za

Blockchain, Pas i Szlak – rewolucyjna inicjatywa Chin

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Chiński rząd uruchamia „bardzo dużą platformę infrastruktury blockchain dla inicjatywy Pasa i Szlaku”. Ta ma wspierać realizację projektów współpracy transgranicznej.

Blockchain, Pas i Szlak

Zacznijmy od tego, czym jest Pas i Szlak (z ang. One Belt, One Road). To dziś kluczowa geopolityczna inicjatywa Chin. Władze Pekinu chcą niejako odtworzyć słynny, historyczny Jedwabny Szlak. W praktyce ma to polegać na rozbudowie sieci infrastruktury łączącej Chiny, kraje Azji Środkowej, Bliskiego Wschodu, Afryki i Europy. Jeden z głównych korytarzy ma przebiegać przez Rosję, Białoruś i Polskę.

Pomysł może zrewolucjonizować światową gospodarkę i ukruszyć potęgę USA. Chodzi o to, że od czasu odkryć geograficznych fundamentem potęgi mocarstw morskich (Hiszpanii, Wielkiej Brytanii czy obecnie USA) było właśnie panowanie nad szlakami wodnymi. Budowa Pasu i Szlaku Chin zmieni zasady gry. Sprawi, że to kraje “ziemne” mogą przejąć ponownie w historii pałeczkę po USA.

Teraz w tym wszystkim pojawia się blockchain. Chodzi o projekt „Platforma infrastruktury blockchain o bardzo dużej skali na rzecz inicjatywy Pasa i Szlaku”.

Spotkanie liderów

Projektem kieruje Conflux Network, która 30 marca zorganizowała spotkanie z liderami projektu i uczestnikami, by podzielić się planem jego wdrożenia w życie. Na miejscu pojawili się eksperci z Centrum Promocji Rozwoju Przemysłu chińskiego Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacyjnych oraz Komisji Nauki i Technologii miasta Szanghaj.

Conflux podało, że głównym celem projektu jest „stworzenie publicznej platformy infrastruktury blockchain”, która ma „wspierać wdrażanie projektów współpracy transgranicznej w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku”. Co więcej, platforma będzie stanowić fundament aplikacji promujących płynną współpracę transgraniczną.

Projektem kierują także Shanghai Shutu Blockchain Research Institute, Chińska Akademia Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych, Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju, Uniwersytet Fudan i Uniwersytet Morski w Szanghaju.

Chiński dziennikarz Clin Wu, który bada projekt, wskazał na dziwną politykę Chin, których rząd “zabrania jakiejkolwiek instytucji angażowania się w działalność związaną z kryptowalutami”, a jednocześnie rozwija wspomnianą inicjatywę. Oznacza to, że chiński blockchain “w tym przypadku nie powinien obejmować kryptowaluty ani żadnych tokenów”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
57 560,94 USD-1,38%
Ethereum logo
EthereumETH
2916,12 USD0,42%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD-0,06%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
548,06 USD-1,21%
Solana logo
SolanaSOL
129,82 USD7,04%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD-0,07%
XRP logo
XRPXRP
0,51 USD3,46%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
2914,27 USD0,37%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,13 USD-0,24%
Toncoin logo
ToncoinTON
4,73 USD-1,86%