za
W czasie ostatniej konsolidacji miejsce miała spora pon

Bitcoin wytrzymał presję sprzedaży, a MACD generuje sygnał zakupowy

European Halving Party 2024

Bitcoin przez praktycznie trzy miesiące poruszał się w konsolidacji 34-45 tysięcy dolarów. W jej ramach doszło do mocnego przetasowania monet wśród nowych inwestorów, a spora część tych bardziej doświadczonych HODLerów cierpliwie trzymała swoje BTC, chociaż wiele z nich generowało straty.

W tym artykule przyglądam się kilku wskaźnikom popularnym w analizie on-chain. Jak pokazują, rynkom udało się utrzymać ważne wsparcia pomimo dodatkowej presji sprzedażowej, a udział nowej podaży utrzymuje się na poziomach charakterystycznych dla końca rynku niedźwiedzia. Bitcoin w obliczu ostatniej niepewności udowodnił, że jest ważnym aktywem na scenie międzynarodowej. Jego ostatnie wybicie powyżej 45 tysięcy dolarów pokazuje, że na wykresie BTC zawitała wiosna.

Gdy krótkoterminowe wsparcie BTC spotyka się z długoterminowymi wydatkami

Jak sugerowałem we wcześniejszej analizie on-chain, przejście od rynku niedźwiedzia do rynku byka rzadko jest oczywiste i zazwyczaj trwa przez długi czas. Podstawową przyczyną jest fakt, że nawet najsilniejsze ręce mogą wycofywać płynność z rynku podczas rynku niedźwiedzia, aby zachować swój kapitał oraz zmaksymalizować jego efektywność.

Jeśli spojrzymy na pasma wiekowe wolumenu wydatkowanych środków (Spent Volume Age Bands, w skrócie SVAB), zauważymy, że znaczna część monet w wieku powyżej 6 miesięcy była aktywniej wydawana w marcu. Z monetami tymi związane jest około 2% wszystkich transakcji on-chain, co jest wartą odnotowania wartością.

Bitcoin wytrzymał presję sprzedaży, a MACD generuje sygnał zakupowy2% wolumenu transakcyjnego to monety, które mają co najmniej 6 miesięcy. Źródło: Glassnode

Potwierdza to wykres Revived Supply 1Y+, który pokazuje, że w ciągu ostatnich 30 dni wydawano dziennie od 7 tys. do 10 tys. bitcoinów starszych niż rok.

„Wiek” kryptowaluty liczy się na podstawie jej aktywności w sieci. Im dłużej moneta pozostaje nieaktywna (uśpiona), tym będzie uznawana za starszą. Jednocześnie tym mniejsza jest szansa, że jej właściciel zdecyduje się na sprzedaż.

Poniższy wykres pokazuje, że obecnie „wybudza” się około 7-10 tys. bitcoinów dziennie, które pozostawały nieaktywne przez minimum rok. Co to znaczy? Według mnie należy wyciągnąć z tego dwa wnioski:
• Starsze monety są w ruchu podczas konsolidacji cenowej, co sugeruje pewien stopień niepewności inwestorów i próbę redukcji ryzyka. Może to doprowadzić do powstania nadwyżki podaży, która musi zostać wchłonięta;
• Na rynku jest wystarczająca ilość popytu, aby wchłonąć te wydatki. Ceny rynkowe nie osiągnęły bowiem nowych minimów pomimo dodatkowej presji ze strony sprzedających.

Bitcoin wytrzymał presję sprzedaży, a MACD generuje sygnał zakupowyDziennie wydawanych jest od 7 do 10 tysięcy „starych” monet. Wartość mieści się jednak w historycznych przedziałach.  Źródło: Glassnode

Jak zachowują się najmłodsze bitcoiny?

W ostatniej analizie (link na początku artykułu) przyglądałem się wskaźnikowi Realized Cap HODL Waves dla „starych” BTC, mających co najmniej rok. Teraz spójrzmy natomiast na fale zrealizowanej kapitalizacji dla monet najmłodszych, czyli takich, które nie mają nawet miesiąca.

Jak widać poniżej, że około 16,23% wartości dolarowej bitcoina jest obecnie przechowywane w tych najniższych przedziałach wiekowych. Pasma te powiększą się dopiero wtedy, gdy powyższe starsze monety zostaną wydane i przejdą w ręce nowych nabywców. W późnej fazie niedźwiedzich rynków przedziały te osiągają względnie minimalne wartości, ponieważ wszyscy pozostali spekulanci i „turyści” opuszczają rynek, a smart money (określenie na wielkich inwestorów) gromadzą monety po niższych cenach. Udział wartości utrzymywanych w tych przedziałach wiekowych jest podobny do okresów “niedowierzania i wychodzenia z płynności” z lat 2012, 2016 i 2019-2020.

W czasie ostatniej konsolidacji miejsce miała spora pon

16,2% zrealizowanej wartości trzymane jest w młodych monetach. Podobnie jak podczas poprzednich rynkowych trendów są to relatywnie nieduże wartości. Źródło: Glassnode

Wysoki poziom akumulacji w trudnych czasach jest pozytywny dla bitcoina

W celu potwierdzenia powyższych spostrzeżeń chcę przeanalizować jeszcze jeden wskaźnik on-chain. Poniższy wykres prezentuje Realized Price Distribution aktualnego zestawu UTXO.

UTXO, czyli Unspent Transaction Output, to inaczej niewydane dane wyjściowe transakcji. Każda transakcja składa się z danych wejściowych i wyjściowych, a UTXO określa gdzie zaczynają się i kończą poszczególne transakcje.Bitcoin wytrzymał presję sprzedaży, a MACD generuje sygnał zakupowyW czasie ostatniej konsolidacji miejsce miała spora ponowna dystrybucja monet do nowych posiadaczy. Źródło: Glassnode

Posiadacze długoterminowi nadal utrzymują bardzo dużą część podaży, która została nabyta po wyższych cenach (ponad 45 tys. USD). Oznacza to, że jeszcze w ubiegłym tygodniu trzymali swoje BTC ze stratą. Monety te przynoszą niezrealizowaną stratę, która prawdopodobnie utrzymuje się już od kilku miesięcy. Warto zauważyć, że inwestorzy ci jeszcze nie upłynnili swoich środków, co sugeruje przekonanie do dalszego HODLowania. W tym tygodniu wiemy już, że zaczyna się ono opłacać.

Posiadacze krótkoterminowi zgromadzili dużą część podaży w przedziale od 38 tys. do 45 tys. dolarów. Wskazuje to, że wielu inwestorów postrzega zakres konsolidacji wybitej w niedzielę jako ważną strefę. Ma ona podobne cechy do zakresu 30-40 tys. dolarów z maja-lipca 2021 r.

Nadal istnieje ryzyko, że kupujący mogą być wrażliwi na wszelkie wahania kursów. Jednak stopień akumulacji, który miał miejsce podczas tej konsolidacji, zwłaszcza w obliczu zmieniających się światowych zagrożeń makroekonomicznych i geopolitycznych, jest prawdziwym sygnałem siły Bitcoina i przekonania inwestorów co do jego wytrzymałości.

Bitcoin realizuje drugi miesiąc wzrostów z rzędu

Potwierdzeniem tego, że akumulacja przewyższa presję sprzedażową jest niezaprzeczalnie miesięczny wykres bitcoina. Tegoroczne spadki zatrzymywały się na tym samym wsparciu co deprecjacja z 2021 roku.

W lutym kurs BTC/USD zyskiwał 12%, a w marcu dodaje do tego kolejne 11%. Umocnienie o ponad 23% w przeciągu dwóch miesięcy nie tylko stawia bitcoina na bardzo dobrej pozycji pod względem stóp zwrotu w porównaniu z bardziej tradycyjnymi aktywami, ale jednocześnie zapewniło atrakcyjny zarobek inwestorom, którzy dobrze zidentyfikowali tegoroczne minima.

Chociaż wielu analityków ostrożnie podchodzi do stwierdzenia czy dołek na wykresie BTC mamy już za sobą, to osobiście pozwolę sobie na stwierdzenie, że tak. Cena wyraźnie oddaliła się od strefy 34-35 tys. USD, którą na miesięcznym wykresie równie wyraźnie odrzucała.

Bitcoin wytrzymał presję sprzedaży, a MACD generuje sygnał zakupowy

Bitcoin „konsoliduje” na wykresie miesięcznym. Po udanym teście dolnej bandy czas na ruch w kierunku górnego ograniczenia? Źródło: TradingView

Dodając do tego zamknięcie ubiegłego tygodnia powyżej poziomu 45 tys. USD jestem więcej niż przekonany, że wykres bitcoina zyskał nowego technicznego sprzymierzeńca. Wybity opór powinien pełnić teraz rolę nowego istotnego wsparcia.

Jako ciekawostkę warto cofnąć się na powyższym wykresie jeden interwał niżej. W ujęciu tygodniowym wskaźnik MACD rysuje właśnie sygnał wzrostowy. Rosnąca linia MACD przebija bowiem od dołu niemalejącą linię SIGNAL. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w sierpniu 2021 roku.

Bitcoin wytrzymał presję sprzedaży, a MACD generuje sygnał zakupowy

Sygnał kupna na wykresie tygodniowym BTC/USD generowanym przez MACD. Źródło: TradingView

Nie chciałbym sugerować zakupu BTC w momencie gdy ten walczy z oporem 48 000 dolarów, jednak ewentualne cofnięcie bliżej 45 tys. dolarów i re-test nowego wsparcia z pewnością mógłby być okazją do rozważenia długich pozycji.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
59 537,03 USD2,95%
Ethereum logo
EthereumETH
2986,77 USD0,71%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,06%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
567,25 USD1,99%
Solana logo
SolanaSOL
138,83 USD3,15%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,01%
XRP logo
XRPXRP
0,52 USD0,93%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
2982,87 USD0,61%
Toncoin logo
ToncoinTON
5,40 USD11,36%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,13 USD2,74%