za
haker harmony

Sieć BNB zaatakowana. Chodzi o ok. 100 mln USD

1,5% dla maluszka

Doszło do poważnego ataku na sieć BNB. Wcześniejsze plotki o exploicie w blockchainie BNB zostały już potwierdzone przez zespół projektu, a wszystkie wpłaty i wypłaty w łańcuchu zostały zawieszone.

Problemy BNB

Exploit to program mający na celu wykorzystanie istniejących błędów w oprogramowaniu. Wykorzystuje występujący w oprogramowaniu błąd programistyczny w celu przejęcia kontroli nad działaniem danego procesu. Teraz dowiedzieliśmy się, że BNB Chain, blockchain giełdy Binance, został wstrzymany 6 października właśnie z powodu exploita. Przestępcy w wyniku ataku wygenerowali kryptowaluty o wartości ok. 600 milionów dolarów.

Na oficjalnym koncie sieci BNB na Twitterze ogłoszono tymczasową przerwę działania łańcucha z powodu „nieregularnej aktywności” na blockchainie, ale wkrótce potem dodano, że było to spowodowane możliwym exploitem. Binance poinformowało, że blockchain jest „w trakcie konserwacji”, zawieszając przy tym wszystkie wpłaty i wypłaty w łańcuchu.

Wcześniej na Twitterze krążyły już pogłoski, że sieć przeszła poważne włamanie.

Późniejsza aktualizacja na serwisie Reddit, przygotowana przez dewelopera BNB Chain, potwierdziła, że ​​exploit miał miejsce. Dodano, że przejęto od 100 do 110 milionów dolarów w kryptowalutach.

exploit bnb

Jak doszło do ataku?

Exploit, który został popełniony na BSC Token Hub, doprowadził do stworzenia „dodatkowych BNB”. Zapewniono opinię publiczną, że fundusze użytkowników są mimo wszystko bezpieczne. Programiści szukają obecnie luki w kodzie, która pozwoliła na atak.

Wstępna analiza łańcucha przeprowadzona przez użytkowników Twittera wykazała, że ​​atakujący otrzymał nagrodę w wysokości miliona BNB za pośrednictwem BSC Token Hub, a potem zdeponował saldo na platformie pożyczek zdecentralizowanych finansów (DeFi) Venus Protocol. Następnie pożyczył stablecoiny o wartości 150 milionów dolarów (USD Coin, tethery i Binance USD), które zamienił na ETH, PHM i MATIC. Udało mu się tego dokonać jeszcze przed zatrzymaniem sieci przez deweloperów.

Zane Huffman, szef ds. strategii platformy DeFi Vesper Finance, stwierdził, że atakujący zdołał uciec z około 100 milionami dolarów. Dodał, że haker ma też ponad 400 milionów dolarów w kryptowalutach w łańcuchu BNB.

Obecnie czekamy na dalsze szczegóły od zespołu BNB, który bada sprawę.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności