Bitcoin zużywa tyle prądu, co mały kraj?

Mining

Hashrate sieci waluty Bitcoin osiągnął w tym tygodniu nowe rekordy. W ramach około 75 proc. potrzeb energetycznych wiodącej kryptowaluty pochodzi […]

Hashrate sieci waluty Bitcoin osiągnął w tym tygodniu nowe rekordy. W ramach nowego badania oszacowano, że całkowite zużycie energii w sieci kryptowaluty wynosi tyle, ile w przypadku niektórych krajów Unii Europejskiej (UE).

Według najnowszych danych z University of Cambridge sieć Bitcoina zużywa około 79,79 terawatogodzin (TWh) energii każdego roku. Na podstawie statystyk z 2016 r. wiemy, że Belgia zużywała wtedy 82,1 TWh, a Finlandia 82,8 TWh rocznie. Filipiny to najbliższy pod tym kątem BTC kraj – tam zużycie wynosiło 78,3 TWh.

Bitcoin zużywa coraz więcej energii

oze bitcoinZużycie energii przez Bitcoina wzrosło w tym roku, ponieważ jego hashrate w sieci wciąż osiąga nowe rekordy. To z kolei sugeruje, że sieć kryptowaluty jest coraz bardziej bezpieczna. Za tą zaletą idzie wada. W tym wypadku jest to zużycie prądu.

Eksperci z Cambridge zauważają wręcz, że ​​prawie na pewno nie wiadomo, ile mocy przeznacza się na utrzymanie sieci Bitcoina:

„Biorąc pod uwagę, że nie można ustalić dokładnego zużycia energii elektrycznej, Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index zapewnia szereg możliwości obejmujących oszacowanie dolnego poziomu (podłogi) i górnej granicy (sufitu). Na granicach tego zakresu oblicza się najlepsze przypuszczenie, aby zapewnić bardziej realistyczną liczbę, która naszym zdaniem jest najbliższa rzeczywistemu rocznemu zużyciu energii przez Bitcoina”.

Jak od dawna widać w mediach, krytycy już wcześniej używali argumentu zużycia energii jako sposobu na krytykowanie Bitcoina jako zjawiska. Według nich zużycie energii jest zbyt wysokie i nie uzasadnia przez to samej idei funkcjonowania kryptowaluty.

OZE

Jednocześnie analitycy zauważają, że około 75 proc. potrzeb energetycznych wiodącej kryptowaluty pochodzi już ze źródeł odnawialnych. Farmy górnicze, które starają się ograniczyć koszty do minimum, zwykle znajdują się na obszarach z łatwym dostępem do elektrowni wodnych, słonecznych i wiatrowych.

W tym tygodniu gigant wydobywczy Bitmain ogłosił nawet zamiar budowy największej na świecie farmy do miningu. Przez to moc Bitmaina może wzrosnąć do 300 megawatów, co zwiększy zużycie energii sieci Bitcoina i sprawi, że kryptowaluta wyskoczy w takich rankingach przed Belgię i Finlandię…

Tagi
bitcoin bitcoin mining bitcoin mining oze bitcoin oze kopanie bitcoinów

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.