za
Wskaźniki on-chain ekstremalnie oddalone od średnich. Czy to czas na rajd ulgi BTC?

Wskaźniki on-chain wskazują ekstremalne odchylenie od średniej. Czy dołek w tym cyklu jest już za nami?

Konferencja Kryptoraport

W tej odsłonie analizy on-chain chciałbym zrobić przegląd szeregu wskaźników, bazując na ostatnim ekstremalnym wyprzedaniu rynku. Sprawdźmy co obecnie pokazuje Mnożnik Mayera, MVRV, CDD oraz jakie wnioski płyną z łącznej analizy wszystkich z nich.

Mnożnik Mayera pokazuje rynkowy dołek na wykresie bitcoina

Ceny w ubiegłym tygodniu zareagowały pozytywnie, wybijając się ponad ostatnią strefę konsolidacji. Niestety w tym tygodniu wróciły do niej ponownie. Nastąpiło to po tym, co Glassnode nazywa „znaczną krótkoterminową i nadmierną korektą”, gdzie wiele wskaźników osiągnęło ekstremalne odchylenia od swoich średnich.

Zjawisko to było napędzane w dużej mierze przez okres szybkiego delewarowania rynku, gdzie pożyczkodawcy, inwestorzy i firmy upłynniały swoje zabezpieczenia. Wskaźniki on-chain sugerują jednak, że najgorsze może być już za nami, a wśród nich znajduje się popularny Mayer Multiple.

Mnożnik Mayera może być użyty do oceny odchyleń pomiędzy cenami spot a 200-dniową średnią ruchomą. 200 DMA jest szeroko stosowana w tradycyjnej analizie technicznej jako narzędzie do rozróżniania między długoterminowymi trendami byka i niedźwiedzia.

W najbardziej ekstremalnym momencie podczas obecnej korekty cenowej, Mnożnik Mayera osiągnął poziom poniżej 0,55, sygnalizując, że rynek poruszał się o 45% poniżej 200 DMA. Takie wydarzenia są niezwykle rzadkie i stanowią jedynie 127 zamknięć na 4186 dni w historii BTC (3% sesji handlowych).

Wskaźniki on-chain ekstremalnie oddalone od średnich. Czy to czas na rajd ulgi BTC?

Wskaźnik pokazuje, że najprawdopodobniej rozrysowaliśmy dołek obecnego cyklu. Podobnie zachowywał się również w przeszłości. Źródło: Glassnode.

MVRV z historycznie rekordowym wyprzedaniem. Czas na rajd ulgi?

Wskaźnik MVRV (wartości rynkowej do wartości zrealizowanej) jest kolejnym popularnym narzędziem do oceny odchyleń między ceną spot, a zagregowaną bazą kosztów. Z cenami BTC przebijającymi się powyżej Realized Price (zrealizowanej ceny) w ubiegłym tygodniu, popychając szerszy rynek z powrotem do zagregowanego zysku, krótkoterminowe prognozy przesunęły się w górę.

Bitcoin jako aktywo stale dojrzewa, a w ostatnich latach wzbudził zainteresowanie zarówno na poziomie instytucjonalnym, jak i detalicznym. Dlatego, aby uwzględnić dynamiczne zmiany ekonomiczne, 4-letni oscylator Rolling Z-Score pozwala znormalizować dane MVRV, a także uchwycić znaczenie cykli halvingu.

Z-Score to w matematyce oraz statystyce „wynik standardowy”, który ma dawać wyobrażenie o tym, jak bardzo dana wartość oddaliła się od średniej wartości punktów danych. Zainteresowanych odsyłam do osobnego artykułu na jego temat, my wróćmy natomiast do rozważań na temat MVRV.

  • Odchylenia standardowe poniżej -1 historycznie pomagają w identyfikacji formacji dna. Jak dotąd, sygnalizowały one niedowartościowanie wszystkich dołków niedźwiedzich okresów, w tym 2015, 2018 i flash crash z marca 2020.
  • Czerwcowy spadek kursu przyniósł najniższą 4-letnią wartość Z-Score w historii, co sugeruje, że osiągnięto statystycznie ekstremalne odchylenie, dodając paliwa do potencjalnego rajdu ulgi
Wskaźniki on-chain ekstremalnie oddalone od średnich. Czy to czas na rajd ulgi BTC?

Źródło: Glassnode

CDD sugeruje kapitulację: paniczną sprzedaż lub ochronę kapitału

Kolejny wskaźnik on-chain, który chciałbym przeanalizować to Dni Zniszczonych Monet (CDD), który jest używany jako miara dla okresów, w których stosunkowo stare lub młode monety dominują w procesie ich wydawania. Za każdą sesję, w której moneta pozostaje niewydana, gromadzi jeden dzień, równy jej objętości w BTC. Kiedy wreszcie dochodzi do wydania (transferu), uważa się, że niszczy ten skumulowany czas, tworząc model CDD. To narzędzie skutecznie przechwytuje ważoną w czasie wartość ekonomiczną monet BTC, które są w ruchu każdego dnia.

Poniżej porównujemy, czy średnia miesięczna wartość CDD jest wyższa, czy niższa od średniej rocznej. Niebieskie strefy na poniższym wykresie pokazują okresy, w których ostatnie wydatki na starsze monety przekraczają średnią roczną. Jest to typowe dla rynków byka (realizacja zysków), ale również dla rynków niedźwiedzia (paniczna sprzedaż, ochrona kapitału).

Możemy z tego wywnioskować, że długoterminowi inwestorzy posiadający starsze monety przyspieszyli swoje wydatki gdy ceny spadły do najniższych poziomów obecnego cyklu.

Wskaźniki on-chain ekstremalnie oddalone od średnich. Czy to czas na rajd ulgi BTC?

CDD pokazuje, że mamy obecnie do czynienia z okresami kapitulacji. Źródło: Glassnode

MVRV Z-Score + CDD = ?

W kolejnym kroku połączmy MVRV Z-Score (niebieski) z oscylatorem Coin Days Destroyed, w skrócie CDD (pomarańczowy). W ten sposób powstaje model, który obserwuje zarówno zagregowaną rentowność (MVRV), jak i demografię wieku monet dominującą w aktualnym zachowaniu wydatkowym (CDD).

  • Wartości oscylatora CDD powyżej 1 podczas gdy rynek znajduje się w zagregowanej stracie (MVRV poniżej 1) generalnie zbiega się z okresami kapitulacji.
  • Wartości oscylatora CDD powyżej 1, podczas gdy rynek znajduje się w zagregowanym zysku (MVRV powyżej 1), zwykle zbiega się z rozrysowaniem rynkowych szczytów.

Model ten sygnalizuje, że inwestorzy długoterminowi wydają większą część monet, w tym samym czasie, gdy ich pozycja znajduje się pod kreską względem rynku. Możemy zauważyć, że inwestorzy długoterminowi prawdopodobnie doświadczyli znacznej kapitulacji pomiędzy majem a lipcem.

Wskaźniki on-chain ekstremalnie oddalone od średnich. Czy to czas na rajd ulgi BTC?

Źródło: Glassnode

Niska rentowność utrzymuje się od 400 dni

Na sam koniec podsumujmy powyższe obserwacje oraz wnioski sprawdzając jak wygląda rzeczywiste zachowanie długoterminowych inwestorów (LTH). Na poniższym wykresie porównujemy rentowność ich ostatnich miesięcznych wydatków do rocznej średniej.

Kiedy rentowność miesięczna przekracza rentowność roczną (kolor pomarańczowy), rynek wchodzi w stan przegrzania, ponieważ LTH wydają więcej i osiągają coraz większe zyski. Kiedy miesięczna rentowność jest mniejsza niż roczna (czerwona), generalnie sugeruje to, że przedłużone momentum rynku niedźwiedzia pozostaje w mocy, a straty są blokowane właśnie przez grupę LTH.

Wskaźniki on-chain ekstremalnie oddalone od średnich. Czy to czas na rajd ulgi BTC?

Obecnie zyskowność LTH utrzymuje się na niskich poziomach. Źródło: Glassnode

Na obecnym rynku miesięczna rentowność LTH znajduje się wyraźnie poniżej rentowności rocznej. Takie zjawisko trwa od niemal 400 dni. Spadek osiągnął czas trwania i głębokość podobne do dołków rynku niedźwiedzia z 2018 r. i zapewnia dodatkowe znaczenie argumentom przedstawionym powyżej.

Przy tak poważnych statystycznych odchyleniach od średniej uzupełnionych bezprecedensową sprzedażą ze strony instytucji kryptowalutowych, rajd ulgi był więcej niż prawdopodobny. Chociaż zakończył się on w ubiegłym tygodniu, to dopóki BTC nie powróci poniżej 20 tys. dolarów, nadal istnieje szansa na kontynuację odbicia.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności