za
BNB Chain z powodzeniem przeprowadza hard hork sieci w celu jej zabezpieczenia po ostatnim ataku

BNB Chain z powodzeniem przeprowadza hard fork sieci w celu jej zabezpieczenia po ostatnim ataku

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Blockchain BNB przeprowadził udany hard fork, by zwiększyć bezpieczeństwo sieci po tym jak w zeszłym tygodniu doszło do ataku na łańcuchu. Najnowsza aktualizacja wzmocniła strukturę pomostów między BNB Beacon Chain a BNB Smart Chain.

Hard Fork Moran

BNB Chain z powodzeniem dokonał hard forka o nazwie Moran. Miał on na celu odzyskanie i zabezpieczenie infrastruktury sieci po zeszłotygodniowym włamaniu, w wyniku którego hackerowi (lub hackerom) udało się ukraść środki o wartości 100 mln dolarów.

Hard fork, czyli aktualizacja blockchaina, która wprowadza kluczowe zmiany w podstawowym oprogramowaniu sieci, zakończył się z powodzeniem w środę o 4:00 rano czasu wschodniego. Miało to miejsce na wysokości bloku 22 107 423. Kluczową sprawą, z powodu której deweloperzy dokonali forka, było wdrożenie poprawek usuwających pewne luki w zabezpieczeniach oprogramowania, które zostały wykorzystane przy piątkowym ataku. Grupa deweloperów BNB Chain poinformowała we wtorek, 11 października, o zaplanowanej operacji na łamach GitHuba. W opublikowanym poście zwrócili uwagę, że potrzebę ponownego uruchomienia „infrastruktury międzyłańcuchowej” sieci.

Most krzyżowy pozwala użytkownikom na transfer ich aktywów między dwoma oddzielnymi łańcuchami bloków, które stanowią części blockchaina BNB: Beacon Chain i Smart Chain. W trakcie gdy BNB Beacon Chain odpowiada za zarządzanie siecią i staking, Smart Chain stanowi funkcję platformy samrt kontraktu, który jest kompatybilny z Ethereum Virtual Machine w celu do wdrażania aplikacji. Oba te chainy są w stanie łączyć się z innymi łańcuchami osobnych firm za pośrednictwem mostu Token Hub.

W trakcie przeprowadzania exploita atakujący sfabrykował dowody bezpieczeństwa, do czego posłużył się luką powiązaną z „iavl hash check”, systemem kontroli wbudowanym w struktury mostu. Na tej podstawie hakerowi udało się wybić samodzielnie nowe 2 miliony tokenów BNB, których wartość wtedy wynosiła około 560 milionów dolarów. Jak sugerują dane on-chain, haker przesłał tokeny o wartości około 100 milionów dolarów na inne blockchainy, w tym Ethereum, Fantom, Polygon, Avalanche i Arbitrum. Większość naruszonych środków aktywów o wartości prawie 430 milionów dolarów wciąż znajduje się w portfelu hakera w samej sieci BNB.

BNB Chain z powodzeniem przeprowadza hard hork sieci w celu jej zabezpieczenia po ostatnim ataku

Programiści BNB Chain w odpowiedzi na atak wstrzymali chwilowo prace blockchaina, wzywając wszystkich 44 walidatorów, w tym 26 aktywnych, do  zatrzymania operacji. Łańcuch bloków po jakimś czasie ponownie wystartował, jednakże sam most pozostał zamknięty, aż luka w jego zabezpieczeniach nie mogła zostać naprawiona. Deweloperzy mieli nadzieję, że szybka reakcja i przerwanie pracy blockchaina doprowadzi do zatrzymania atakującego na ich drodze i przechwycenia wszelkich wykorzystanych środków, których wtedy jeszcze nie zostały przeniesione do innych sieci.

Przeprowadzony z powodzeniem dzisiejszy hard fork wesprze prace BNB Chain i oznacza zielone światło, by ponownie uruchomić prowadzenie operacji na  moście. Co więcej, oczekuje się, że zespół przystąpi do następnego etapu ich planu działania. W następnej kolejności zostanie przeprowadzone głosowanie zarządcze, w wyniku którego zostanie podjęta decyzja o tym, czy zamrozić fundusze przechowywane pod adresem hakera w sieci BNB i od razu „automatycznie je spalić”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności