za
Brytyjska komisja prawna postrzega kryptowaluty jako nowy rodzaj własności

Brytyjska komisja prawna postrzega kryptowaluty jako nowy rodzaj własności

European Halving Party 2024

Brytyjska komisja prawna jest zdania, że konieczne jest objęcie aktywów kryptowalutowych oraz niewymiennych tokenów (NFT) nowymi przepisami dotyczącymi prawa własności. Proponowane zmiany mają na celu ochronę inwestorów przed stratami w wyniku włamań i awarii systemu.

Brytyjskie organy prawne redefiniują przepisy w sprawie kryptowalut

Komisja Prawna Anglii i Walii, stanowi niezależny organ prawny, zajmujący się przeglądem i aktualizacjami prawnymi. Zgodnie z pismem konsultacyjnym, które zostało opublikowane w dniu dzisiejszym zamierza ona rozszerzyć przepisy dotyczące własności na cyfrowe aktywa oraz niewymienne tokeny (NFT).

Poza zdefiniowaniem kryptowalut jako własności osobistej, organ wyszedł z propozycją reformy mogącej ułatwić inwestorom cyfrowych aktywów dochodzenie swoich strat w sytuacjach włamań lub oszustw na drodze działań prawnych.

Brytyjska komisja prawna postrzega kryptowaluty jako nowy rodzaj własności

,,Wiele osób po prostu inwestuje w NFT, ale nie zadają sobie pytania co się stanie, gdy coś pójdzie nie tak?” – przekazała serwisowi CoinDesk komisarz ds. prawa handlowego i zwyczajowego, Sarah Green – „Wcale nie jest jasne, co się stanie,j eśli włamiesz się do mojego portfela i ukradniesz mojego bitcoina lub jeśli… ten system zawiedzie i nie będę mogła uzyskać dostępu do moich aktywów”.

Z pozoru przychylna rynkowi cyfrowych moment propozycja ma za zadanie pomóc w realizacji celu rządu Wielkiej Brytanii, jakim jest stanie się przez kraj globalnym centrum kryptowalut. Jednak pomysł Komisji nie znalazł by na pewno zastosowania w Szkocji ani Irlandii Północnej. Powodem są w tym przypadku odrębne, niezależne systemy prawne tych państw.

W zeszłym tygodniu regulatorzy finansowi Wielkiej Brytanii wystosowali do organu parlamentarnego propozycję przepisów, które uznałyby stablecoiny za legalny środek płatniczy. Temat uregulowania sektora stablecoinów jest ostatnio bowiem często poruszany przez administrację rządową Wielkiej Brytanii. Co więcej, tamtejszy rząd planuje konsultacje w sprawie traktowania kryptowalut jako aktywów inwestycyjnych pod koniec roku.

W przedstawionym dziś dokumencie konsultacyjnym komisja wzywa ekspertów prawnych i technicznych do podzielenia się swoją opinią na temat sugerowanych przepisów. Autorzy unikają w projekcie zmian prawnych dotyczących aktywów kryptowalutowych, które stanowią wyłącznie środek płatniczy. Zamiast tego skupiają się na cyfrowych aktywach, którymi można handlować, wykorzystywać do reprezentowania innych klas aktywów lub wykorzystywać jako magazyny wartości.

Argumentują również, że obowiązuje prawa własności nie są w stanie w wystarczającym stopniu uwzględniać zasobów cyfrowych ze względu na ich „wiele różnych cech” oraz „unikalne właściwości” w porównaniu z tradycyjnymi zasobami fizycznymi.

Prawo musi zatem iść dalej, aby uznać te unikalne cechy, co z kolei zapewniłoby mocną podstawę prawną dla branży aktywów cyfrowych i użytkowników

– twierdzi komisja.

Nowa kategoria własności osobistej

Jak można przeczytać w dokumencie, prawo własności w Anglii i Walii uwzględnia obecnie dwa rodzaje własności osobistej. Są to „rzeczy w posiadaniu”, które obejmują przedmioty materialne, takie jak „worek złota” oraz „rzeczy w akcji” w przypadku mienia, takiego jak akcje spółki, których „można żądać lub egzekwować je wyłącznie w drodze postępowania prawnego”.

Aby zawrzeć zasoby cyfrowe w redefinicji własności osobistej, Komisja Prawna proponuje utworzenie nowej kategorii zwanej „obiektami danych”. Te uwzględniałaby rzeczy składające się z danych w formie elektronicznej, takie jak bazy danych, oprogramowanie, zapisy cyfrowe, nazwy domen czy właśnie kryptowaluty.

Dokument zakłada stworzenie trzeciej kategorii, która pozwoliłoby uwzględnić pewne drobne, aczkolwiek istotne różnice w trakcie rozważenia nowych przedmiotów.

Pozwoliłoby to na rozwój prawa przez analogię z rzeczami w posiadaniu lub rzeczami w akcji, w stosownych przypadkach, przy jednoczesnym uznaniu, że pewne rzeczy nie mieszczą się zgrabnie w żadnej kategorii

– argumentują autorzy dokumentu konsultacyjnego.

Komisja Prawa pracuje nad regulacjami odnoszących się do zasobów cyfrowych od zeszłego roku. Określa się, że na dany moment jest w połowie realizacji swojego projektu. Oceny Komisji trwają zazwyczaj 18 miesięcy. Konsultacje społeczne w sprawie przepisów dotyczących kryptowalut mają zakończyć się 4 listopada.

W kwestii projektu, który zakończył się w 2021 r., komisja doszła do wniosku, że istniejące przepisy mogą uwzględniać również smart kontrakty, które automatycznie wykonują i dokumentują transakcje cyfrowe między umawiającymi się stronami. Dodatkowo rząd Wielkiej Brytanii wystosował prośbę do Komisji o zbadanie zasad dla zdecentralizowanych organizacji autonomicznych (DAO). Chodzi tu oczywiście o podmioty zarządzające organizacjami, które opierają się na blockchainie. Komisja zamierza przystąpić do prac nad tym sektorem po zakończeniu projektu zasobów cyfrowych.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności