za
Ryzyko na rynku BTC jest duże. Grupa HODLerów jednak jeszcze większa

Ryzyko na rynku BTC jest duże. Grupa HODLerów jednak jeszcze większa

European Halving Party 2024

We wcześniejszej analizie on-chain z tego tygodnia, przyglądałem się rynkowi kryptowalut pod względem wielkości poszczególnych grup inwestorów oraz ich aktywności akumulacyjnej. Wynikało z niej, że najsilniej bitcoiny (BTC) z rynku skupowali posiadacze do 100 oraz ponad 10 tys. BTC (ta druga grupa to wieloryby). Dzisiaj chciałbym natomiast pochylić się nad tak popularnymi wskaźnikami analizy łańcucha jak URPD, HODL Waves i kilku innymi.

HODLerzy na rynku bitcoina stanowią cały czas dominującą grupę

Chcąc ocenić nastroje inwestorów, przeanalizujmy zachowanie grupy Long-Term Holders (LTH), czyli posiadaczy długoterminowych, którzy są najmniej skłonni do dokonywania wydatków w czasie zmienności. Zwróć uwagę, że przejście do statusu LTH następuje według zasad analizy Glassnode na granicy 155 dni. Obecnie HODLerami stają się więc osoby, które kupowały swoje kryptowaluty pod koniec grudnia, gdy ceny oscylowały w granicach 47 tysięcy dolarów.

Jeżeli spojrzymy na wskaźnik URPD w dniu 1 kwietnia 2022 r., przed wyprzedażą LUNA, możemy nakreślić profil dystrybucji monet, skupiając się na cyklu 2021-2022.

Ryzyko na rynku BTC jest duże. Grupa HODLerów jednak jeszcze większa


Profil URPD od początku kwietnia 2022 roku. Źródło: Glassnode

Przenieśmy ten profil z 1 kwietnia i nałóżmy go na obecny wykres URPD, który jest zaznaczony na niebiesko poniżej. Na tej podstawie możemy ocenić zmianę w dystrybucji monet i poczynić kilka istotnych obserwacji. Między innymi nastąpiła znaczna realokacja 1,5 mln BTC od kupujących głównie w przedziale od 42 tys. do 49 tys. dolarów, do kupujących w obecnym przedziale od 26,7 tys. do 33 tys. USD.

Rozkład monet w innych miejscach pozostaje niezwykle podobny do profilu z 1 kwietnia, co sugeruje, że stosunkowo niewrażliwa na cenę grupa HODLerów nadal dominuje w gronie posiadaczy BTC.

Ryzyko na rynku BTC jest duże. Grupa HODLerów jednak jeszcze większa

Profil URPD z 1 kwietnia przeniesiony na obecne wartości rynku. Źródło: Glassnode

Kupujący w lutym-maju tego roku trzymają swoje monety licząc na wzrost BTC

Obecny trend spadkowy w monetach młodszych niż 3 miesiące potwierdza powyższe obserwacje. Wykres 3-miesięczny obejmuje wszystkie monety wydane po raz ostatni po 1 marca, co stanowi środek ostatniego zakresu konsolidacji. Kiedy trwa trend spadkowy wskaźnika 3-miesięcznych HODL Waves oznacza to, że podaż monet przesuwa się w górę do starszych zakresów.

Najważniejszym wnioskiem z tych dwóch wskaźników jest to, że posiadacze monet, którzy zgromadzili je po listopadowym ATH, wydają się być stosunkowo niewrażliwi na cenę. Pomimo ciągłych spadków cen i poważnego upłynnienia ponad 80 tys. BTC, nie są oni skłonni do pozbycia się swoich zapasów kryptowalutowych.

Ryzyko na rynku BTC jest duże. Grupa HODLerów jednak jeszcze większa

Spadek liczby monet młodszych niż 3 miesiące sugeruje, że osoby, które kupowały w ramach obecnej konsolidacji HODLują posiadane kryptowaluty. Źródło: Glassnode

Podczas wyprzedaży HODLerzy wydali tylko 77 tys. BTC z 13,5 mln, które kontrolują

Biorąc pod uwagę, że próg przejścia między LTH, a posiadaczami krótkoterminowymi (STH) znajduje się w okolicach końcówki grudnia, nie powinno być zaskoczeniem, że całkowita podaż LTH uległa ostatnio wypłaszczeniu. Przez ostatnie kilka miesięcy próg LTH przebiegał wzdłuż trendu spadkowego, który trwał od listopada do stycznia. Zazwyczaj akumulacja podaży ma miejsce podczas ruchów bocznych. Oznacza to, że za około 1 miesiąc próg LTH wejdzie w poprzedni zakres konsolidacji ustanowiony między 33 a 42 tys. dolarów.

Na podstawie profilu URPD można stwierdzić, że w okresie od stycznia do kwietnia zgromadzono tu bardzo dużą ilość podaży.
Podaż Long-Term Holder powróciła ostatnio do poziomu ATH wynoszącego 13,048 mln BTC. O ile nie dojdzie do znaczącej redystrybucji monet, możemy spodziewać się, że wskaźnik podaży zacznie się wspinać w ciągu najbliższych 3-4 miesięcy, sugerując, że HODLerzy nadal stopniowo wchłaniają i utrzymują podaż.

Ryzyko na rynku BTC jest duże. Grupa HODLerów jednak jeszcze większa

Wydatki HODLerów jeżeli chodzi o podaż BTC były niewielkie w trakcie ostatnich spadków i konsolidacji. Źródło: Glassnode

Jednak pomimo byczego spojrzenia w przyszłość, nadal istnieje pewna grupa LTH, która wydaje monety i ponosi straty. Metryka LTH-SOPR może być postrzegana jako średnia wielokrotność zysku realizowanego przez grupę LTH każdego dnia i rzadko spada poniżej 1,0.
W ubiegłym tygodniu zaobserwowaliśmy natomiast, że średnia liczba monet wydanych przez LTH realizowała 27% stratę w porównaniu z momentem nabycia monety. Takie zdarzenia w przeszłości miały miejsce tylko podczas końcowych dołków kapitulacji rynków niedźwiedzia, takich jak w 2015, 2018 i krótko w marcu 2020 roku.

Ryzyko na rynku BTC jest duże. Grupa HODLerów jednak jeszcze większa


HODL-erzy realizują średnio 27% straty na swoich pozycjach. Źródło: Glassnode

Wskaźnik „ceny wydanych monet” przewyższył cenę rynkową BTC. Bardzo rzadkie zachowanie wykresu

Przyjmując koncepcję LTH-SOPR jako wielokrotności zrealizowanego zysku, możemy określić średnią cenę, z której “pochodzą” wydane monety LTH, zwaną „ceną wydanych monet”. Wskaźnik dla LTH (kolor różowy) rzadko przekracza cenę rynkową, ale obecnie wynosi 32,8 tys. dolarów na podstawie 7-dniowej średniej ruchomej. Ostatni raz LTH realizowali takie straty na krótko po wyprzedaży z marca 2020 roku. W przypadku rynku niedźwiedzia z 2018 r. poprzedzało to wiele miesięcy strat LTH i zakończyło się dodatkowym spadkiem ceny o 50%.

Ryzyko na rynku BTC jest duże. Grupa HODLerów jednak jeszcze większa

„Cena wydanych monet” rzadko przekracza cenę rynkową BTC. W przeszłości widzieliśmy to jedynie kilkukrotnie. Źródło: Glassnode

Wnioski z powyższych wykresów są następujące: wraz z większością długoterminowych posiadaczy coraz większa ilość BTC wydaje się HODLowana i nabywana po niższych cenach. Można się spodziewać, że jeśli ten trend nie zostanie zakłócony, to w najbliższych miesiącach podaż posiadaczy długoterminowych pokona ATH.

Zwracając uwagę na otoczenie makroekonomiczne, w którym znajduje się BTC, można zaobserwować sygnały świadczące o rozłączeniu rynku aktywów cyfrowych i akcji. Ryzyko cały czas jest bardzo duże, podobnie jednak jak niespodziewanie wysoka i niewrażliwa na spadki cenowe grupa podmiotów i osób HODL-ujących BTC.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności