za
Analiza on-chain. Czy bitcoinowe niedźwiedzie uciekają w las?

Analiza on-chain. Czy bitcoinowe niedźwiedzie uciekają w las?

Bitcoin zamknął jeden z najsilniejszych tygodni od kwietnia 2021 roku, rosnąc o ponad 13,5%. W tym tygodniu testuje natomiast pułap 48 tysięcy dolarów zostawiając za sobą kilkumiesięczną konsolidację. W związku z tym coraz odważniej mówi się o wycofywaniu niedźwiedzi i przejściu na bardziej byczy rynek.

W tym artykule postaram się sprawdzić tezę, czy bitcoin rzeczywiście może liczyć na bardziej długoterminowe odbicie cenowe. W tym celu prześwietlimy kilka popularnych – jak i mniej znanych – wskaźników oraz oscylatorów on-chain.

Stara podaż BTC zbliża się do nowych szczytów

Jednym z podstawowych narzędzi, których używam w analizie on-chain do oceny tego jak bardzo pewni siebie są inwestorzy jest cykl życia monet (lub ich wiek). Definiuje się go po prostu jako czas, który upłynął od ostatniej aktywności danego tokenu. Za „stare” uznamy więc te monety, które są nieaktywne przez dłuższy czas. Glassnode przyjmuje, że „młode” tokeny od „starych” oddziela granica 155 dni.

Statystycznie rzecz biorąc, im dłużej moneta pozostaje uśpiona, tym większe prawdopodobieństwo, że ten stan nie ulegnie zmianie. Biorąc pod uwagę charakterystyczną dla bitcoina zmienność, inwestorzy, którzy trzymają monety przez dłuższy czas, byli najprawdopodobniej więcej razy wystawieni na gwałtowane wahania cen. Jeżeli przeszłe spadki nie zrobiły na ich wrażenia, tym mniejsza szansa, że zrobią to kolejne. Za każdym razem gdy pozostają na rynku w trakcie rynku niedźwiedzia stają się bardziej ugruntowanymi HODLerami.

W miarę zbliżania się do końca I kwartału 2022 r. obserwujemy niezwykły wzrost udziału monet starszych niż rok. Ich liczba w obiegowej podaży wzrosła o 9,4% w przeciągu ostatnich 8 miesięcy. Monety te w dużej mierze odzwierciedlają wolumeny BTC zgromadzone w fazie hossy z początku ubiegłego rok 2021, a ich właściciele przetrwali w ten sposób dwa silne trendy spadkowe o ponad 50% i trzy szczyty wszech czasów. Skala i czas trwania tego ożywienia jest dość podobny do trendu z 2018-2019 roku.

Z całą pewnością sporo część z Was mogła znaleźć się wśród tych „cierpliwie siedzących na rękach” w tym okresie.

Analiza on-chain. Czy bitcoinowe niedźwiedzie uciekają w las?

Liczba monet starszych niż rok stanowi obecnie 62,9% całej podaży bitcoina, zbliżając się do historycznego szczytu z 2020 roku. Źródło: Glassnode

Bitcoin przechodzi ze słabych do silnych rąk

Zauważ, że wykres przedstawia wolumen BTC starszych niż rok jako odsetek podaży w obiegu. Sprawdźmy również , ile “bogactwa” denominowanego w dolarach jest przechowywane w tych monetach. W rzeczywistości większość inwestorów podejmuje decyzje dotyczące alokacji portfela w odniesieniu do jego wartości denominowanej w fiatach i bazy kosztowej, a zatem proporcjonalna wartość USD jest bardzo istotna.

Idealnie do tego nadaje się wskaźnik Realized Cap HODL Waves. Jego wykres prezentuje podział zrealizowanej kapitalizacji rynkowej z podziałem na „fale” w zależności od wieku monet. Przefiltrowano go, aby prezentował jedynie wartości dla tokenów nie młodszych niż 1 rok.

Analiza on-chain. Czy bitcoinowe niedźwiedzie uciekają w las?

Fale HODL dla wskaźnika zrealizowanej kapitalizacji pokazujące zachowanie monet mających co najmniej 1 rok. Źródło: Glassnode

Z powyższego wykresu od razu nasuwa się kilka ważnych wniosków:

  • II-IV kwartał 2021 r. wykazuje wiele podobieństw do minionych rynków niedźwiedzia, na których całkowity majątek ulokowany w monetach +1 rok osiągnął minimum cyklu od maja do grudnia 2021 r.
  • Faza 1: Gdy niewielka część bogactwa jest w posiadaniu starszych, bardziej doświadczonych inwestorów, oznacza to, że duża jego część należy do nowszych, mniej doświadczonych inwestorów, co jest formacją szczytową zapowiadającą rynek niedźwiedzia
  • Faza 2: Ta dysproporcja w bogactwie ulega silnej odnowie, ponieważ coraz więcej monet przechodzi do przedziałów wiekowych powyżej 1 roku, a więcej majątku o wyższej podstawie kosztowej jest HODL-owane (ustalając wyższą wartość podłogi cenowej niż w poprzednim cyklu). Obecny rynek jest w trakcie procesu odbudowy (Faza 2), jednak jak można było zauważyć w poprzednich cyklach, może on trwać wiele miesięcy, zanim w pełni ukształtuje się dolna bariera cenowa, a inwestorzy zobaczą trwały impuls do wzrostów.

Bitcoin jest najprawdopodobniej we wczesnej fazie rynku byka

Analitycy on-chain często uznają dużą ilość “starszych monet” za sygnał siły rynku. Wzrasta bowiem łączna długość życia podaży monet wskazująca na chęć utrzymania BTC, pomimo niestabilnych wahań cenowych. Sugeruje to, że inwestorzy są pewni przyszłych wzrostów.
Odzwierciedla dodatkowo ogólne zmniejszenie podaży “płynnych” monet dostępnych do zakupu w wyniku historycznej akumulacji.

Wskaźnik RHODL prezentuje to scalając je w jeden oscylator. Oblicza się go jako stosunek 1-tygodniowych i 1-rocznych wstęg HODL Wave dla zrealizowanej kapitalizacji. Wskaźnik osiąga maksimum, gdy majątek dolarowy znajduje się w rękach nowych inwestorów (szczyty rynku), a dno, gdy większa część bogactwa znajduje się w rękach bardziej doświadczonych traderów (dołki rynku).

Na kolejnym wykresie zobaczysz, że obecnie trwa trend spadkowy w skali makro, odzwierciedlający wzrost liczby monet co najmniej jednorocznych. RHODL obecnie opisuje równowagę między nowymi graczami a doświadczonymi HODLerami, która pokrywa się z późną fazą rynków niedźwiedzia, a także z wczesną fazą rynków byka. Należy jednak zauważyć, że tylko w 2012 r. RHODL znajdował się w trendzie spadkowym w skali makro, podczas gdy ceny rynkowe znajdowały się w fazie hossy.

Analiza on-chain. Czy bitcoinowe niedźwiedzie uciekają w las?

Rynek bitcoina znalazł się we wczesnej fazie cyklu bitcoina, podobnie jak miało to miejsce w 2012, 2013, 2016 oraz 2020 roku. Źródło: Glassnode

HODLerzy dominują od 77 dni. Kolejna zapowiedź wzrostów cen BTC?

Kolejnym ciekawym oscylatorem jest Reserve Risk, który stara się oddać psychologię tłumu na rynku kryptowalut. Wskaźnik osiąga niskie poziomy, gdy akumulacja wśród inwestorów jest duża, a preferowaną strategią rynkową jest HODLowanie. Z drugiej strony, wskaźnik może bardzo mocno rosnąć (wymaga skali logarytmicznej), kiedy doświadczeni inwestorzy wychodzą ze swoich pozycji.

Reserve Risk notowany jest na historycznie niedowartościowanych poziomach już od 77 dni, choć jest to znacznie krótszy okres niż wieloletnie okresy obserwowane w latach 2015-2017 oraz 2018-2020. Należy jednak pamiętać, że Reserve Risk zazwyczaj sygnalizuje niedowartościowanie na długo przed rozpoczęciem hossy, ponieważ HODLerzy rozpoczynają dystrybucję dopiero po ustanowieniu nowego cenowego ATH.

Analiza on-chain. Czy bitcoinowe niedźwiedzie uciekają w las?

Od 77 dni na rynku utrzymuje się silna kumulacja oraz przewaga HODLerów. W ostatnim trendzie wzrostowym trwała ona przez ponad 400 dni. Źródło: Glassnode

Co mówi technika? Utrzymanie 47-45 tys. USD jest kluczowe

Bitcoin w marcu pokonał szereg ważnych oporów i zameldował się nad strefą, która blokowały wzrosty od początku roku. Moim zdaniem, w tym momencie kluczowe jest utrzymanie poziomu 47 tysięcy dolarów (w najgorszym wypadku 45 tysięcy dolarów), jeżeli BTC ma mieć szansę na dalsze bycze ruchy.

Powrót poniżej tej strefy oznaczałby bowiem, że nadal pozostajemy w konsolidacji, którą wykres rysował nieprzerwanie od początku roku.
Utrzymanie powyżej to natomiast szansa na re-test psychologicznego oporu 50 tys. dol. Powyżej tego pułapu na rynek powinna powrócić natomiast euforia. Podobnie jak miało to miejsce w październiku 2021 r.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
59 484,32 USD3,92%
Ethereum logo
EthereumETH
3013,14 USD3,60%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,09%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
565,55 USD3,52%
Solana logo
SolanaSOL
140,47 USD8,69%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD-0,03%
XRP logo
XRPXRP
0,52 USD2,26%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3008,59 USD3,58%
Toncoin logo
ToncoinTON
5,29 USD11,62%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,13 USD7,27%