednak podkreślić, że niski popyt na przestrzeń blokową BTC i niska aktywność na łańcuchu w wyniku niedźwiedziej sytuacji rynkowej jest jednym z głównych czynników powodujących niskie łączne opłaty transakcyjne w tym momencie.

Bitcoin jest obecnie bardzo zmienny, w związku z tym w momencie gdy czytasz ten tekst, jego cena może być nieznacznie (lub znacznie) różna od tej analizowanej powyżej. Długoterminowe trendy wskaźników on-chain nie podlegają jednak tak krótkoterminowych fluktuacjom. Wyciągnięte na ich podstawie obserwacje nadal więc mogą mieć znaczenie. Lub co najmniej zostać potraktowane jako ciekawostka.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności